, piątek 26 kwietnia 2024
Kontenery ciasne, ale własne
Kontenery już stoją. Trwa ich urządzanie i porządkowanie terenu wokół. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Kontenery ciasne, ale własne

WOJCIECH TRZCIONKA
Cztery rodziny, które od lat czekają na mieszkania socjalne w Skoczowie jeszcze przed świętami wprowadzą się do kontenerów, które kupili dla nich urzędnicy.
O pomyśle, który wzbudził wiele kontrowersji pisaliśmy latem. Przez wiele lat w Skoczowie nie budowano mieszkań dla najuboższych. Przez to kolejka oczekujących ciągle rośnie. Jest na niej już ponad 60 rodzin. Na jakiekolwiek mieszkanie czekałyby one co najmniej sześć lat. To długo, dlatego władze postanowiły poszukać rozwiązania zastępczego. Janina Żagan, burmistrz Skoczowa, wymyśliła, że jeżeli żołnierzom w Iraku wystarczą do życia kontenery, to biedni mieszkańcy też powinni być z nich zadowoleni, tym bardziej, że często żyją w dużo gorszych warunkach. — To może kontrowersyjny pomysł, bo kontenery źle się kojarzą, ale dopóki nie wybudujemy domów, jedyny. Kontenery to tymczasowe rozwiązanie — zapewniała nas burmistrz Janina Żagan.

Kontenery już przyjechały do Skoczowa i właśnie są urządzane. Pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w Skoczowie podciągają do domków z blachy wodę, prąd i kanalizację. Wykonają też nowy dach, aby budynki bardziej przypominały domy mieszkalne. Powierzchnia każdego kontenera to niecałe 15 m kw. W środku są pokój z aneksem kuchennym, toaleta, przedpokój. Kontenery kosztowały 106 tys. zł. Koszty ustawienia dachu wyniosą 26 tys. zł.

Socjolog Krzysztof Łęcki uważa, że choć pomysł jest kontrowersyjny, bo kontenery mogą Polakom nasuwać negatywne skojarzenia z wagonami, z których w czasie wojny korzystali hitlerowcy przewożąc więźniów do obozów, to jednak sam zamysł nie jest zły. — Chodzi w zasadzie tylko o nazwę lokum. Bo przecież tak naprawdę po przeprowadzce do kontenera wielu ludziom sytuacja mieszkaniowa zdecydowanie się poprawi — dodaje Krzysztof Łęcki.

A jak jest w innych gminach? W Wiśle władze chcą przystosować pod potrzeby biednych mieszkańców, których nie stać na płacenie wysokiego czynszu, dawne domki letniskowe w dzielnicy Kopydło. Cieszyn natomiast konsekwentnie buduje domy socjalne. W ostatnich latach powstały tu dwa nowe bloki socjalne oraz jeden dom z mieszkaniami komunalnymi. Kolejny z 17 lokalami jest w budowie. W ciągu trzech najbliższych lat miasto zamierza oddać do użytku 120 mieszkań socjalnych. Bloki powstaną w różnych częściach Cieszyna, aby nie tworzyć dzielnic ludzi ubogich.

Władze Skoczowa zapewniają, że kontenery, do zamieszkania w których chętnych wcale nie brakuje, są tylko rozwiązaniem tymczasowym i w przyszłym roku też zdecydują się na budowę domów socjalnych z prawdziwego zdarzenia.
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Skoczowscy kontenerowcy

Wy się w tym Skoczowie zajmijcie lepiej drogami, to co robicie od wczoraj w mieście to skandal, przez miasto nie da się przejechać !!!

wlasnie...ciekawe czemu niektórzy...np. dzieci urzędników skoczowskich nie mieszkają w kontenerach tylko jakims dziwnym sposobem wskakują na mieszkania w blokach na G. Borze... ciekawe... znajomosci robia swoje...a moze sie myle...

odp. dla Kierowcy! a może wogóle zaprzestać remontu i budowy dróg w Skoczowie! Jeździć po dobrych drogach by się chciało! ale zrozumienia i cierpliwości ZERO!

Ja zapłacą rachunek za "elektryke" to znów będą ubolewąć, chyba że przerzuci sie to na podatnika.

Tak sobie myślę głośno - te pałace biskupie,
potężne plebanie,wielgachne wille i te nędzne
kontenery. A więc DOSTATNICH Świąt !!

A może wogóle omijac Skoczów,bo szkoda tam wogóle wjeżdżać,bo to dziury w dziurze.

No własnie, jak jest w gminach? Ano tak, że większość ma olbrzymie zaległości w "zaspokajaniu podstawowych potrzeb mieszkaniowych" tzw. wspólnoty samorządowej. Wyroki Sądowe z zasądzonym lokalem socjalnym? Proszę sprawdzić jak duża jest ich liczba. Proszę też sprawdzić jak duża jest inercja samorządu w ich realizacji. NIe przeszkadzało to w Cieszynie uczestniczyć Gminie w budowie osiedla domków jednorodzinnych. Wielu naszym polskim samorządom pomieszało się wykonywanie zadań wobec lokalnej wspólnoty z działalnością komercyjno-wizerunkową, roli do której samorząd jest uprawniony w stopniu ograniczonym. Oburzeni śląscy samorządowcy, całkiem niedawno, publicznie wyrażali swe niezadowolenie z obciążania ich sprawami socjalno-mieszkaniowymi. Mamy to - Kogo wybraliśmy. Prawda, nigdzie Władza nie lubi biedy i zacofania, woli blichtr i zaszczyty, choćby najmnierniejsze. Chwała Redakcji za podjęcie rąbka tematu. To jednak stanowczo za mało. Problem dalej istnieje a według mojej wiedzy ma tendencję, niestety, wzrostową. To nie jest tak Panie Redaktorze, że wybuduje się kolejne "kontenery" i "sprawę" się załatwi. Gminy powinny mieć świadomość swoich powinności. Ci najlepsi, najsprytniejsi, przedsiębiorczy potrzebują aby Im nie przeszkadzano. Ci na "dolnych" szczeblach niestety, potrzebują realnej pomocy. Mam wrażenie ze niektórzy samorządowcy - działają na opak.

Ap czy Ty bolszewizmem jesteś obciążony genetycznie czy tylko akcyjnie ?

Oj chłoptasiu,czy Ty masz pojęcie o czym piszesz.
Z jakiej plebani nadajesz??

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama