, niedziela 19 maja 2024
Strumień zmodyfikował herb. Teraz jest bardziej historyczny
Stworzeniem herbu zajął się Alfred Znamierowski – heraldyk i weksylolog, członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. fot. UM Strumień 



Dodaj do Facebook

Strumień zmodyfikował herb. Teraz jest bardziej historyczny

HANNA BLOKESZ-BACZA/UM STRUMIEŃ
Strumień zmodyfikował herb. Teraz jest bardziej historyczny

Nowy herb nawiązuje do wizerunku herbu z XVI wieku. fot, UM Strumień

Inny od aktualnego, ale bardziej zgodny z tradycją historyczną. W Strumieniu zakończyły się prace nad herbem gminy. Nadal będzie w nim wizerunek św. Barbary i orła Piastów Cieszyńskich, ale w innej aranżacji. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć herb w środę, 6 kwietnia, podczas spotkania z jego twórcą - Alfredem Znamierowskim.
Wprawdzie Strumień sygnuje się swoim herbem już od XVI wieku, ale jego wizerunek często się zmieniał. Gmina w 2010 r. wystąpiła do komisji heraldycznej z prośbą o zatwierdzenie dotychczas wykorzystywanego herbu, jednak znak nie otrzymał pozytywnej opinii komisji heraldycznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Herb - jak napisała w uzasadnieniu komisja - "nie jest zgodny z zasadami heraldyki, weksylologii oraz z miejscową tradycją historyczną".

Przystąpiono do ujednolicenia wizerunku gminnych symboli. Stworzeniem herbu zajął się Alfred Znamierowski - heraldyk i weksylolog, członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego oraz Komisji Heraldycznej przy MSWiA. Tworząc aktualny herb, opierał się na jego historycznych wizerunkach potwierdzonych przez cesarza Leopolda I w 1670 r. oraz cesarza Józefa II w 1783 r.

PISALIŚMY: Jak misterium, to tylko w Strumieniu (zdjęcia)

Stylizacja godła nawiązuje do przedstawień renesansowych. Nie ma w nim cieniowania i drobnych szczegółów. Barwy herbu nawiązują do barw Księstwa Cieszyńskiego (złoto i błękit), a centralnie umieszczony błękitny pas symbolizuje rzekę Wisłę, która przepływa przez środek Strumienia.

Oprócz herbu powstały też flaga i pieczęć. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej przy MSWiA projekt herbu zostanie przedłożony strumieńskiej Radzie Miejskiej.
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

tak, gazeta przybladła...ale to przejściowy kryzys, czytajmy ją...

jak się ćmoku nauczysz ciekawie pisać, to i będzie co czytać. A jak nie potrafisz - odejdź od klawiatury.

Dno! Same przedruki, nie potraficie sami coś sklecić? Zaczyna być gorzej niż na oxie. Panie Trzcionka come back!!! Co tu czytać... GZC?... stare odgrzewane pieczki?
Proszę w imieniu mieszkańców Śląska Cieszyńskiego COME BACK!!!!

Placebo: owszem. Tyle że heraldyka terytorialna jest zjawiskiem wtórnym w stosunku np. do heraldyki dynastycznej. Złoty orzeł w błękitnym polu - herb m.in. Piastów Cieszyńskich (znane są jego barwne przekazy, choćby w Codex Bergshammar) stal się zatem z czasem herbem księstwa. Do tej tradycji odwołano się tworząc herb powiatu.

Pani HBB widzę, że znalazła ciepłą posadkę w strumieńskim magistracie...

Złoty orzeł na błękitnym polu jest herbem księstwa cieszyńskiego (historycznie) a obecnie jest to herb powiatu cieszyńskiego!

Dlaczego doszlo do zmiany herbu , z czyjej inicjatywy i co to mialo na celu ..... ?????

Placebo

Herb Piastów Cieszyńskich jest złoty w polu błękitnym

bo o to chodzi , o tozsamosc i regionalna odrebnosc i specyfike bo z tego wynika barwnosc naszego zycia i nic w trym zlego , ..... to tak przy okazji do niektorych politykow .....!!!!!

jestes zatrudnionym w szkole historykiem, albo w Muzeum , albo w Ksiaznicy, albo w Archiwum i masz duzo czasu pisac !!!! ........????

no to obok "tablic smoleńskich" kolejna wsypa...

To nie jest orzeł Piastów Cieszyńskich , tylko Piastów Śląskich! Orzeł Piastów Cieszyńskich jest srebrny na czerwonym polu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama