, środa 1 maja 2024
Leśnicy uderzą w korniki feromonami



Dodaj do Facebook

Leśnicy uderzą w korniki feromonami

MARCIN CZYŻEWSKI/Gazeta.pl
Po raz pierwszy od początku choroby beskidzkich świerków leśnicy odnotowali mniejszą liczbę uschniętych drzew
Katastrofę beskidzkich lasów zapoczątkowała przed laty susza. Osłabione brakiem wody świerki stały się łatwą zdobyczą dla korników. Potem aura też nie sprzyjała drzewom. Łagodna zima, gorąca wiosna oraz suche lato były rajem dla szkodników, a jeden chory świerk zarażał nawet kilkadziesiąt drzew ze swego sąsiedztwa.
Żeby zapobiec chorobie, leśnicy musieli rozpocząć wycinkę. Walkę prowadzą już cztery lata. W efekcie w Beskidzie Śląskim i Żywieckim zniknęły całe połacie lasów. Jak policzyli leśnicy, zeszły rok przyniósł wreszcie optymistyczną wiadomość. — Po raz pierwszy odnotowaliśmy zmniejszenie o 35 proc. liczby uschniętych drzew. Nasze działania wspomogła też aura. Zima była długa i mroźna, a świerk lubi dużo wilgoci w glebie — mówi Krzysztof Chojecki z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

To nie koniec walki z kornikami. Leśnicy muszą kontynuować wycinkę i działania ochronne, aby nie doszło do przepoczwarzenia owadów i zasiedlenia zdrowych jeszcze drzew. Ich starania wsparł właśnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przekazując 800 tys. zł. Pieniądze pozwolą na wyłożenie w najbardziej narażonych na szkodniki miejscach aż 50 tys. sztuk specjalnych feromonowych pułapek wabiących korniki. — To skuteczna broń w walce z tymi szkodnikami — dodaje Chojecki.

Leśnicy będą też szukali w lasach tzw. drzew trocinkowych. Są to drzewa silnie zaatakowane przez szkodniki, które trzeba jak najszybciej wyciąć i okorować. Działania będą prowadzone przede wszystkim na terenie nadleśnictw w Bielsku-Białej, Jeleśni, Ustroniu, Ujsołach, Węgierskiej Górce i Wiśle.

Równocześnie z wycinką prowadzone jest sadzenie nowych drzew, które zastąpią usunięte świerki. To będzie też najpoważniejsze zadanie dla leśników na następne lata. Do ziemi trafiają przede wszystkim buki, modrzewie, jodły oraz jawory. Taki skład ma sprawić, że przebudowane lasy będą bardziej odporne.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

ilość kup spadnie diametralnie

bardzo dobry, pierwszy wpis, jeżeli ktoś potrafi nie pozostać tylko przy stronie tragikomicznej jego wymowy - leśnicy /niemało ich/ powinni uderzyć... na alarm do samych siebie i rozpoznać scenariusz niewiedzy, która widzi skutki a nie rozpoznaje przyczyn, żeby działać na głębszym poziomie - ja nikogo nie pouczam tylko apeluje do rozsądku i polecam /zrobiłem to już kiedyś.../ książkę Chrisa Masera "Nowa wizja lasu", PNRWI 2003 -e-mail: biuro@pracownia.org.pl oraz na dokładkę: Henry D. Thoreau "Walden czyli życie w lesie", PIW 1991 oraz Aldo Leopold "Zapiski z Piaszczystej Krainy A Sand County Almanac, PNRWI 2004

ale cieszynioki lubują się w obsrywaniu własnego podwórka - ot, żywioł polski na Śląsku Cieszyńskim.

kornik kornikowi nierówny...

Wreszcie jakaś normalna,pozytywna wiadomość
z której każdy obywatel będzie miał jakąś korzyść bez wzgledu na opcje polityczną!

czy kilkoro chorych ludzi nie obejdzie się bez swoich chorych komentarzy, a może tak trzeba ich wybić...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama