, sobota 6 marca 2021
Szkoła dla niepalących
Wicedyrektor liceum Dariusz Gruszka-Probst mówi, że w ostatnich latach coraz mniej uczniów wychodzi przed szkołę na papierosa. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Szkoła dla niepalących

WOJCIECH TRZCIONKA
W I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Osuchowskiego w Cieszynie ani jeden z 60 nauczycieli nie pali papierosów. — Dajemy uczniom dobry przykład — przekonuje wicedyrektor Dariusz Gruszka-Probst.
W latach 90. w szkole palili i nauczyciele i uczniowie. Pierwsi w gabinetach, drudzy w szatni. W końcu w liceum wprowadzono całkowity zakaz palenia. Jak się okazało, wyszło to na zdrowie nie tylko uczniom, ale i nauczycielom. Część kadry się zmieniła, ale też kilkoro nauczycieli rzuciło palenie. Dzisiaj po papierosy nie sięga żaden nauczyciel. — Nikogo dno niczego nie zmuszaliśmy. W ten sposób dajemy uczniom dobry przykład. Licealiści nie mają okazji oglądać nauczyciela z papierosem, no i nie mają karty przetargowej, gdy nauczyciel ich poucza, że palenie jest szkodliwe, a tymczasem sam kopci — mówi wicedyrektor LO Dariusz Gruszka-Probst.

Szkoła nie prowadziła badań, ilu uczniów mniej pali dzięki takiej taktyce. — Ja nie palę, więc palacza wyczuwam na odległość, a mój nos mi mówi, że uczniów sięgających po papierosa jest mniej — przekonuje dyrektor.

W szkole palić nie wolno, więc nieliczni palacze biegają do pobliskiego Parku Pokoju. Ale i tu nie mają łatwego życia, bo często czepia się ich straż miejska. — Zatruwają nam życie twierdząc, że zaśmiecamy chodnik — mówi jeden z uczniów, którzy palą. Nie ma jeszcze skończonych 18 lat, więc woli się nie przedstawiać.

Dyrekcja liceum twierdzi, że palący uczniowie nie są w szkole napiętnowani. — To przecież nic nie da. Od dawna wiadomo, że zakazany owoc smakuje najlepiej — przekonuje Dariusz Gruszka-Probst. — Zostaje nam tylko pouczanie, że to niezdrowy nałóg i organizowanie zajęć na temat profilaktyki nowotworów z uwzględnieniem raka płuc.

O MODZIE NA NIEPALENIE CZYTAJ TEŻ:
Pracownicy Huty Trzynieckiej oduczają się palić za pieniądze pracodawcy
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A nauczycielka niemieckiego? Od sprawdzianów, aż bije zapach papierosów.

Myślę że to niesłychanie dobra wiadomość.Smak papierosów i dla mnie był kiedyś atrakcyjny ale dziś nie palę i często doradzam jak mozna rzucić palenie. Widok lekarza czy nauczyciela z papierosem jest dla mnie porażający. Panie Starosto póki Pan jeszcze jest, nagroda i TO duża dla tej SZKOŁY! NAUCZYCIELE NIE WIEM JAK TO ZROBILIŚCIE ALE GRATULUJĘ NAJPIĘKNIEJ JAK UMIEM!!!!!!!

Brawo dla nauczycieli, brawo dla uczniow.

Pan Dariusz, to człowiek instytucja!
Moje gratulacje!
Życzę zdrowia...

Jak palić to tylko cygara. Ogólnie nie palę i cieszą mnie wszelkie tego typu informacje. "Daj przykład a nie wykład" - i poskutkowało :)

tylko sheesha :D

15% uczniów pali zioła

Pan Dariusz to faktycznie swietny czlowiek na prawidlowym stanowisku. A w parku proponuje zainstalowac pojemniki na pety. Sa takie w ogole w PL? Bo nie pamietam..

Młodzież z "Osucha", ta która pali papierosy czyni to "pod daszkiem" budynku drukarni na ulicy Schodowej. To takie ulubione ich miejsce, o czym swidczy ogrona ilość petów na chodniku! Drodzy Państwo, tam tez dajcie pojemniki ta pety, oraz spluwaczki, bo młodzi chłopcy z zawziętością tam też spluwają!

Wprowadzono "zakaz palenia" czy "nikogo nie zmuszano"? Widzę tu logiczną sprzeczność. P.s. Pytanie do licealistów: czy uczy się jeszcze czegoś takiego jak logika?

w I klasie w I semestrze jest logika ;)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama