, niedziela 5 maja 2024
Termomodernizacja z niespodzianką
Tak budynek szkoły prezentuje się po termomodernizacji. fot. ARC 



Dodaj do Facebook

Termomodernizacja z niespodzianką

TEKST SPONSOROWANY
Termomodernizacja z niespodzianką

Prace trwały od 10 sierpnia. fot. ARC


Termomodernizacja z niespodzianką

Tak szkoła wyglądała przed rozpoczęciem prac. fot. ARC

W Strumieniu zakończyła się termomodernizacja Gimnazjum im. Powstańców Śląskich. Remont był możliwy dzięki unijnej dotacji. Prace trwały od 10 sierpnia. Koszt inwestycji zamyka się w kwocie 1,2 mln zł, natomiast dofinansowanie unijne sięgało 1 mln zł, co stanowi 85 proc. kosztów wszystkich prac termomodernizacyjnych.
Jest to pierwsza w gminie inwestycja zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W ramach termomodernizacji w całym budynku zostało wymienione centralne ogrzewanie, zmodernizowano węzeł cieplny, wymieniono okna i drzwi, a także zamontowano parapety. Ponadto cały budynek został docieplony 14-centymetrowym styropianem, co stanowiło kluczowy element projektu. Wykonana została także nowa elewacja gmachu szkoły.

— Prace przebiegły bardzo sprawnie — mówi dyrektor gimnazjum Lilla Salachna-Brzoza. — Jesteśmy bardzo zadowoleni z końcowego wyniku. Dzięki remontowi szkoła zyskała całkowicie nowe oblicze, w tej chwili jest to jeden z najpiękniejszych budynków w Strumieniu —dodaje z dumą dyrektor placówki.

Ze względu na specyfikę remontowanego miejsca, najważniejsze prace modernizacyjne przeprowadzane były podczas wakacji. Gdy szkoła wypełniła się uczniami, robotnicy dostosowali się z pracami do jej rytmu. Aby nie stwarzać niepotrzebnego niebezpieczeństwa zmieniono nieco organizację zajęć, które niekiedy odbywały się w innych klasach niż wcześniej zaplanowano.

— Bezpieczeństwo uczniów było dla nas najważniejsze, staraliśmy się aby wszystko było zgodne z przepisami, same prace przebiegały bardzo sprawnie, ale to głównie zasługa firmy remontującej, która dostosowała się do trybu pracy szkoły — mówi dyrektor. — Oczywiście nie obyło się bez pewnych niespodzianek, niesamowitą rzeczą było odnalezienie kamienia węgielnego, a pod nim zamurowanego aktu erekcyjnego budynku z 1959 roku. To niesamowite, mamy już pewne plany jak ten fakt wykorzystać do promocji szkoły, ale o tym będziemy mówić w niedalekiej przyszłości — dodaje dyrektor gimnazjum.

Gimnazjum w Strumieniu to największa szkoła w gminie Strumień. Uczy się w niej ponad 300 uczniów ze Strumienia, Zabłocia, Zbytkowa i Bąkowa.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007–2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013 znajdują się na stronie rpo.silesia-region.pl

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jak to sie zakonczyla skoro robotnikow i maszyn nadal full i jeszcze masa niedokonczonych rzeczy?

remont był firma do dziś ,,tajno''a wynik niech docynią strumiynioki

a w Skoczowie za 2 mln chcą wyremontować domek rolnika w harbutowicach co wygląda jak drzwiczki do tej szkoły. Dobre

łoj jak to miło czytać takie komentarze wy barany a ty prezes to chyba żal tyłek ściska że za przetargu nie wygrałeś

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama