, niedziela 28 kwietnia 2024
Nie będą ratować domów?
Groźne osuwisko powstało w trakcie majowej powodzi. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Nie będą ratować domów?

TWO
Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk wizytował w ubiegłym tygodniu osuwisko na ul. Błogockiej w Cieszynie.
— Zapowiedział, że jeżeli się okaże, iż stabilizacja osuwiska będzie droższa od wykupu trzech zagrożonych domów, to nie ma sensu jej wykonywać i lepiej zapłacić ludziom — mówi burmistrz Cieszyna Bogdan Ficek, który brał udział w spotkaniu z wojewodą.

Ostateczne decyzje w tej sprawie nie zapadły. Uzależnione będą od badań geologicznych, pomiarów geodezyjnych i opinii fachowców.

Odbudowa ul. Błogockiej (osunęła się podczas majowej powodzi) wraz z budową murów oporowych może kosztować nawet 15 mln zł. Powiat chce na ten cel zdobyć pieniądze rządowe. Same zabezpieczenie skarp, na których znajdują się budynki i Lasek Miejski to koszty rzędu 8-12 mln zł.

PISALIŚMY:
Powódź na Śląsku Cieszyńskim
Straty sięgają 100 mln zł!
Groźne osuwiska
Awantura o osuwisko
Komentarze: (25)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

samą drogę da się utwardzić, jednak jakie to będa koszty, jestem ZASKOCZONY .... taką orientacją cenową z KOSMOSU...? Renia z C-na

Panie wojewodo i Burmisyrzu Cieszyna - skąd macie takie wyliczenia i ogromne sumu 10-15 mln chyba ,że przy tym jeszcze wybudujecie na fuche parę domów. Przeciętna cena domu wraz z działką to 450tyś x 3 = 1mln 350 tyś.- a gdzie macie ochotę upłynnić pozostałe 13mln z hakiem. Widać ,że nasi urzednicy chyba oszaleli. PYTANIE KTO CHCE ZAROBIĆ NA LUDZKIM NIESZCZĘŚCIU???????

chcą zmienić temat na "wybory" ? Jeżeli tak, to proponuję na lokalne - będzie o czym mówić np. jak został rozwiązany problem ul.Błogockiej.

albo koleny skansen, jak Wenecja, Dworek itd.
Ciekawe, ze wszystko się sypie, panie burmistrzu,,,?

Zaprzeczam, jakoby wszystko się sypało w Cieszynie. Znaczna część miasta się wali. A to jest różnica.

ani nie sypie się,ani nie wali,tylko osuwa,osobiście uważam,że wszystko spływa i tak samo chciałoby się powiedzieć kilku politykom i działaczom:spływaj
Te 15mln to głównie koszty opiniodawców i ekspertów,najmniejszym kosztem są te posiadłości Potwierdza się,że władza zawsze "d(y)ba
o "obywatela".Po wyborach jeden z drugim na urzędzie nawet się nie ukłoni i o wszystko poleci do sądu,jak mu się nie spodoba.Przerabialiśmy to już wiele razy(a naród nadal wierzy-hi hi).

prosimy o ogłoszenie przetargu na usunięcie skutków osunięcia się skarpy!!! te wyliczenia to przecież jakaś farsa! i mamy - burmistrza który stoi na straży interesu Cieszyniaków...

to tym trzem rodzinom można domy z marmuru postawić(po dwa)

Bredzisz.... jak nie wiesz o czym piszesz to lepiej nie pisz. To nie piaskownica tylko osuwisko. Stabilizacja takiej skarpy to niesamowita inwestycja i te kilkanaście milionów to według mnie, a jestem budowlańcem, to całkiem normalna kwota

fakt, nie warta skórka za wyprawkę

To osuwisko tam jest aktywne od lat 60-tych. Trzeba było się mili panowie i panie ubezpieczyć, albo wybrać inne miejsce na gniazdko!

Zamiast murów oporowych polecam wibroflotację. Warunki gruntowe:

* warunki gruntowe: głównie zastosowane w miękkoplastycznych glinach i iłach, także z przewarstwieniami organicznymi o niewielkiej grubości.
* orientacyjne ograniczenie stosowania: cu > 15 kPa,

jakoś wrednie wyglada to co piszesz...

brak u ciebie prostej umiejętności: czytania ze zrozumieniem bowiem to odbudowa i zabezpieczenie całej skarpy(przede wszystkim Lasku Miejskiego i drogi) będzie kosztować z 15 mln a nie odbudowa budynków!!!

wg mnie jesli Ci ludzie nie dostali z jakichs przyczyn odszkodowania mimo ze byli ubezpieczeni to gmina powinna ich wesprzeć, ale bez przesady. jesli byli ubezpieczeni i domy nadają się do rozbiórki to gmina powinna całośc zaorać i odkupic za cene działki rolnej.

Cena działki rolnej w centrum miasta?

Do tego co umie czytać.Otóz pisałem ,że trzy domy warte np. 450tyśx 3 =1mln350zł tyle by wydało miasto na wykup domów do rozbiórki, PYTANIE BYŁO CO Z RESZTĄ 13mln750tyś. O ile mi wiadomo to zrobienie 1km drogi kosztuje 1,5-2mln tam uszkodzone jest około 500m i w żaden sposób liczenia nie naliczysz 15mln. człowieku opanuj się. Choćby drzewa prostowali sadzili nowe , dywany trawiaste sadzili i różne cuda . Władze miasta Cieszyna sprzedając działki wiedziało na czym piękne miasto stoi ( słynny łupek), ale tylko sprzedać aby się kasa zgadzała. Lasek miejski to zwykły las , krzaki jak wiele indziej ,żadna strata jeden uskok więcej.

Nie prawda, że 1 km drogi kosztuje do 2 mln. W Cieszynie kosztuje 5 mln. I trwa to 1 rok. Patrz Frysztacka w Boguszowicach. (rok bo tam się pracuje 5 godz dziennie a trzeba doliczyć opóznienia spowodowane powodzią która trwała w Boguszowicach 3 miesiace zniszczyła juz wykonane prace przez co koszt wzrasta do 7 mln.

miałem na myśli minimalną cenę. w normalnym świecie ktoś kto kupuje - inwestuje w nieruchomości ma zamiar przede wszystkim bezpiecznie ulokować kapitał ale również zdaje sobie sprawę że z czasem jego nieruchomość zyska na wartości, niejeden kupuje, sprzedaje czy po prostu kisi jego biznes - jest to tzw obrót, spekulacja majątkiem a jak wiadomo spekulacja wiąże się z ryzykiem...

..

A P.Burmistrz w trosce o mieszkańców bierze pod uwagę koszty codziennych objazdów ludzi z Puńcowa czy Błogocic? A co z nimi jak koleny raz przy powodzi będzie trzeba zamknąć al.Łyska?Cokolwiek chyba tam trzeba będzie zrobić.Choćby punk widokowy !!

Po pierwsze: Widziały gały co brały. Po drugie: budowa prywatnego domu będzie zawsze tańsza od publicznych inwestycji. Stąd te wysokie koszty.

Nerwy nie wytrzymują, gdy czytam tą notatkę. Najlepiej zamówić ekspertyzę pod określoną tezę i korzystając z niej jako alibi nic nie robić! Jezeli ci panowie nic nie robią w takich sytuacjach to nie są potrzebni. Skąd tak szybko było wiadomo, ile będzie kosztować stabilizacja skarpy?? To chyba też argument dla oszołomów którym ta kwota uderza do głów.
Panowie decydenci: to jest katastrofa spowodowana powodzią - czy staraliscie się o pomoc rządową, czy ruszyliście swoje szanowne siedzenia i głowy by rozwiazać prioblem, czy chcecie tylko dalej piastować z godnoscią Wasze stanowiska?
Oprócz niebezpieczeństwa dla domów osuwisko spowodowało przerwanie ciągu komunikacyjnego. teraz Aleją Łyska jeździ pewnie dwa razy więcej samochodów - czy poganiacie wykonawców chodnika, czy czekacie na wypadki po których wyrazicie swoją troskę. Czy w związku z zamknieciem Błogockiej pracujecie nad utworzeniem alternatywnego połączenia Błogocic i Puńcowa z centrum Cieszyna? Jezeli nie, to nie jesteście potrzebni - zrezygnujcie i siedżcie w domu.

i tyle... Stabilizacja skarpy - gołym okiem widać, że nie ma sensu w warunkach jakie tam są...

W tym wypadku, zamiast polityki, powinna rzeczywiście zadecydować geologia i arytmetyka.Całą reszta jest dorabianiem zadkowi uszu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama