, wtorek 14 maja 2024
Prokuratura nie chce zająć się żabami
Pod siatką żaby mogą wyjść na ulicę. fot. Gazeta.pl 



Dodaj do Facebook

Prokuratura nie chce zająć się żabami

MAŁGORZATA GOŚLIŃSKA/Gazeta.pl
Herpetolog wystąpił w obronie płazów ginących w Grodźcu Śląskim na drodze S-1 i teraz musi się ukrywać. Wszyscy zginiemy, gdy zabraknie ropuch.
Skargę do Prokuratury Rejonowej w Katowicach złożył herpetolog, który ujawnił masowe rozjeżdżanie płazów na S-1 (chce pozostać anonimowy). — Herpetolog nie jest w tej sprawie pokrzywdzony — mówi lekko rozbawiony prokurator Bogdan Łabuzek.

— W takim razie kto? Żaba? — zastanawia się Jerzy B. Parusel, dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.

Prócz żab pokrzywdzone mogą być ropuchy, traszki, kumaki nizinne, rzekotki drzewne oraz inne płazy z Grodźca Śląskiego. Po obu stronach drogi ekspresowej S-1 Bielsko-Biała-Cieszyn żyje połowa gatunków występujących w Polsce. W marcu masowo wyruszają do stawów w rezerwacie Morzyk, sąsiadującym z drogą, by złożyć jaja. Wiele musi wtedy przejść przez S-1. Narządy głosowe płazów związane są z oddechowymi. Niektóre żaby mają rezonatory (w pysku, w gardzieli bądź pod skórą), które wzmacniają dźwięki. Rechotanie samców słychać nawet na kilka kilometrów. Trudno się jednak spodziewać, że płazy poskarżą się na S-1 prokuratorowi. Oszczędzają głos na czas godów. Zresztą Łabuzek wcale na żaby nie czeka. — W tej sprawie nie ma pokrzywdzonego — powtarza.

Wojciech Gierasimiuk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która zbudowała trasę, mówi więcej: — Płazy nie giną na S-1. I dodaje, że po obu stronach drogi inwestor zamontował specjalną siatkę z drobnymi oczkami. — Problem migracji płazów powstał w trakcie realizacji inwestycji — wyjaśnia Gierasimiuk. Nie twierdzi przy tym, że żaby dopiero wtedy zaczęły chodzić do Morzyka. Ale „raport o oddziaływaniu na środowisko ocenił, że płazy nie będą zagrożone z uwagi na odległość stawu od drogi". Dopuszczono co najwyżej „niewielkie prawdopodobieństwo przemieszczania się".

Na początku budowy inwestor postawił tylko grubą siatkę, a także przejścia pod czterema wiaduktami dla saren i innych dużych zwierząt. Gęsta siatka dla żab stanęła dopiero po protestach herpetologa, który zbadał, że co roku w Grodźcu na S-1 giną tysiące płazów, bo potrafią wędrować na gody nawet trzy kilometry. — Siatki na szczycie są wygięte, bo mało kto wie, ale płazy potrafią się wspinać — dodaje Gierasimiuk.

Co z tego, skoro przy ziemi siatka w wielu miejscach odstaje. — Na trzy palce! Żaba przejdzie — zauważył Parusel.

Jacek Bożek z klubu Gaja, który od początku zabiegał o zabezpieczenie S-1 dla zwierząt: — Jest lepiej, sarny nie przechodzą. Siateczki dla żab też lepsze niż nic. Ale dlaczego inwestor nie wykopie dla nich stawów po drugiej stronie drogi, przecież ma sprzęt. Płazy znalazłyby ciepłe miejsce na składanie skrzeku i przestałyby migrować.

Parusel: — Zabezpieczenia dla zwierząt wymagają finezji projektantów, podrożenia inwestycji.

Bożek: — Ale nie wyobrażam sobie takiej rozmowy w Niemczech czy innym kraju europejskim. Tam takie sprawy nie podlegają dyskusji.

Płazy z Morzyka podlegają ochronie polskiego prawa. — Nie jestem specjalistą od płazów ani od budowy dróg. Zajmowaliśmy się legalnością decyzji urzędu wojewódzkiego i odmówiliśmy wszczęcia postępowania. Nie złamano prawa — mówi lekko już zdenerwowany Łabuzek.

Baty zbiera za to herpetolog. Grożono mu, że występuje przeciwko drogiej inwestycji (chociaż nie był przeciwnikiem drogi), dlatego nie chce już występować w mediach pod nazwiskiem.

Czy ktoś jeszcze w tej sprawie jest pokrzywdzony? — My jako społeczeństwo działamy przeciwko sobie, niszcząc przyrodę — mówi Parusel.

— Płazy są naturalną ochroną przed komarami i nośnikiem lekarstw — dodaje Bożek. Zjadają szkodniki lasów, pól i ogrodów, same będąc pożywieniem dla wielu ssaków, ptaków i gadów. Poza tym są wykorzystywane w badaniach laboratoryjnych z zakresu medycyny i farmakologii, a niektóre toksyny, które wytwarzają płazy, znalazły zastosowanie w leczeniu chorób człowieka.

Gierasimiuk twierdzi, że GDDKiA cały czas monitoruje migrację płazów. — Nie stwierdza się masowej migracji — oświadcza. Jednocześnie nie wyklucza budowy stawów.

Sprawa żab z Morzyka w Grodźcu trafiła już do Komisji Europejskiej. Za zagładę płazów Bruksela grozi inwestorowi żądaniem zwrotu dotacji na budowę S-1. To 15 mln euro.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

wielkie mi rzeczy! w końcu kiedyś wszystkie te żaby zostaną rozjechane i problem się skończy

15 baniek ojro toniby nic? Burak jesteś koleś.

Proponuję wizytę u psychiatry !!! Co Pan sobie wyobraża, że przez pańskie "żabki" trzeba będzie wybulić 15 mil. euro ??? To bezczelność .

zajmie cieszyńskim dizajnem za miejską kasę, mosirem i panem N., który już wydzielił przed lodowiskiem ekstra parking dla ratuszowych, teatrem w którym nikt nie kontroluje przychodów ani wydawania milionów dotacji z naszych podatków...

durnota, zrobiliby staw i sprawy nie ma ale lepiej stracić 15 milionów. Może znalazły by się na to pieniądze z Unii. Można by było jeszcze więcej zarobić. No cóż ambicje, zadziorność i upartość Polaków nie zna granic. Szkoda, że gdzie indziej brakuje tej upartości, a przydała by się.

no pieknie o żaby dba się lepiej niż o ludzi , a co mają ci Ludzie powiedzieć :
http://www.gazetacodzienna.pl/index.php?p=wwiad&id=573

wt 2009-02-10 22:22:32
wielkie mi rzeczy! w końcu kiedyś wszystkie te żaby zostaną rozjechane i problem się skończy

A wtedy Ciebie zjedzą komary i też problem się skończy.

rozstrzelać francuzów, ci bestialcy jedzą podobno
żaby.

tylu kierowców po nich jeździ - Zlikwidować może paru ułomków z tego forum też coś rozwalcuje na jezdni i przestaną pieprzyć

trzeba chronić żaby , bo kaczki bardzo je lubią

mamy chyba największą ilość białych bocianów w Europie, a one muszą coś papać:). Tu chyba nie tyle o żabki chodzi ale o całe nasze środowisko, które jest zależne od siebie, a my od niego, które jest niszczone w interes t.zw. wyższych celów. Nie ma jakiegoś złotego środka?

ja osobiście lubię rechotanie żab, a coś ala - "mlask" mnie nie pociąga.

Panie Prokuratorze to proste, trzeba tylko sprawdzić czy sprostano przepisom ochrony środowiska w trakcie projektowania i budowy drogi. Jak nie sprostano to kodeks karny ma odpowiedni ku temu zapis. A jak Pan się z tego faktu smieje to z pewnością znajdzie się Ktoś na Pana miejsce. Czas nadchodzi dla najlepszych, niekoniecznie najwierniejszych. Szkodzenie środowisku to bowiem zwykłe przestępstwo. Jego rozmiary coraz częściej zasługują aby je nazywać zbrodnią przeciw ludzkości. Wylewamy póko co żale nad zbrodniami wojennymi czy innymi politycznymi a nie zauważamy ewdentnych szkód dla całego Świata. Prokuratura powinna być niezalezną, póki co jednak nadal tak nie jest. Wart jednak chyba przy okazji przypomieć ludziom, że Prokurator powinienien wiele spraw podejmować samodzielnie. Podejmować w szeroki interesie publicznym, nie czekając na "zezwolenia" z Warszawy czy innej pomniejszej wsi polskiej i "sołtysów" co to nimi rządzą. Nie zarządzają, a właśnie "rządzą", a to wielka, bardzo wielka różnica.

Jakorz wszyscy zginymy jak zabraknie zab jo tymu nie rozumiem toc zech je gypio czy co?

Nie lekceważmy tego. Znam Grodziec i okolice. To przyrodniczo wspaniale zachowany teren. Dobrze zbudowana szczelna siatka rozwiaze problem bo żabki i ropuszki sobie przejda do stawów "Mozyk" i "Pod sadem" pod wiaduktami . Podobno kiedyś byl projekt na budowę stawów wzdłuż tej lokalnej rzeczki aż do Pogórza, to rozwiaze problem. Nie zapominajcie znieczuleni na piekno przyrody, że dla kierowców to równie duże zagrozenie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama