, piątek 5 czerwca 2020
Śląskie Szmaragdy dla Małysza
Przed rokiem nagrodę odebrał pisarz Jerzy Pilch, a teraz przypadła ona innemu mieszkańcowi Wisły - Adamowi Małyszowi. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Śląskie Szmaragdy dla Małysza

INTERIA.PL/TWO
W przypadające dziś Święto Reformacji Kościół ewangelicko-augsburski w Katowicach już po raz czwarty wręcza Śląskie Szmaragdy. Jedna z nagród trafiła do Adama Małysza.
Wyróżnienie jest przyznawane wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej. Nazwa nagrody nawiązuje do poetyckiej wypowiedzi sprzed kilku wieków, porównującej Śląsk do szmaragdu, którego wartość jest tym większa, im więcej w tym szlachetnym kamieniu różnorodnych cząstek.

W tym roku laureatami wyróżnienia są: wybitny historyk sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Jan Harasimowicz i słynny skoczek narciarski Adam Małysz. Przed rokiem Śląskie Szmaragdy odebrali ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol i pisarz Jerzy Pilch, który tak jak Małysz pochodzi z Wisły.

Przypadające 31 października Święto Reformacji jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim. Nawiązuje bezpośrednio do wywieszenia w 1517 roku przez Marcina Lutra 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Wydarzenie to dało początek dyskusji nad odnową Kościoła i zainicjowało rozłam w Kościele zachodnim. W bieżącym roku zbiega się z 490. rocznicą wystąpienia Lutra.

W Polsce żyje obecnie około 80 tysięcy luteran, z czego ponad 40 tysięcy na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pierwsze trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. Już w 1547 roku książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii - w Puńcowie.
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

na razie jeszcze można o tym pis-ać

Czy Adam czuje się Ewangelikiem...?
Nie wiem, czy ta nagroda przybliży go do protestanckich
korzeni...?
Wielki Piątek to chyba największe święto ewangelickie!

Hmmm Edgar... "Nie wiem" czy Ty wiesz w ogóle o co Ci chodzi? "Czy się czuje, czy przybliży, to chyba największe"... Słów dużo, treści zero. Oby wszyscy, którzy wybili się stela, mieli tyle rozsądku i pokory (choćby w wypowiedziach) co Adam!

Adam to fajny gość

Adam to fajny gość

myślę, że jest dobrym katolikiem...?

No cóż Edgar teraz już wszystko wiem i nie reaguje na dalsze zaczepki. Szkoda tylko, że przy w sumie sympatycznym temacie ktoś próbuje jątrzyć. Cóż widać często, że wolność słowa (internet) często stanowi okazję dla kiepskich aktorów. Żegnam...

Adam jest ewangelikiem, parafia Wisła-Centrum

Adam jest typowym ekumenistą, żona Izabela jest katoliczką a córka Karina ochrzczona w kościele katolickim. Wielki Piątek związany jest z liturgią-strikte z Bogiem natomiast święto reformacji pamiątką po Marcinie Lutrze

Zawsze znajdzie się taki palant jak Edgar !!!
Nie zwracajcie na niego uwagi !!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama