, piątek 26 kwietnia 2024
Skoczów: Ciemność widzę



Dodaj do Facebook

Skoczów: Ciemność widzę

WOT/Super-Nowa.pl
Jak długo można czekać na sygnalizację świetlną na ruchliwym skrzyżowaniu? W Skoczowie nawet 10 lat.
Po kilku latach gadania o konieczności zamontowania świateł na jednej z newralgicznych krzyżówek, marzenia wreszcie przelane zostały na papier. I w tym miejscu zaczęły się schody, bo rzadko kiedy, plany udaje się przekuć w rzeczywistość od ręki.

Wystarczy postać pół godziny na skrzyżowaniu ulic Górny Bór, Mickiewicza i Targowej, żeby zrozumieć starania lokalnego samorządu o zamontowanie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej. Wielu kierowców nie zwykło w tym miejscu zwalniać. Najczęściej hamują z piskiem opon.

Nie ma miesiąca, żeby w tym miejscu nie doszło choć do jednej kolizji czy nawet wypadku. Bo skrzyżowanie nie dość, że zostało dziwnie zaprojektowane, to ruch na nim jest zorganizowany jeszcze gorzej. A może wystarczyłoby, żeby biegnąca w miarę prosto ulica Mickiewicza była trasą z pierwszeństwem przejazdu na całej długości. Na kłopotliwe skrzyżowanie zwrócili ostatnio uwagę Beata Macura, radna powiatu cieszyńskiego ze Skoczowa oraz komisja prawa i porządku Rady Miejskiej w Skoczowie.

– O konieczności przebudowania skrzyżowania albo zamontowania w tym miejscu sygnalizacji świetlnej mówi się od około ośmiu lat. Wcześniej jakoś nie było chętnych, żeby sprawę doprowadzić do końca. Do tej pory wszystko odbywało się w sferze rozmów. Teraz zostały przelane na papier. To już jest jakiś sukces – uważa Andrzej Bacza, przewodniczący Rady Miejskiej w Skoczowie. Szef radnych jest optymistą. Wierzy, że skoro budżety powiatu cieszyńskiego oraz gminy Skoczów (na skrzyżowaniu łączą się drogi należące do miasta i powiatu) na przyszły rok nie zostały jeszcze uchwalone, to jest szansa na wprowadzenie do nich tej inwestycji. O ujęcie w budżecie powiatu na 2008 roku sygnalizacji świetlnej poprosiła także Beata Macura. Radna odrzuciła wersję z rondem z uwagi na brak miejsca, choć jej zdaniem to rozwiązanie upłynniłoby ruch w okolicy pomnika Powstańców Śląskich oraz wykluczyło kolizje.

Dobrych wieści dla skoczowskich samorządowców i mieszkańców nie ma jednak Barbara Hyrnik, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Cieszynie. Zgodnie z wcześniej spisanym porozumieniem, w przyszłym roku priorytetem dla PZD będzie w Skoczowie remont ulicy Ciężarowej. – Dziś jest to ulica należąca do gminy Skoczów. Być może przejmie ją powiat, a w zamian odda ulice Górny Bór i Mickiewicza – wyjaśnia Barbara Hyrnik.

Co to oznacza w praktyce, łatwo się domyślić. Powiat wyłoży jeszcze pieniądze na remont drogi gminnej, ale czy będzie chciał inwestować w skrzyżowanie, na którym po zamianie łączyć się będą jedynie drogi miejskie? Może się okazać, że 250 tys. zł, bo nawet tyle może kosztować sygnalizacja świetlna, będzie musiał wyłożyć sam Skoczów.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama