, piątek 26 kwietnia 2024
Spuścizna Stalmacha wciąż żywa
Gdy urodziny, to musi być i tort... 



Dodaj do Facebook

Spuścizna Stalmacha wciąż żywa

Tekst i zdjęcia: JAKUB GRYGIEL
Spuścizna Stalmacha wciąż żywa

W trakcie uroczystości przyznano szereg odznaczeń i wyróżnień.

To już 125 lat, odkąd Paweł Stalmach zainicjował powstanie Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, jednej z najbardziej zasłużonych organizacji śląskich, której celem jest kultywowanie i pielęgnowanie tradycji regionalnych. — To wielkie dziedzictwo, ale i wielkie wyzwanie — powiedział na sobotnim jubileuszu MZC Czesław Gluza, starosta cieszyński.
W sobotę w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu utworzenia Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Wśród zgromadzonych gości znalazło się wiele ważnych osobistości. Gala rozpoczęła się koncertem kompozytorów cieszyńskich, tenor Hubert Miśka przy akompaniamencie pianisty Janusza Polańskiego wykonali utwory „Ej, koło Cieszyna”, „Zachodzi słoneczko”, „Przez wodę koniczki”. Następnie odbyły się okolicznościowe wystąpienia Mariusza Makowskiego, prezesa MZC oraz Jana Brannego, prezesa Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej. Przybliżyli oni bogatą historię organizacji, opowiadali o jej statucie i działalności. W trakcie uroczystości przyznano szereg odznaczeń i wyróżnień, takich jak tytuł honorowego członka, laury 125-lecia czy medale Pawła Stalmacha. Galę uświetnili występami kierowany przez Joannę Czendlik Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Dębowczanie”, Macierzowy Zespół Regionalny „Strumień”, Zbigniew Wałach z zespołem czy Łucja Dusek, laureatka konkursu „Po naszymu czyli po ślonsku”.

Macierz Ziemi Cieszyńskiej powstała 9 listopada 1885 roku z inicjatywy Pawła Stalmacha. Była odpowiedzią na brak inteligencji, w szczególności nauczycieli w regionie. Pierwsze gimnazjum założone przez organizację powstało dziesięć lat później. Wszędzie tam, gdzie byli Polacy Macierz zakładała placówki edukacyjne: szkoły ludowe, wydziałowe, uzupełniające, przedszkola, ochronki. Niemały wpływ mieli na to mecenasi, jak choćby Antoni Osuchowski czy Henryk Sienkiewicz, których wysiłki skutkowały otwarciem wielu nowych szkół. Obecnie MZC również przyznaje fundusze stypendialne zdolnej i ubogiej młodzieży oraz wdraża program edukacji regionalnej dla nauczycieli.

Macierz to obecnie 1026 członków i 27 kół terenowych, z czego 12 działa na terenie Cieszyna, 10 na Śląsku Cieszyńskim a pozostałe m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Olsztynie czy Gliwicach. 29 maja br. minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał Macierzy odznaczenie Gloria Artis, nadawane osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Jan Branny nazywał Macierz „największym, najpotrzebniejszym i najbardziej umiłowanym stowarzyszeniem dla Polaków na Zaolziu”. Z kolei Mariusz Makowski podsumowując swoje wystąpienie, mówił o Macierzy nie jako o anonimowym tłumie, lecz o konkretnych ludziach i konkretnych czynach za nimi stojących. Ludziach, którzy nie tylko dzielą się wiedzą, ale też czasem, pasją i miłością do ziemi cieszyńskiej.

Lista wyróżnionych i nagrodzonych:
Tytuł Honorowego Członka MZC otrzymali: Władysław Duda z Warszawy, Edward Figna z Gumien, Piotr Majeranowski z Istebnej , Halina Miła ze Strumienia, Władysław Orszulik z Cieszyna, Władysław Sacha z Olsztyna , Zygmunt Stopa z Jabłonkowa na Zaolziu, Anna Więzik z Cieszyna.
Laury 125-lecia MZC otrzymali: Stanisław Achremczyk z Olsztyna, Oficyna Wydawnicza Akant, Archiwum Państwowe w Cieszynie, Eldom – państwo Cinal-Klocek z Cieszyna, Bogdan Ficek – burmistrz Cieszyna, Krystyna Folwarczny – reprezentantka Demokratów, Czesław Gluza – starosta cieszyński, „Głos Ziemi Cieszyńskiej”, Anna Grygierek – burmistrz Strumienia, Tadeusz Hinc z Nidzicy, Małgorzata Kiereś z Istebnej, Andrzej Kondziołka – wójt Zebrzydowic, perfumeria Millor, Teresa Mokrysz – Mokate w Ustroniu, Grzegorz Mrowiński – burmistrz Działdowa, Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Jan Olbrycht – eurodeputowany, Mariusz Rainda – florysta z Cieszyna, Alina Rakowska – dyrektor Banku Spółdzielczego w Cieszynie, Natalia Riess-Rzeźniczek z Cieszyna, Stanisław Stoszek – Offsetdruk Cieszyn, Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, firma Ustronianka, Urszula i Janusz Wapienik z Cieszyna, Tomasz Wilczek - Eurospar Cieszyn.
Wyróżnienia okolicznościowe otrzymali: Halina Sajdok-Żyła i Janusz Guziur.


Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto

Komentarze: (17)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

....

Z Pana Stalmacha płynie dobry, ciągle żywy przykład. Pokapali mu za życia dołki, oj kopali. Dzieło uznano, jako i tera bywa, po śmierci. W tym natłoku żyjących zasłużonych może warto by bardziej przybliżyć życiorys Pana Pawła. Młodzieży szczególnie. Przelatują obok pomnika codziennie, lecz czy im coś spiż mówi? Warto, bardzo warto.

w niemałym stopniu, przy uznaniu dla szeregowych entuzjastów w terenie, rytuał uroczystości Towarzystwa Radosnej Wzajemnej Adoracji...rzeczywiście, niezmiennie, zgodnie z tradycją trwa...!
stare, zasiedziałe cieszynioki i niezniszczalni sielsko-urzędowi działocze furt kultywujom naszom ziymeczke...

ANNA AGNIESZKA
Nazwisko GRYGIEREK
Nazwisko rodowe MASTERNAK
Data urodzenia 28.03.1977
Imię ojca CZESŁAW
Imię matki KRYSTYNA
Miejsce urodzenia ŁAGÓW
Burmistrz, Urząd Miejski w Strumieniu 27.11.2006

Imiona ANDRZEJ MARIAN
Nazwisko KONDZIOŁKA
Nazwisko rodowe
Data urodzenia 24.03.1962
Imię ojca TADEUSZ
Imię matki MARIA
Miejsce urodzenia ZEBRZYDOWICE
Wójt Gminy, Urząd Gminy w Zebrzydowicach 27.11.2006 Akta paszportowe (EAJZ 16850). Akt nie odnaleziono.

Najważniejszy etos, zaglądanie sąsiadowi do d...y. Brawa dla kontynuatorów "chlubnej" tradycji. Brawa dla naszych polityków, którzy walnie utrwalają owe tradycje. Zasadnym jest po tym obalanie kolejnych baniaków gorzałki w knajpie korzystającej z ulg i przywilejów. Doskonała "nauka" Józka C., Władka G., czy partyzantów Mietka M. wiecznie żywa. A miało być...

Z niesmakiem obserwowałem "ucieczki" z teatru zaproszonych ważnych Gości. Uciekali ,niektórzy nie dotrwali nawet do przerwy, kolejno: księżą obu wyznań, poseł Szwed, europoseł Olbrycht, starosta Gluza , v-ce starosta Szczurek, itd. Takie zachowanie to brak szacunku dla członków Macierzy i równocześnie brak kultury!!!

Oprawy kulinarnej nie przygotowała kawiarenka w Muzeum? Prezes MM rozluźnił więzy biznesowo-przyjacielskie z MD..................?

Masz chłopie 100% RACJI! W tym nowym Stowarzyszeniu rządzą PO-wcy , a nie samorządowcy! Starosta Gluza obsadza sam , albo swoimi ludźmi, wszystkie stanowiska.

Nie wiem czy Paweł Stalmach zaaprobował by aktualne dzieło edukowania narodowego.

poza starymi, także politycznymi wyjadaczami i rutynowymi sponsorami oraz standardowymi działaczami, nierzadko z brodą - to MZC już nowoczesna i mniej konwencjonalna być nie może? Bój się Boże...
Statystyka w krynolinach, to bliska sercu dziedzina sztabu macierzowego, jak to dobrze powspominać stare dobre czasy,koleżanko i kolego...

Moglibyście przynajmniej sprawdzić kto jest burmistrzem Działdowa, na pewno nie Grzegorz Mrowiński

wielu to przyzna, że brzydki jest wyraz - spuścizna, któż tak dalece przyjmuje przeszłość /z czego spuszczoną?/- dziwny wyraz, zgoła intymny, lepiej objąć go namiętnie tajemnicą alkowy, wespół...z żoną

spuścizna żywa a Stalmach nieżywy/
co za dziwy... obraz to sztuczny/czy prawdziwy?

oszinextstep - tak ma być, jednak literka uciekła...do piekła

To zrozumiałe czas jest wyborczy

Jesli jakiekowliek służby, jakiegokolwiek Kraju interesują się jakimś "obywatelem" to z pewnością nie jest to zwykły zjadacz chleba. Nie ma takiej służby która miała by kasę na zajmowanie się "zjadaczami".

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama