, poniedziałek 1 marca 2021
Na Śląsku Cieszyńskim nie ma życia
Diagram orbity 38674 Těšínsko. Dodaj do Facebook

Na Śląsku Cieszyńskim nie ma życia

MICHAEL MORYS-TWAROWSKI
Na Śląsku Cieszyńskim nie ma życia

Waldemar Ogłoza mówi, że nie ma żadnych szans, aby istniało życie na Śląsku Cieszyńskim. fot. Michael Morys-Twarowski

Ten Śląsk Cieszyński okrąża Słońce w 3 lata i 138 dni, dzieli od Ziemi prawie 190 milionów kilometrów, pędzi z prędkością ponad 71 tysięcy kilometrów na godzinę i jest… planetoidą.
Choć planetoida numer 38674 została odkryta w sierpniu 2000 roku przez czeską astronomkę Lenkę Šarounovą, do dzisiaj mało kto w naszym regionie słyszał o jej istnieniu.

Do odkrycia planetoidy nie wystarczy zaobserwowanie punktu na niebie – należy ustalić szereg rzeczy jak średnią odległość od Słońca czy czas obiegu wokół tego ostatniego. Planetoida 38674 otrzymała czeską nazwę Těšínsko, oznaczają po polsku tyle, co Śląsk Cieszyński.

Nie wystarczy, że odkrywca nazwie planetoidę. — Nazwa musi zostać zatwierdzona przez Komisję do spraw Małych Planet — wyjaśnia dr Waldemar Ogłoza z Katedry Astronomii na Instytucie Fizyki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. – Nazwa nie może być na przykład obraźliwa.

Sporo planetoid posiada „polskie” nazwy jak Domeyko, Toruń, Korczak czy Wanda. Czy planetoida numer 38674 będzie nazywana przez naukowców Śląskiem Cieszyńskim? — Raczej będzie stosowana nazwa oryginalna, czyli Těšínsko — odpowiada dr Ogłoza. Krakowski astronom stwierdza, że nie ma żadnych szans, aby istniało życie na Śląsku Cieszyńskim. — Podstawową przyczyną jest brak wody — wyjaśnia.

Planetoidy, zwane też asteroidami, to grupa ciał niebieskich krążących wokół Słońca. Ich orbity znajdują się między orbitami Marsa a Jowiszem. Powierzchnia planetoid jest zwykle skalista lub lodowa. Śląsk Cieszyński, a raczej Těšínsko, niczym nie wyróżnia się spośród 220 tysięcy innych asteroid. Nie licząc nazwy oczywiście.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A te tereny teź polskie?

A to ciekawe, ta planetoida...Tesinsko czy Ziemia Cieszyńska (jak zwał tak zwał) moglaby na czas przemarszu Judosza z orszakiem, opuścić swoja orbitę i pojawic się w Skoczowie, możeby przewietrzyło sie wówczas w niektorych, głownie (jak sie okazuje) LPR-owskich głowach.dr Waldemar Ogłoza, oglasza, że na rzeczonej planetoidzie nie ma wody... na szczęście w wielu innych skoczowskich (strażackich) i cieszyńskich głowach występuje w wystarczających ilościach olej... i to cieszy!

hahahah super komentarz..najlepszy jaki dotychczas tu przeczytałem :D

oczywiście po Tico które myśli i zabija

Można tam wysłać wszystkich naszych radnych i urzędników, będą się mogli bawić w swoje gierki do woli :))) A tak na poważnie jak tak dalej pójdzie to Cieszyn też będzie bezludny....

Tzn. wielce się nie rózni; tutaj mamy jakieś ślady życia, ale co to za życie ; )

2doGbl venxcdwytzct, [url=http://zdqvztzgpmsl.com/]zdqvztzgpmsl[/url], [link=http://nwpmoiskqjpm.com/]nwpmoiskqjpm[/link], http://nnlkghwdxviv.com/

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama