, poniedziałek 26 sierpnia 2019
Tłumy na rekordowych dożynkach
Na czele korowodu bryczką jechali gazdowie Alina i Karol Krystowie, rolnicy z Lipowca. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Tłumy na rekordowych dożynkach

WO
Tłumy na rekordowych dożynkach

W korowodzie jechało prawie 100 wozów. fot. Wojciech Trzcionka


Tłumy na rekordowych dożynkach

Ustrońskie dożynki tradycyjnie były niezwykle kolorowe. fot. Wojciech Trzcionka

Tysiące turystów i mieszkańców Ustronia witało w niedzielę największy na Śląsku Cieszyńskim dożynkowy korowód.
Widzów podziwiających zespoły regionalne, kolorowo przyozdobione wstążkami maszyny rolnicze i wozy, na których odgrywano scenki rodzajowe, nie odstraszył żar lejący się z nieba, gdyż z pomocą przyszli strażacy polewający tłum chłodną wodą. W niedzielne popołudnie przez centrum uzdrowiska przejechało prawie 100 wozów i maszyn. Na czele korowodu bryczką jechali gazdowie Alina i Karol Krystowie, rolnicy z Lipowca.

Po barwnym korowodzie w amfiteatrze odbyła się msza, podczas której rolnicy dziękowali za zbiory. Nie obyło się też bez hucznego festynu dożynkowego z miodonką i kołaczem.

Historia dożynek w uzdrowisku sięga okresu międzywojennego. Po wojnie pierwsze święto plonów odbyło się tu już w sierpniu 1945 roku. Było dość skromne, bez barwnego korowodu, który dołączył dopiero rok później. Zasięg ogólnomiejski dożynki zyskały dopiero z początku lat 80. Do dzisiaj zachowała się tradycja wręczania zmieniającym się co żniwa gazdom kłosianego wieńca i bochenka chleba.

Inna duże dożynki zorganizowano w niedzielę również w Brennej. Odbyły się po raz osiemnasty i tradycyjnie celebrowane były w duchu ekumenii.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bylem. Zjadlem szaszlyki, ale zimne byly. Brackie lepsze. Smialem sie, jak starosta Kozdon prezyl sie z trybuny honorowej. Zabawne.

Ciekawe skąd ten erwin I tak szybko wie, ze na codziennej sie artykuł pojawił - dosłownie minutę póxniej komentarz...

Prosze sie podemnie nie podszywac. Siedze, nudze sie, chodze po necie i czekam na nowe teksty. A zreszta co cie to obchodzi, kiedy co komentuje. Moze nastepnym razem ty bedziesz pirewszy... Przeprszam ze uprzedzilem II

Smieję się przecież - ale zawody możemy zrobić :)

A dlaczego to te dożynki były rekordowe? Nie wynika to z treści arytułu, niestety. Pogoń za sensacyjnymi tytułami, panie redaktorze?

Rekordowe, bo najwieksze?

Mieszko, to naciągana teoria.

byłem jedno wielkie pijaństwo i obrzarstwo!!!!!!!!!

Też byłam .. coś niecoś zjadłam .... ale stoły przy stoiskach grillowych brudne, że aż strach było przy nich usiąść.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama