, piątek 3 maja 2024
Sygnalizator może przynieść chwałę
Zwycięzcą konkursu w kategorii „produkt” został Zakład Inżynierii Ruchu z Bytomia za sygnalizator drogowy zaprojektowany m.in. przez Michała Latko. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Sygnalizator może przynieść chwałę

ER
Sygnalizator może przynieść chwałę

W kategorii „grafika użytkowa” zwyciężyło Wydawnictwo Szkolne PWN ParkEdukacja z Bielska-Białej za serię książek edukacyjnych zaprojektowanych przez Grzegorza Podsiadlika. fot. Wojciech Trzcionka


Sygnalizator może przynieść chwałę

Jedno z wyróżnień przypadło w udziale Times Drukarni z Bielska-Białej za identyfikację wizualną drukarni projektu Bartłomieja Witkowskiego ze Zbytkowa. fot. Wojciech Trzcionka


Sygnalizator może przynieść chwałę

— Stworzyliśmy drugi najlżejszy plecak na świecie — powiedział Wojciech Kłapcia. fot. Wojciech Trzcionka

59 zgłoszeń, 28 nominacji, dwie nagrody i tyle samo wyróżnień - to statystyka 4. edycji konkursu „Śląska Rzecz”, którego wyniki ogłoszono w piątek w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Wygrały sygnalizator drogowy i seria książek edukacyjnych. Jedno z wyróżnień trafiło do projektanta ze Śląska Cieszyńskiego.
Celem konkursu „Śląska Rzecz”, któremu patronuje Gazetacodzienna.pl, jest promocja firm z województwa śląskiego w Polsce i poza granicami kraju. Statuetki „Śląskiej Rzeczy” zostały przyznane wczoraj w Zamku po raz czwarty.

Zwycięzcą konkursu w kategorii „produkt” został Zakład Inżynierii Ruchu W. Sylwestrzak i spółka z Bytomia za sygnalizator drogowy ZIRslim zaprojektowany przez Michała Latko i Leszka Czerwińskiego. Produkt został nagrodzony za wysokie walory użytkowe i technologiczne. Jury doceniło powściągliwość formy, a w swoim werdykcie podkreśliło, że produkt dotyczy bardzo zaniedbanej do tej pory w Polsce sfery przestrzeni publicznej. — Strasznie się cieszę z tej nagrody, bo to moje pierwsze wdrożenie i od razu nagroda. Apeluję do firm - zatrudniajcie młodych projektantów zaraz po studiach. To się opłaca — mówił Michał Latko.

Zwycięzcą konkursu w kategorii „grafika użytkowa” zostało Wydawnictwo Szkolne PWN Sp. z o.o. ParkEdukacja z Bielska-Białej za serię książek edukacyjnych „Trener” zaprojektowanych przez Grzegorza Podsiadlika z Parastudio. W ocenie jury, serię wyróżnia staranność opracowania graficznego przy zastosowaniu prostych środków formalnych. „Czytelności i jasności przekazu nie zakłóca tak częsta w polskich podręcznikach infantylna dekoracyjność” - czytamy w werdykcie.

Podczas piątkowej gali wręczono też dwa wyróżnienia. Wyróżnienie specjalne Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Regionalnego Centrum Biznesu, Business Centre Club Bielsko-Biała w kategorii „produkt” otrzymał Producent Sprzętu Sportowego Ewa Piątkowska-Pająk Payak Sport z Bielska-Białej za plecak XC3 projektu Wojciecha Kłapcia. — Stworzyliśmy drugi najlżejszy plecak na świecie, ale mamy już plan, jak zaprojektować kolejny, który tym razem będzie numerem jeden. W dodatku plecak bardzo łatwo się otwiera, bez zdejmowania rękawic — powiedział Wojciech Kłapcia.

Wyróżnienie dyrektora Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w kategorii „grafika użytkowa” przypadło w udziale Times Drukarni S.J. z Bielska-Białej za identyfikację wizualną drukarni Times projektu Bartłomieja Witkowskiego ze Zbytkowa na Śląsku Cieszyńskim.

Jury konkursu, w skład którego ponownie weszły autorytety z dziedziny wzornictwa oraz przedsiębiorczości z regionu, kraju i zagranicy nie miało łatwego zadania. Głównie dlatego, bo do konkursu po raz kolejny zgłosiło się więcej firm, a poziom zaprezentowanych realizacji był wysoki. W sumie podczas czterech edycji konkursu ocenie poddano 143 produkty ze Śląska.

Zgodnie z regulaminem, do konkursu mogły być zgłaszane realizacje, które zostały wdrożone do produkcji w 2008 roku oraz odznaczają się innowacyjnością i ciekawym designem. Firmy zgłosiły bardzo ciekawe projekty graficzne i architektoniczne, nadesłały też ceramikę, meble miejskie, sprzęt elektroniczny i sportowy, a nawet produkt spożywczy.

„Śląskiej Rzeczy 2008” towarzyszy wystawa „Śląska Rzecz 1989” zorganizowana w związku z obchodami 20. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Obie wystawy będą czynne do 2 sierpnia.
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"Jury konkursu, w skład którego ponownie weszły autorytety z dziedziny wzornictwa oraz przedsiębiorczości z regionu, kraju i zagranicy nie miało łatwego zadania...."

A ja do dziś myślę, że te autorytety powinny się zacząć leczyć. Widać, że w naszym kraju służba zdrowia kuleje, a co poniektórym, limity przyjęć przez NFZ naprawdę szkodzą, a kto za to płaci? Ja płacę, pan płaci, społeczeństwo... a co do dizajnu, to wystarczy może ten komentarz: "To jest miś na miarę naszych możliwości. My tym misiem otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasz miś, przez nas zrobiony, i to nie jest nasze ostatnie słowo!"

szkoda że tylko sygnalizator ,a nie urzadzenia do naprawy ul.poligonowej..........byłaby szansa na normalne jezdżenie........

Ja jestem znanym w powiecie i na Świecie wynalazcą i dizajnerem . Spóźniłem się za zgłoszeniem moich prac do Konkursu ale myślę, że czytelnicy codziennej w rzetelny i fachowy sposób ocenią kilkanaście moich propozycji. Jeżeli wygrał sygnalizator drogowy to ja w temacie : "Droga-Ruch-Potrącenia" wydizajnowałem przenośne, rolowane przejście dla pieszych plus poradnik pt.: "Jak iść żeby przejść". I jeszcze do wyboru dziesięć rewelacyjnych moich wynalazków. A że lubię od tyłu - tak też i prezentuję : 10. Latarka, która świeci na czarno
9. Podręcznik kierowcy napisany braillem
8. Przezroczysty korektor
7. Szkła kontaktowe w oprawkach
6. Niezniszczalna tarcza do rzutków
5. Koronkowy parasol
4. Klimatyzacja motocyklowa
3. Lukrowana pasta do zębów
2. Elektromagnesy na lodówkę

1. System pozwalający na zgłoszenie awarii sieci elektrycznej przez internet.
Czekam na fachowe oceny i zaproszenie na Zamek.

szumne zapowiedzi,, 10 milinów dotacji na kulturę rocznie z kasy miasta - i kompletna porażka festiwalu teatralnego, święto trzech braci już też wiadomo że pod psem. Ktoś tu kasę niezłą robi na tej "kulturze" pożal się bo i dizajnie.....

Popieram Maurycego bo też tak lubię.

Nieczytelności i niejasności przekazu zakłóca tak częsta w polskich warunkach infantylna dekoracyjność... co było do udowodnienia

Taki wynalazek odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest dizajn na skalę naszych możliwości. Wy wiecie co my robimy tym dizajnem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo!

Mamy nasz Śląski sygnalizator. Zlikwidujmy ronda w cieszynie, a co, trzeba gdzieś te semafory stawiać. W końcu zaprojektowano je nie byle gdzie! "Jak ja mam przed sobą taką sztukę, to ciężko mi zachować kulturę"

rzeczywiscie imponujaca powsciągliwość formy w połaczeniu (rzec by sie chciało w idelnie wywazonym kolazu) z zadziwiajacą funkcjonalnoscią. Nie przesadzę jezeli napisze , że nigdy wcześniej nie wdziałem niczego zbliżonego do nagrodzonego sygnalizatora. Szykuje sie prawdziwa rewolucja w naszej przestrzeni publicznej. Pani Ewo proponuje wzywać włodarzy do rewitalizacji naszego otoczenia - na te sygnalizatory które są obecnie, wprost nie da sie patrzec, nie mówiac juz o funkcjonalnosci - np. sygnalizator na wyzszej bramie dzisiaj migał na pomaranczowo - sam widziałem.

Prześwietna Jury wspaniałego konkursu, w skład którego, z uwagi na znakomity poziom ponownie weszły powszechnie znane i lubiane autorytety z dziedziny służącej każdemu obywatelowi tego Kraju, wzornictwa oraz osiągnięć i sukcesów w przedsiębiorczości z regionu, kraju i zagranicy a nie tylko z czeskiegio bratniego Cieszyna, nie miało jednolicie łatwego zadania postawionego przez. Głównie dlatego, bo do konkursu po raz kolejny zgłosiło się zupełnie dobrowolnie więcej firm, a znakomity poziom zaprezentowanych wspaniałych realizacji był wprost nieosiągalnie wysoki.

Uff, w końcu sygnalizator to jest coś, pewnie projekt za grube tysiące, nie jakieś choiny z Istebnej za marny tysiak...

gdzie te sygnalizatory umieścicie ,na rondach ?
czy też może przed każdą dziurą na Poligonowej ?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama