, sobota 4 maja 2024
Kręcą film o Kukuczce
Kopiec upamiętniający himalaistów, a w tle osławiona południowa ściana Lhotse. fot. ARC 



Dodaj do Facebook

Kręcą film o Kukuczce

TWO
Kręcą film o Kukuczce

Jerzy Kukuczka. fot. ARC

24 października minie 20 lat od tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki na południowej ścianie Lhotse. Z tej okazji powstaje film o najsłynniejszym polskim himalaiście, który przez lata mieszkał w Istebnej, a dziś ma tu Izbę Pamięci.
— Chcemy pokazać postać Jerzego Kukuczki z perspektywy młodych ludzi: studentów oraz jego syna — powiedziała Alina Markiewicz, autorka scenariusza do filmu, dziennikarka TVS. Wraz z ekipą filmowców przebywa obecnie w Himalajach, gdzie powstają zdjęcia do filmu.

Celem ekipy jest wioska Chuckung położona u stóp stóp Lhotse (8501 m n.p.m.). Znajduje się tu czortem - kopiec z tablicą pamiątkową, poświęcony Kukuczce oraz dwóm innym himalaistom którzy zginęli na Lhotse - Rafałowi Hołdzie i Czesławowi Jakielowi. To tu ekipa nakręci rozmowy z żoną Jerzego Kukuczki, Cecylią oraz ich synem Wojciechem. Zdjęcia potrwają do końca października.

Jerzy Kukuczka urodził się 24 marca 1948 w Katowicach. Jego rodzice pochodzili z Istebnej. Jako drugi na świecie zdobył wszystkich 14 ośmiotysięczników. Pierwszy był Reinhold Messner, któremu zdobycie Korony Himalajów i Karakorum zajęło 17 lat, a Kukuczce tylko 9. W ciągu niespełna dwóch lat, od stycznia 1985 roku do listopada 1986 roku, Kukuczka zdobył sześć ośmiotysięczników, m.in. Nanga Parbat i K2. Po tym wyczynie Messner miał powiedzieć: „Nie jesteś drugi, jesteś wielki”. Jerzy Kukuczka uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów XX wieku. Spośród 14 ośmiotysięczników, na dziesięć wszedł nowymi trasami, których nikt przed nim nigdy nie próbował. Prawie zawsze wspinał się zimą w ekstremalnie ciężkich warunkach. Żaden inny himalaista nie może pochwalić się choćby podobnym bilansem. Góry odebrały mu życie 24 października 1989, w trakcie wspinaczki na południowej ścianie Lhotse. 

Na co dzień pamiątki po sławnym himalaiście można oglądać w Izbie Pamięci Jerzego Kukuczki, znajdującej się w Istebnej-Wilcze. Niewielkie muzeum mieści się w dawnym domu rodziców alpinisty, w jednej zaledwie izbie. Zajmuje się nim Cecylia Kukuczka.
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czy to będzie dokument czy film fabularny?

myślę dokument historyczny ...

...był wielkim człowiekiem i wielkim sportowcem, pionierem w zimowym zdobywaniu ośmiotysięczników.

To był prawdziwy MISTRZ.

Jerzy Kukuczka - najbardziej niewykorzystany temat w promocji Istebnej

Chcialbym przypomniec ze zaraz po smierci tego wielkiego czlowieka gor, Cieszyn tez oddal mu hold na specjalnej uroczystosci w Domu Narodowym kiedy to zaprosilem caly klub tur.gorskiej z Panem Szupina na czele !Moze ktos to jeszcze pamieta i w 20 lat po tym cos zorganizuje bo to wielki syn naszej ziemi !!!

Cichaj tam. Już mądrzejsi wybrali za nas. Cieszyńską ziemię będzie promować cieszynit*. .......*Cieszynit – czyli skała magmowa głębinowa, o odczynie zasadowym.

Wałasi&Lasoniowie uczcili J.Kukuczkę, sygnując jeden ze swoich utworów nazwiskiem tego wybitnego Istebnianina, a przy okazji W&L wystąpią m.in. 2.11.,g.18.00 w Istebnej-Dzielec, podczas tradycyjnych "Zaduszek muzycznych" poświęconych rocznicom Jana Wałacha, dziadka Zbyszka

A bez okazji się nie da?

muzyka Walachów&Lasoniów powinna pojawić się na filmie...

Muzyka Walachow i Lasoniów z plyty Wołanie szczegolnie nadaje sie do ilustracji wedrowek wysokogorskich J.Kukuczki i na pewno bedzie tez wykorzystana !

mam wiersze o górach i chętnie je udostępnię na potrzeby filmu...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama