, niedziela 28 kwietnia 2024
Spłonęła historia Śląska Cieszyńskiego
Tyle zostało z zabytkowego pałacyku w Jaworzu. fot. Stela 



Dodaj do Facebook

Spłonęła historia Śląska Cieszyńskiego

STELA
Spłonęła historia Śląska Cieszyńskiego

Na razie przyczyny pożaru, który rozpoczął się o godz. 4.00, nie są znane. fot. Jan Brachaczek

Spłonął pałacyk w Jaworzu, pamiątka po jednym z najbardziej znanych rodów szlacheckich na Śląsku Cieszyńskim – Saint-Genois d’Anneaucourt. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale straty w dziedzictwie kulturowym będą ogromne.
Wójt Jaworza, Zdzisław Bylok, z niedowierzaniem patrzył dziś rano na dym wydobywający się z pałacyku. To, co się stało, skomentował krótko: „Spłonęła historia Jaworza”.

— Spłonął główny obiekt historyczny w Jaworzu, wokół którego właściciele stworzyli uzdrowisko. Dla nas był to obiekt kultowy, od lat staraliśmy się go przejąć, żeby otworzyć go na mieszkańców. Nie udało się. W ostatnich latach były dyrektor wraz z Urzędem Marszałkowskim zainwestowali dużo pieniędzy w remont. Wymieniono dach, centralne ogrzewanie, stolarkę okienną, do szczęścia brakowało tylko odnowienia elewacji. Dwa lata poszły z dymem — powiedział Zdzisław Bylok.

W pałacyku mieścił się Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Mieszkało w nim 10 wychowanków, wszystkim udało się uciec. Pozostałych 50 podopiecznych MOW mieszkało w innych budynkach. Na razie przyczyny pożaru, który rozpoczął się o godz. 4.00, nie są znane.

Pałacyk wybudowany przez rodzinę Saint-Genois d’Anneaucourt był jednym z najładniejszych obiektów na Śląsku Cieszyńskim. Mariusz Makowski, historyk z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, powiedział, że Jaworze miało szczęście, że w XVIII wieku poprzez małżeństwo dostało się w ręce baronów.

— Uczestniczyli w wyprawach krzyżowych, szlachectwo otrzymali od francuskich królów. Rodzina Saint-Genois d’Anneaucourt ma korzenie w Belgii, Francji i Niemczech — przypomniał Makowski.
Komentarze: (22)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Historyk ,to tytuł naukowy, nie grzecznościowy. jeśli wszyscy w Polsce kulturalno oswiatowcy mienią się historykami to współczuję.

Tytuł naukowy to np. magister lub doktor, dla ścisłości. "Kulturalno - oświatowcy" natomiast pisze się z myślnikiem i przez s z kreseczką, do tego naprawdę nie potrzeba studiów wyższych. Jak nie potrafisz, nie pchaj się na afisz!

Wójt to Zdzisław, a nie Czesław!!!!!!!!!!!!!!

Nie jest zniszczony, tylko częściowo wypalony

widzialem - to katastrofa, taki piekny palacyk... to powinien byc hotel, a nie poprawczak...

młodzi uciekli...ale wrócą - ciekawe, kto, czy - jak ten obiekt się częściowo spalił... trzeba na nowo odbudowywać, póki dojna Unia daje jeszcze euromleko...

Sz. Pan Mariusz m. jest absolwentem kierunku KO, filii US w Cieszynie

Niedouczonym do wiadomości - na kierunku KO (obecnie ASK) było i jest nadal historii "od metra" - historii Śląska, historii sztuki, historii kultury itp. Absolwenci tego kierunku mogą więc być badaczami i popularyzatorami dziejów regionu i jego dziedzictwa kulturowego - jako profesjonalni animatorzy kultury. Do tego predystynuje ich ten zawód i ukończone studia. To właśnie robi z powodzeniem pan Makowski. Dziennikarz niepotrzebnie przypisał mu tylko zawód historyka.

a coscie sie akurat do tytułu naukowego makowskiego przyczepili? może nie zna się wybitnie na historii Śląska Ciezyńskiego? no niech kto powioe że sie nie zna

Zna się bardzo dobrze i chylę czoła nad jego dokonaniami. Ogromna wiedza i doświadczenie. Bogaty dorobek. Oby więcej tak wartościowych ludzi było na Śląsku Cieszyńskim.

Przyczepiliśmy się do prawdy.Pomiędzy tytułem naukowym a popularyzacją wiedzy o sląsku cieszyńskim jest pewna różnica.

Douczony wykładowco, ty o tym powinieneś wiedzieć. Głównie o niedouczonych historykach. Więc proszę nie obrażać pozostałych forumowiczów.

Wykładowca od metra.

Ja bym spłonąl ze wstydu.

Nie wydaje mi się, aby w budynkach gdzie od lat mieścił się najpierw dom dziecka, a później ośrodek wychowawczy powinien być hotel. Niby czyj?Stwrostwo dbało o te budynki. Lepiej, aby władze gminy Jaworze zarządzały dobrze tym, co mają. Nie zaś tym, czego w swoim władaniu nie posiadają.Na szczęście, bo pałac mógłby dziś wyglądać jak jaworzański basen odkryty. Podobno miał zostać pięknie wyremontowany. Na razie same zgliszcza.

zgadzam się z Gośką, samorządy winny bardziej doceniać swoje kompetencje oraz skarby kultury na swoich terenach strzec, jak źrenicy oka...

historyk to zawód, a nie tytuł naukowy.

W Muzeum historykiem jest tzw. kulturalno-oświatowiec,na Zamku dyrektorem- specjalistką od "dizajnu" jest przedszkolanka...

W pobliskim Ustroniu organizacją imprez kulturalnych zajmuje się historyk.

A ja cieszę się , że " na Śląsku Cieszyńskim " a nie na podbeskidziu :-)))) Kłania się Radio Erewań.

Ludzie powinni się rozwijać i ciągle podnosić swoje umiejętności i zdobywać doświadczenie. To świetnie, że przedszkolanka dobrze się sprawdza w roli zarządzającej dużą instytucją kultury, a pan Makowski - w roli muzealnika i historyka. Tak trzymać. Jeden człowiek i tyle umiejętności - to rzecz cenna. Takie podejście do ludzi mają np. w USA. Szkoda, że w Polsce (w tym też na Śląsku Cieszyńskim) panuje w tym względzie zawiść i "polskie piekło". Znam świetną prawniczkę, która też jest znakomitą krawcową, a architekt piecze doskonałe ciasta, choć nie jest kucharzem. Dzisiaj na całym świecie stawia się wszechstronność.

strata bolesna...:(

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama