, czwartek 2 maja 2024
Słomiany Judosz na ulicach Skoczowa (zdjęcia)
Judosz to słomiana, 3-metrowa kukła, ozdobiona kolorowymi wstążkami i naszyjnikiem z 30 srebrnikami. fot. Bartłomiej Kukucz 



Dodaj do Facebook

Słomiany Judosz na ulicach Skoczowa (zdjęcia)

INTERIA.PL, zdjęcia: BARTŁOMIEJ KUKUCZ
Barwny obrzęd prowadzenia ulicami Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim słomianego kukły zwanej Judoszem odprawili w Wielki Piątek i Sobotę miejscowi strażacy.
Zdrajcę Jezusa wiedli przez miasto dwaj strażacy w strojach halabardników. Judosz miał na szyi 30 srebrników. Za nimi szli ludzie, którzy wytykali złoczyńcę palcami śmiejąc się i drwiąc z niego. Widowisko zostało powtórzone w Wielką Sobotę, kiedy to po przemarszu skoczowianie publicznie spalili Judosza pod remizą, co symbolizowało niszczenie zła.

Wiedziony przez halabardników Judosz pokłonił się ratuszowi skoczowskiemu. W przeszłości kłaniał się także probostwu, ale trasa została skrócona. To pokłosie konfliktu wokół pochodu. Niektórzy mieszkańcy Skoczowa żądali zaprzestania praktykowania zwyczaju. Zwracali uwagę, że Wielki Piątek, gdy na krzyżu umierał Zbawiciel, ulicami miasta przechodzi hałaśliwy pochód.

Szef Miejskiego Ośrodka Kultury i prezes Towarzystwa Miłośników Skoczowa Robert Orawski, za sprawą którego przywrócono zwyczaj, tłumaczył, że przemarsz jest elementem spuścizny kulturowej skoczowian. Podkreślił, że nie wolno się wypierać własnych zwyczajów. Aby pogodzić wszystkich, zdecydował jednak, że trasa przemarszu będzie krótsza, a Judosz nie pokłoni się proboszczowi.

Judosz to słomiana, 3-metrowa kukła, ozdobiona kolorowymi wstążkami i naszyjnikiem z 30 srebrnikami. Kostium zakłada młody strażak. Po bokach są dwaj halabardnicy, którzy prowadzą go trzymając za słomiane ramiona. Za nimi podążają dzieci z kołatkami, których dźwięk "przegania zło" i symbolizuje trzęsienie ziemi na Golgocie, gdy Chrystus umierał na krzyżu. Pochód zamykają mieszkańcy miasta.

PISALIŚMY: Judosz znów przemaszerował

Orawski przypomina, że miejscowi historycy spierają się o genezę Judosza. Najprawdopodobniej zwyczaj jest rodzimy. O podobnym przemarszu wspomina w swych dziennikach żyjący na przełomie XVI i XVII wieku skoczowski burgrabia Jan Tilgner.

Po II wojnie światowej zwyczaj kultywowany był do lat 50. po czym nastąpiła przerwa. Dopiero w 1986 roku Towarzystwo Miłośników Skoczowa oraz miejscowi strażacy wskrzesili starą tradycję pochodu i palenia Judosza w Wielkim Tygodniu.

Dawniej Judosza wyprowadzano dwa razy dziennie przez cały Wielki Tydzień z nieistniejącej już stodoły naprzeciw kościoła św. Piotra i Pawła i w asyście ministrantów obchodził on całe miasto. Kukłę palono w Wielką Sobotę na wzgórzu Kaplicówka, górującym nad Skoczowem.

Foto
\\

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Fajny zwyczaj, który w żaden sposób nie pretenduje do obrzędu religijnego.Dlatego dziwią nieco negatywne emocje, jakie u niektórych wywołuje .

Ile takich dziwnych symboli jest w naszej wierze i nikt się nad tym tak dogłębnie nie zastanawia. BaRANEK, JAJKO, GAŁĄZKA BRZOZY, PALENIE GROMNICY, OPŁATEK, ŚWIĘTE OBRAZKI, RELIKWIE, CHOINKA, SŁOMA POD OBRUSEM, KARP NA ŚWIĘTA, A NAWET NACZYNIA LITURGICZNE. nIETÓRZY TE PRZEDMIOTY UWAŻAJĄ ZA ŚWIĘTE TO JEST DOPIERO ZABOBON. NIE POWIEM JUŻ O DWÓCH DESKACH ZBITYCH NA KSZTAŁT KRZYŻA, O KTÓRY OSTATNI BYŁTAKI RABAN. WSZYSTKIE TE "KULTY" POWINNY BYĆ DLA ROZUMNYCH LUDZI, A IDIOCI ROBIĄ Z TEGO "OBRZĘDY". TROCHĘ ROZUMU I ZROZUMIENIA DLA ZABAWY.

Nie wrzeszcz! Pisz małymi literami!

Jak nie rozumiesz o co chodzi z tym Judoszem, to się nie odzywaj. Lany poniedziałek Ci nie przeszkadza, a to pogańskie oczyszczanie wodą. Pogańskie oczyszczanie ogniem to już jest nie do zrozumienia, co? Tu nie chodzi o Judosza. Idzie o słowiańskiego Judę od słowa judzić i podjudzać. Juda i Judosz to dwie różne "osoby" w jednym. Zupełnie przypadkowo, ale nie nam osadzać naszych przodków dlaczego tak zdecydowali sprzed kilku lub kilkunastu stuleci!

a nie Judasz ! Pomieszanie z poplątanmiem

ot, tak ludzka wiara - ale czy to prowadzi do NIEBA ?

przynajmniej coś się dzieje w Skoczowie.

Bardzo dobry zwyczaj, kultywowanie go daje rozrywkę i stwarza atrakcję w mieście, a jednocześnie buduje nadzieję, że niebawem również takie obrzędy jak święconka, komunia, bierzmowanie czy popielec zostaną sprowadzone do rangi festynowej zabawy czego z całego serca społeczeństwu życzę.

?

palenie publiczne b. źle sie kojarzy w tym kraju !

Dzika lustracja. Z uwagi na rozprzestrzeniającą się niczym pandemia grypy modę aby do wszelakich rzeczy podchodzić ściśle według litery prawa, koniecznie musimy zrewidować dotychczasową ocenę osoby Judasza zwanego w Skoczowie swojsko Judoszem ze względu na to, iż nie zachowały się żadne dokumenty, zwłaszcza podpisane przez niego oryginały (sic!). Bez dowodów zaś, zwłaszcza bez zachowanych dokumentów, nikogo o nic podejrzewać nie można, a nasz Pan Prezydęt, oby żył wiecznie orzekł - "Prawda to jest to, co ma odbicie w dokumentach”. Od zawsze dzielnie tym poglądom dotyczącym prawdy basuje środowisko opiniotwórcze związane z gazetą wywiórczą. Bowiem w demokratycznym państwie prawnym jak powszechnie wiadomo gołosłowne oszczerstwa ze strony ewangelistów nie mogą stanowić żadnej, ale to żadnej podstawy oskarżeń. Trzeba też zadać podstawowe pytanie – czy Judasz był zobowiązany do lustracji? Nic o takim obowiązku nie wiadomo i jest bardzo prawdopodobne, że wzięło go w swe obroty, zaszczuło i doprowadziło do męczeńskiej śmierci (powiesił się) ówczesne stronnictwo trucicieli.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama