, środa 1 maja 2024
Pożegnanie ks. Adama Pilcha
Nabożeństwo żałobne odbyło się w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, którego ks. Adam Pilch był proboszczem. fot. Luteranie.pl 



Dodaj do Facebook

Pożegnanie ks. Adama Pilcha

Gazeta.pl
Ksiądz pułkownik Adam Pilch z Wisły, pełniący obowiązki Naczelnego Kapelana Wojskowego Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, został dziś pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. Zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
Po nabożeństwie żałobnym w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, którego Pilch był proboszczem, urna z prochami księdza Adama Pilcha została przewieziona na cmentarz ewangelicko-augsburski przy ul. Młynarskiej. Tam pożegnali go duchowni ewangeliccy, przedstawiciele armii, duszpasterstwa wojskowego, MON oraz parafianie. — Był człowiekiem dialogu, jako ekumenista zapisał się w pamięci warszawiaków — powiedział podczas uroczystości na cmentarzu ks. Bogusław Milerski, prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Podkreślił, że ks. Adam Pilch był żołnierzem i pastorem żołnierzy i wykonywał swoje obowiązki do końca. Dodał, że parafianie zapamiętają go jako osobę „mądrą, skromną, oszczędną w formie i nieszukającą zaszczytów”.

Ks. płk Adam Pilch zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, którym polska delegacja na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim udawała się na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego. Pośmiertnie Pilch został mianowany na stopień generała brygady i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pilch rozpoczął pracę w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym w 1995 roku; od 1999 roku pełnił funkcję zastępcy Ewangelickiego Biskupa Wojskowego w stopniu pułkownika. Od listopada ubiegłego roku czasowo pełnił obowiązki Naczelnego Kapelana Ewangelickiego. Uczestniczył w spotkaniach z żołnierzami w misjach pokojowych w Kosowie, Libanie, Czadzie; zaangażowany był w prace ze środowiskami kombatanckimi i studenckimi.

Pośmiertnie został mianowany na stopień generała brygady i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pozostawił żonę i córkę.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czy na pogrzebie była jakaś delegacja z Wisły?

Była, sama byłam...

tak

u swego biskupa i zaproponuje wiślakom ulicę ks. Adama Pilcha. Tę, przy której Załogi probostwo stoi.

Na pogrzebie byli księża ewangeliccy z Wisły, był burmistrz z małżonką i 18-sto osobowa delegacja zajomych i przyjaciół rodziny A. Pilcha.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama