, wtorek 21 maja 2024
Pod ziemią w Cieszynie wciąż drzemią tajemnice
Na budowę kanalizacji Cieszyn dostał z Unii Europejskiej prawie 90 mln zł. Fot. Wojciech Trzecionka 



Dodaj do Facebook

Pod ziemią w Cieszynie wciąż drzemią tajemnice

MARCIN CZYŻEWSKI/GAZETA.PL
W ciągu najbliższych dwóch lat cieszyńska starówka zostanie mocno przekopana. Prace na taką skalę nie były tutaj jeszcze prowadzone, więc archeolodzy liczą, że trafi im się kilka ciekawych znalezisk.
Na budowę kanalizacji Cieszyn dostał z Unii Europejskiej prawie 90 mln zł. Z prac, które rozpoczną się wiosną i potrwają do 2013 roku, cieszą się też archeolodzy. - Układ urbanistyczny Cieszyna został w zeszłym roku wpisany do rejestru zabytków, każde prace ziemne na tym terenie muszą być prowadzone pod nadzorem archeologicznym - mówi Zofia Jagosz-Zarzycka z działu archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Archeolodzy mają nadzieję na znalezienie reliktów historycznej zabudowy miasta, np. dawnych piwnic czy fundamentów budynków, a także drobnych zabytków sztuki czy rzemiosła. Są na to duże szanse, bo budowlańcy pracować będą na rynku i na większości okolicznych uliczek starego miasta biegnących w kierunku Wzgórza Zamkowego i tzw. górnego rynku. - To rejon, gdzie życie toczyło się już w średniowieczu. Liczymy, że archeolodzy nadzorujący prace trafią tu na zabytki nawet z XIII-XV wieku - mówi Jagosz-Zarzycka. Jej zdaniem dowodów na to, że pod ziemią w Cieszynie wciąż drzemią tajemnice, jest wiele. Nawet podczas prac ziemnych zakrojonych na o wiele mniejszą skalę archeolodzy odnajdywali tu prawdziwe cuda.

PISALIŚMY: Trzcionka: Słuszny kierunek ma nasza władza

W latach 80. przy ul. Szerokiej, podczas budowy obecnego budynku PZU, w wykopie odkryto trzy studnie-piwniczki wykonane z surowych okrąglaków świerkowych. Z ich wnętrza archeolodzy wydobyli 60. zachowanych w całości naczyń ceramicznych i piękny szklany puchar. Z kolei w 2000 r. podczas budowy sieci energetycznej na ul. Fredry w zaledwie półmetrowym wykopie znaleziono figurkę kobiety wykonaną z kości. Okazało się, że to uchwyt sztućca z XIV wieku. Najciekawsze znaleziska ze starego miasta można teraz oglądać w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Widzisz, są postępy i to pozytywne ;)

przypomnę, że jakieś 10 lat temu układ urbanistyczny Cieszyna staraniami ekipy B. Ficka został wykreślony z rejestru zabytków... Miało to pomóc w pracach przy budowie kanalizacji w centrum. Hahahahaha!!.....:)))

Piwnica pod baranami to w Cieszynie pod Ratuszem, ewentualnie pod starostwem HA HA HA :D

Który to gmach?

byliśmy z "Człapokami" w Krakowie, zwiedzając m.in. podziemną ekspozycję pod Sukiennicami,co zrobiło niemałe wrażenie...Cieszyn "mały Kraków", "mały Wiedeń"... /pomarzyć można/ na podobną inwestycję - pod czymś tam, obok czegoś w czymś..za mały /?/

Czy to prawda, że mobilizuje się lokalny aktyw, który ma zamiar kopać pod gmachem na rynku, bo też chcą mieć swoją "Piwnicę pod Baranami"?

"Układ urbanistyczny Cieszyna został w zeszłym roku wpisany do rejestru zabytków,..." - wreszcie coś pozytywnego ! Więc "biedronka" na Rynku nam nie grozi ;) . Z tą blokadą robót przez archeologów nie przesadzajcie. Będzie na mieście niezły galimatias ale mam nadzieję, że nie zniszczą starych, brukowanych uliczek (jak choćby ul.Trzech braci) i nie usuną "kocich łbów", takich malowniczych.

nadzieję to może i mają, ale że się własnie nic nie znajdzie, bo wtedy prace staną, a pozostaną wykopy, badane przez miesiące, a nawet lata

a co z cieszyńskimi podziemiami???

No właśnie mogliby otworzyć te podziemia, a nie że powiedzą że za duże koszta będą ponownego rozkopania.

a może parking pod ziemią?

i opóźniła o kilkanaście lat prace przy kanalizacji, teraz zablokują roboty archeolodzy?...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama