, piątek 10 lipca 2020
Nauczyciele protestowali
Nauczyciele z Klimatycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustroniu byli dzisiaj sami całym budynku. Lekcje nie odbyły się. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Nauczyciele protestowali

DOROTA KOCHMAN
Strajk nauczycieli nie ominął Śląska Cieszyńskiego. ― Liczba strajkujących zaskoczyła mnie. W proteście wzięły nawet udział osoby, które nie zadeklarowały tego w referendum — powiedziała nam Jadwiga Lincer, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Cieszynie.
Jak we wtorkowy wieczór podali organizatorzy strajku, na Śląsku Cieszyńskim do akcji protestacyjnej przystąpiły 64 z 147 szkół. W strajku nie uczestniczyły tylko gminy Skoczów, Brenna, Goleszów , Istebna i Dębowiec. W Strumieniu strajkowały wszystkie placówki, w Chybiu protest objął sześć na osiem placówek. W Cieszynie do akcji nie przystąpiło pięć szkół, a w Wiśle zastrajkowały cztery.

Jadwiga Lincer zapewniła, że pomimo tego, że dziś nie odbywały się lekcje, każde dziecko, które przyszło do szkoły miało zapewnioną opiekę.

W Ustroniu rodzice już kilka dni wcześniej zostali powiadomieni o strajku nauczycieli. Każde dziecko dostało deklarację, w której zawarta była informacja o odwołaniu lekcji. ― Do szkoły przyszło dziś tylko jedno dziecko, ale gdy mama zobaczyła, że będzie samo zabrała je do domu. W szkole zostali sami nauczyciele ― mówiła Ewa Gruszczyk, dyrektorka Klimatycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustroniu.

Nie wszystkie placówki przyłączyły się do strajku. W Skoczowie lekcje odbywały się jak co dzień. ― W szkołach, w których jest dużo pracowników i wiele dzieci ciężko jest podjąć decyzję o strajku. To że nie protestowaliśmy wcale jednak nie oznacza , że nie popieramy akcji strajkowej ― przekonywała Ilona Weisman, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 4 w Skoczowie, członek ZNP.

― Nie chodzi nam tylko o wyższe pensje. Chcemy też, aby wróciły nasze przywileje, a szkoły były bardziej dofinansowane ― mówiła Czesława Chlebek, przewodnicząca komitetu strajkowego w Ustroniu.

Nauczyciel z 17-letnim stażem pracy i pełnym wykształceniem zarabia 2060 zł. Pensja stażystów wynosi 800 zł.
Komentarze: (42)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

nauczyciele ciężko harują, a dostają marne grosze. im się należy

zgadzam sie ze pensje i naklady na edukacje powinny byc wyzsze- takie beda Rzeczypospolite jakie ich mlodziezy chowanie. ale wczesniejsze emerytury? kto na to bedzie placil i dlaczego wszyscy inni w tym ja?

Poziom Waszych i naszych płac jest rezultatem nadgorliwej (a ndgorliwość .....)realizacji przez robotników pkt 9 Instrukcji jaka otrzymali od swoich przyjacioł z NKWD nr NK/003/47, gdyby tak pracowali jak realizowali tę instrukcję to byśmy już dawno mieli tu Japonię. Ale nie ucząc dzieci produkujecie znów armie robotników bez żadnego wykształcenia, zawodu i kwalifikacji, którzy znów kiedyś rzuca swoje szopy, budy, warty stada i krzykną: niechaj nimi Pan Bóg włada!!!!, a my do bloków!!!, i znów nas orżna, pobudują sobie mieszkania za społeczne pieniądze w których najpierw będą mieszkać za darmo a potem kupia je za parę groszy, będą sobie fundować wczasy na koszt państwa, potem sprzedadzą fabryki a forsę wezmą do kieszeni, na koniec doliczą sobie do stażu pracy lata jak paśli gęsi, barany lub biegali po lesie za przepiorkami i odejdą na emerytury a nasze pensje będą dalej tylko niewielkim fragmentem ich pensji- musicie zmienić formę protestu!!!!!!!!!!

Każde dziecko, które przyszło do szkoły miało zapewnioną opiekę WYŁĄCZNIE dzięki tym, którzy nie strajkowali, a takich było sporo.
Nie miejcie belfrzy pretensji do dzieci, że wagarują, skoro sami dajecie im przykład.
Płace podwyższyć stopniowo, co roku o kilka procent powyżej inflacji, emerytury wcześniejsze zlikwidować. Nie wiem w czym praca kierowcy czy kasjerki w supermarkecie jest lżejsza od nauczycielskiej.
Dlaczego inni mają pracować na wcześniejsze emerytury dla nauczycieli

mozna bylo sie uczyc !

trzeba działać jak górnicy!

Tusk zamęczy nas, nauczyciele głodują, bieda zagląda z każdego kąta, tuczą się tylko bonzowie POpraprańców rządzący powiatem Cieszyńskim

Dobrze, że nauczyciele to zrozumieli i chcą obalić rząd Tuska

Cieszyńscy nauczyciele powiedzieli dość platfusom popapranym, precz z tym rządem.
Chcą powrotu do władzy PiS

-z roku na rok więcej rodzin w Cieszynie bojkotuje publiczne szkoły podstawowe...
-dla 50% nauczycieli znaczące podwyższenie pensji - dla 30% nauczycieli odczuwalne
- dla 10% nauczycieli żadnych podwyżek
- ostatnie 10 % nauczycieli zwolnić
- pensum godzin min.22
- czas pracy jak w normalnych grupach zawodowych

z kim na trybunie 1 maja br. stał prezez ZNP... z p. Oleniczakiem...grtulacje

Каждый мечтает зарабатывать столько, сколько он тратит.

jak to zrozumieć ? : prezes nauczyciel; mąż nauczyciel; córka nauczycielka - chyba nie w imię tych niskich zarobków

a na wyjazdowy protest do Francji w 2006 roku związkowców ZNP z Cieszyna to stać !!!!!!!

nigdy nie rozumiałem, dlaczego niektóre grupy zawodowe "powinny" zarabiać więcej, niż inne; nie twierdzę, że im się nie należy, ale w zasadzie wszyscy w tym kraju zarabiają "za mało"; ktoś im obiecywał kokosy, jak szli na studia ?

A ja proponuję inną formę strajku dla nauczycieli: przez wakacje, to niech w ramach protestu przychodzą do szkoły!!!! To byłby protest!! Ha!

A co z korepetycjami? To przecież normalna czarna strefa. Co na to skarbówka? Niech dorabiają ale na rynkowych zasadach. A tak hipokryzja, w Szkole liczyć godziny a na czarno nabijac je bez opamiętania. Kto zrobi porządek z takimi anomaliami? Nikt? Kazden każdego się boi. I oto chodzi aby było zamieszanie.

powyżej pisze że nauczyciel z 17 letnim stażem zarabia 2060 zł. to czyli co? gość odpowiedzialny przez 17 lat za wykształcenie tysięcy młodych ludzi ma tego za dużo? przestańcie robić se jaja. inna sprawa to wcześniejsze emerytury a także "fachowość" niektórych belfrów. do tego zawodu trzeba się urodzić. powinien być jakiś system wynagradzania tych znakomitych pedagogów i eliminacji leni którzy np. na wf-ie rzucą piłkę na parkiet "i se grejcie". tu jest problem. chyba.

gdzie można ppopatrzeć w internecie na plan pracy ZNP o. Cieszyn - oddziały w regionach z "klasą" mają taki

fachowość części nauczycieli jest taka, że do dziś bym myślał, że równik przechodzi przez Cieszyn, a drugą wojnę światową wywołali Pigmeje

harujący nauczyciele-najpierw zmiana w części Was szarych komórek i reforma systemu, a potem kasa

" se grejcie" to sam doświadczyłem

Zwolennikom PiS i braci Kaczyńskich życzę dożywocia w ich republice, ja poproszę o azyl w Czechach

wiekszość środowiska nauczycielskiego też, chyba, że już nastąpiła zmiana pokoleniowa, ale niezależnie od tego strajk nauczycieli, także w Osuchu w Cieszynie, jest pierwszym takim protestem od czasów Solidarności w 1981 roku i o czymś świadczy. POpleczniczy PO odzyskują rozum?

Дуракам сложно учиться, ведь они признают умными, только таких же дураков, как они сами.

nauczyciele to jedna z najbardziej w Polsce rozwydrzonych grup zawodowych. Paniska. Należy się. Więcej niz innym i z dożywotnimi gwarancjami. A w głowach często siano i sadystyczne skłonności do odreagowywania chorych frustracji na dzieciach. Nie podoba się, zmienic pracę. Wtedy okaże się, ile jesteście naprawdę warci...

Za Pisuarów było tak lepiej,że nauczyciele bali się
strajkować bo wiedzieli jak to się może skończyć!

słoneczka Cieszyna...napiszcie coś sensownego w swojej obronie

syrenko na kacu -jesteś facetem i na dodatek nauczycielem-przpraszam...profesorem z podstawówki

Дурак - не тот, кто в этом признаётся, а кто это открыто демонстрирует.

Patrzycie na pracę nauczyviela TYLKO przez pryzmat zajęć, na które (jeszcze) chodzicie. Praca nauczyciela to jeszcze przecież praca w domu - poprawienie 150 klasówek zajmuje co najmniej 2 weekendów. Poza tym, trudne i czasochłonne przygotowanie różnych programów nauczania, konferencje, wywiadówki i nieustanne dokształcanie się (za to im już nikt nie płaci!).

Przyjdźcie kiedyś na lekcję - za nauczanie bandy rozwydrzonych małolatów, pozbawionych jakiegokolwiek kręgosłupa moralnego i oporów, nie poszedłbym nawet za 5000zł!!!

do studenta- jak Dziadek opowiadał "ty należysz do dawnego ZMS i jesteś po zebraniu''; załóż własną firmę i pracuj w niej na tych zasadach, na jakich pracują nauczyciele-po roku opowiedz

ryba psuje się od głowy-to nie banda, to dzieci

nauczyciele uważają się - jak i wiele innych postkomunistycznych, budżetowych grup zawodowych - za święte krowy nowego systemu. Nietykalni, praca be, postawa roszczeniowa - oczywiście kosztem innych, ciężko pracujących podatników.....

Беда для критика – язык, который думать не привык.

Cierpliwosci. Dlaczego ludziom tak ciezko zrozumiec,ze rzad zwolany w listopadzie nie zamieni wszystkiego do gory nogami,przynajmniej nie na lepsze. To samo dyrektor szpitala. To jest dlugoterminowa praca i trzeba czekac ze 2 lata na skutki. Cudow nie bedzie, premier to nie Bog, a kto o tym zapomnial, to spatki do Kosciola i sluchac porzadnie Biblii. To,ze jest cicho, to dobrze. Wcale nie musi byc afer, zebysmy wiedzieli,ze rzad egzystuje. Wystarczy,ze za 2 lata cos drgnie w dobrym kierunku, na co ciagle licze i w co wierze. A jak bedzie? Pozyjemy-zobaczymy..

Monika ma rację. Niestety wielu tego nie rozumie

po przeczytaniu wszystkich zamieszczonych tu komentarzy, z przykrością stwierdzam, że większość to powielane opinie laików nie majacych zielonego pojęcia o pracy w szkole. Powtarzane z uprem maniaka slogany znieważające zawód nauczyciela. Nikt nie ma prawa wypowiadać się w taki sposób o jakimkolwiek zawodzie kto nie zasmakował pracy z dziećmi i młodzieżą. Nauczyciele nie potępiają ani nie krytykują protestów żadnej grupy zawodowej, czego życze wszystkim malkontentom życiowym, co to się im nic nie podoba. Pozdrawiam i życze nieco więcej empatii.

...Dlaczego ludziom tak ciezko zrozumiec,ze rzad zwolany w listopadzie nie zamieni wszystkiego do gory nogami,przynajmniej nie na lepsze.... Juz przewraca do góry nogami i robi wszystko by ubectwo i czerwone bydło miało się jeszcze lepiej... Oj szkoda , ze nie oberwalaś pałą od ZOMOwca by Ci rozum wrocił małolato z mozgiem wypchanym papierem z Gazety Wyborczej

Taa :)

wyklęty powstań ludu ziemii powstańcie których dręczy głód myśl nowa blaski promiennymi dzis wiedzie nos na bój na trud przeszłości slad dłoń nasza zmiata przed ciosem niechaj turan dryży ruszamy z posad bryłe swiata dzis niczym jutro wszystkim MY

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama