, czwartek 22 kwietnia 2021
Koniec marzeń o trzecim moście?
François Roche i jego projekt. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Koniec marzeń o trzecim moście?

EWA FURTAK/Gazeta.pl
Architekt François Roche miał zaprojektować most łączący Cieszyn z Czeskim Cieszynem. Urzędnicy zastanawiają się jednak nad zakończeniem współpracy ze słynnym Francuzem. Dlaczego?
Roche jest znany z wielu oryginalnych projektów. Jego pomysłem był m.in. druciany most z małą winiarnią w środku nad starym kanałem we Francji czy siedziba prywatnego muzeum w zakurzonym Bangkoku, która wygląda jak... kłąb kurzu. W 2004 roku na zaproszenie warszawskiej Fundacji Galerii Foksal odwiedził Cieszyn. Obejrzał dwa mosty nad Olzą łączące miasto z Czeskim Cieszynem. Bardzo go zainteresowała opowieść o trzecim, nieistniejącym już moście oraz pomyśle władz Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, żeby wybudować nad Olzą nową przeprawę.

Roche zgodził się zaprojektować most, który zbliży rynki obu miast. Fantazyjny most ze stali, futurystyczny, mający kształt węzła symbolicznie łączącego sztucznie podzielone przez granicę miasto. Podświetlany, z platformą widokową, który stanie się wielką atrakcją turystyczną. Urzędnikom Cieszyna i Czeskiego Cieszyna pomysł bardzo się spodobał. Polacy i Czesi zdecydowali, że wspólnie będą się starać o unijne pieniądze na budowę takiego mostu. Choć pojawiły się głosy, że ten most to bardziej przygoda intelektualna, niż służąca ludziom przeprawa nad rzeką, w 2005 roku projekt przedstawiony przez Roche zaakceptowali radni obu miast.

Okazało się jednak, że trzeba dopasować wizję architekta do polskich i czeskich norm. Roche nie wziął pod uwagę np. poziomu wody w Olzie podczas największych powodzi. Zaprojektował też zbyt strome przejścia na moście. — Oraz zbyt wąskie chodniki. Takie, na których nie miną się dwa dziecięce wózki — tłumaczy Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna.

Z architektem został spisany aneks do umowy zobowiązujący go do poprawienia projektu. Tymczasem Roche zamiast zrobić poprawki, przysłał nad Olzę projekt zupełnie nowego mostu. Jego budowa kosztowałaby prawie dwa razy więcej, niż to zaplanowano.

— Nie ma ten projekt nic wspólnego z tym, co w 2005 roku zaakceptowali radni — tłumaczy Ficek.

Pierwsi stracili cierpliwość Czesi. Zaproponowali, żeby wspólnie zadecydować, czy warto dłużej współpracować z architektem. Także w Cieszynie coraz częściej słychać głosy, że jak tak dalej będzie, tego mostu nikt na oczy nie zobaczy.

Dyskusja na temat mostu i współpracy z Roche ma się odbyć już w poniedziałek 5 maja na wspólnym posiedzeniu czeskich i polskich radnych w Czeskim Cieszynie. Radni obejrzą wtedy nową koncepcję architekta. Najprawdopodobniej już tego samego dnia zapadnie także decyzja, co robić dalej.
Komentarze: (46)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

ale kase skasowal.. glupole!

ciekawe koto to protegowany ten Franek Rache?

Ale projekt ładny.

Warszawę stać na najlepszych:

STUDIO DANIEL LIBESKIND

2 Rector Street, 19th Floor
New York, NY 10006

T. +1 212 497 9100
F. +1 212 285 2130
a Cieszyn żabojad wyjada...?

co jest grane w tym Cieszynie?

Jestem dobrej mysli. Skoro posiedzenie bedzie z Czechami, to skonczy sie rozwiazaniem umowy i bedzie w koncu swiety spokoj.

Niech sie burmistrzowie w wory pokutne ubiorą, kostury wędrowne w wydelikacone przez lata urzędniczenia łapy wezmą i na piechotę z pielgrzymka przebłagalną do Romana Gutka, a przed nim na twarz, przepraszać za zawistną niechęć, prosić o powrót do Cieszyna i płakać rzewnie i szczerze. Nic mądrego sami nie wymyślą.

Místo mostu bych navrhovala lanovku nebo zubačku nahoru od řeky k Cieszynskiemu muzeu.
To by byla turistická atrakce, a ulehčila by cestu do kopce.

Ulżyło! Może nie będzie tego afunkcjonalnego paskudztwa!

Zadne zelastwo nie połaczy obu Cieszynów. Tu trzeba najpierw rzetelna wiedza działać po obu stronach, by obywatele zrozumieli niuanse, które brakowały w podrecznikach do historii po obu stronach Olzy.

Ha ha já to tušil od začátku , že to takhle skončí.Copak v naších zemích není dostatek schopných architektů? Třeba pan Kaplický (čte se Kapliky) a nějáky Edek se tu ohání Warszawou, koho zajímá ta vesnice kterou namají rádi ani samí Poláci.A ta lanovka Ivano, je taky zbytečná , jak ta tramway.

Bić francę "architekta" , obcych nam nie trza

niech da ten z Bangkoku-ten zakurzony- będzie tańszy

Przepisane z Głosu,ale to dobrze,bo GZC coraz lepszy ostatnio i nie wstyd od niego przepisywać

p.inż.Kołder, inż Sojka... i inni

To co nawyprawiał PAN Ficek z tym mostem to kpina. Dwa wózki się nie zmieszczą? No co za błazenada. A co Ficek robił przez te lata w ramach tzw. przeglądu projektu? Teraz mu o wózkach wyszło? Wogóle ten artykuł w tym portalu - tubie ratuszu to lipa. Popatrzcie na to, gdzie jest np wywiad z Roche'm. Nie ma tu ani słowa z jego ust na ten temat. Czy już nikt się nie pofatygował, by zadzwonić do Francji? Ficek zawailł dofinansowanie. Nie umie się też dogadać z czechami. Ficek po prostu nie umie sie komunikować. Stąd ten zastój tego miasta. Jego protekcjonalny ton widać nawet w pytanich do burmistrza na stronie um cieszyn. Kto z takim rozmówcą znajdzie porozumienie? Chyba tylko jego radny, co go Ficek ma w garści. Zalosne. Sprawa mostu to nie tylko już kwestia dzieła architektonicznego. To raczej kolejny dowód gnuśności burmistrza jako zarządcy. Kpina z mieszkańców i żałosny acz na szczęście zbliżający się koniec kadencji BF.

Najpierw Gutek, teraz Roche, nikt nie chce Cieszyna, burmistrz robi z miasta grajdół

W świetle tego co wyprawiał Roche , reakca władz Cieszyna jest prawidłowa ! A co do wywodu Runnera to podejrzanie pachnie mi on Olgierdem Lizoniem !!!

Cierpisz na jakąś chorobę... Pytania do burmistrza to fantastyczny pomysł , świadczy o tym kilka tysięcy zadanych pytań ! A może to cię boli ??

Kilka lat stracono na promowanie gniota z Francji, obrzucano błotem sceptyków, wydano forsę, a teraz ficki bezczelnie mówią, że to nie ich wina

Ivano-napad s lanovkou stejne dobrej jako most Francouza ;) Ivano, Pepo-a ekzistuje nejaka vebstranka pro Ceskej Tesin?

Co bych sie móg ješče raz przejść z jednej stróny Olzy na drugum bez smykania sie albo na jeden, czy tež na drugi koniec miasta...
Tak by ten trzeci most był potřebny...

Prosimy o następny księżycowy pomysł panie burmistrzu i wiceburmistrzu. Czas kadencji ucieka....

Most Francuza był reklamowany w wielką pompą i paradą przez ekipę Ficka, nagle okazuje się, że pomysł jest do d... i mówią to ci sami, co go wcześniej chwalili. Niezła kpina.
Są 2 wyjścia: a.faktycznie projekt jest do bani,
b.projekt jest ok, ale nie ma kasy, bo burmistrz nie umie załatwić. W obu przypadkach mamy skrajną nieudolność władz, wręcz sabotaż gospodarczy. Za do tej pory wydane pieniądze można było mieć kilka innych projektów. A za ten czas mogła by już stać estetyczna ławka nad Olzą

Spokojnie Spokojny. Ty mi Lizoniem się tu nie wywijaj. Jesteś pewnie jakimś podopiecznym Ficka i piszesz co Ci każe. Zacznij mysleć o przyszłości.

Runner , Olgierd , nie wpadaj w panikę! Może zrobił byś coś konkretnego ?

Roche nie wywiązał się z umowy - bo nie dostarczył projektu mostu. dlatego Czesi nie mogli złożyć wniosku o dofinansowanie budowy mostu i stracili cierpliwość. żeby dyskutować trzeba trochę wiedzieć. Ha ,ha, ha.

A sprawdzić czy Roche jest wiarygodny to nikomu z fickowców nie przyszło do głowy PRZEDTEM ? Wystarczy włączyć google, wpisać jego nazwisko i dowiedzieć się, że ten facet nie zbudował do tej pory ANI JEDNEGO MOSTU. Żeby podpisać z kimś umowę trzeba trochę wiedzieć, nieprawdaż ?

najpierw niech sie burmistrz postara o dwustronny ruch na obu mostach a potem niech myśli o trzecim!.. wstyd panowie burmistrzowie Ficek, Matuszek i Cybulski.

Roche wybudował kilka budowli , w tym mosty .Poczytaj sobie nieuku!

Powinieneś dużo biegać !To pomaga!

Pepa ma rację. Ten most jest tak samo potrzebny jak tramwaj. Dobrze , że rozsądek zwyciężył !

Synek, nie fanzol, nie zmyślaj

Prawda jest taka, że most stałby się atrakcją turystyczną, a takich temu miastu potrzeba.

Ci zakonserwowani powiedzą: ale mamy przecież wieżę piastowską, ano mamy ale ten most ściągnąłby do Cieszyna nowych ludzi, którzy chcieliby zobaczyć twór Roche.

Wcale nie dziwi mnie podejście władz, już się przyzwyczaiłem. Pewnie teraz zrobią analogicznie jak z wakacyjnymi kadrami, napiszą projekt zlecą go jakiemuś niesprawdzonemu wykonawcy i zbudują kładkę, zamiast ciekawego, a przede wszystkim innego projektu (dokładnie tak samo jak w zeszłym roku puszczali seriale zamiast dobrego kina na substytucie Gutka)

PS. Dla wszystkich tych, którzy zaraz zaczną zarzucać mi jakieś konotacje partyjne: Chciałem powiedzieć że nie popieram działań pana Lizonia, dlatego że szczerze wątpie w ich istnienie.

Most jako atrakcja turystyczna ? W tej roli widziałbym szybciej nowy dom. Np. w Pradze jest Ginger i Fred. Awangardowy i jednocześnie funkcjonalny. Most powinien służyć wygodnie ludziom. Wizja Francuza była dobra na obrazku. Pamiętam, jak kilka lat temu zwracano mu uwagę, że jego most latem będzie parzył od gorąca, zimą stanie się oblodzoną pułapką. Architekt nie był w stanie odeprzeć tych zarzutów, zaś cieszyńskie władze je bagatelizowały.

“Wenecja” Cieszyna

Jednym z miast polskich, które moim zdaniem najbardziej zyskało na porozumieniu z Schengen, jest Cieszyn. Ile krwi polskiej napsuła sprawa Zaolzia, jakim szokiem dla Polaków były wyznania Mlynkovej, jak Czesi potrafili dokuczać polskim turystom. Teraz z kolei szokiem dla interesujących się tą tematyką jest współpraca Bogdana Ficka, burmistrza Cieszyna i burmistrza Czeskiego Cieszyna Víta Slováčka. Na początku Panowie postanowili zrobić porządek z „Wenecją” Cieszyna i zrobić z tego fragmentu miasta piękny obiekt turystyczny. I tak od słowa do słowa – postanowiono zbudować nowy most. Ale nie zwykły, taki normalny, obu burmistrzom zachciało się czegoś nadzwyczajnego, chcieliby mieć u siebie autentyczną atrakcję turystyczną. Niech turyści przyjeżdżają specjalnie tylko po to, aby obejrzeć most. Nikt nie ukrywał, że dla miasta bardzo bolesną była decyzja Romana Gutka o przeniesieniu festiwalu filmowego „Era – nowe horyzonty” do Wrocławia. Trzeba było coś wymyślić.

Ja Was bardzo przepraszam, rzadko to robię, ale wyjątkowo ten wspaniały tekst po prostu skopiowałem z tej strony i trochę skróciłem, zmęczony jestem i nie chce mi się już pisać. A rzecz jest dla mnie znakomita:

Wtedy też pojawił się pomysł budowy nowego mostu. Kładka zaczęła przenikać z marzenia do konkretu, gdy jesienią tamtego roku Przywara razem z Joanną Mytkowską, z którą organizował cieszyńską wystawę, pojechał do Paryża. Spotkali się tam z kuratorem Hansem-Ulrichem Obristem, wpływowym człowiekiem w świecie sztuki współczesnej. „Takie wizyty polegają na tzw. uruchamianiu”. Więc Obrist postanowił nas “uruchomić”. Mówi: “Mam tu jednego geniusza. Chcecie, to was z nim poznam” - opowiada Mytkowska. “Geniuszem” był 42-letni architekt wizjoner - François Roche.
Mytkowska i Przywara gadali z nim kilka godzin. Roche wziął ich za parę Rosjan. Ale nie przeszkodziło mu to zainteresować się historią miasta w Europie Środkowej przedzielonego na pół. I możliwością zbudowania mostu przez graniczną rzekę. Na początku był małomówny. Tylko zadawał pytania.
Był ponury dzień, początek 2004 roku. Pierwsza wizyta François Roche’a w Cieszynie. Widać było, że się namyśla - opowiada burmistrz Ficek. - Nie pozował na wielkiego architekta, który przyjechał na prowincję się popisywać. Na rozluźnienie burmistrz zamówił w restauracji miodunkę. - To taka lokalna nalewka, powiedziałbym, że spirytus lekko złagodzony miodem. Po jakimś czasie stwierdził, że nawet dobre. Po jeszcze jednym kieliszku zaczął mi splatać palce przed oczami. Kilka miesięcy później spotkali się jeszcze raz. Poszli na most graniczny. François Roche wyjął z kieszeni płaszcza kawałek drutu. Zawiązał go w supeł.
Cieszyn zamówi u Roche’a projekt kładki pieszej w kształcie węzła. Projekt rozliczony zostanie jako dzieło sztuki, cena 25 tysięcy euro. Ponad 80 procent kwoty refundowane ze środków unijnych.
W czerwcu tego roku François Roche przyjechał do Cieszyna z gotowym modelem mostu. Pokazał go na wspólnym posiedzeniu rad obu Cieszynów: polskiego i czeskiego. - Jeśli ja sam miałem jakieś wątpliwości, to tego dnia się rozwiały - mówi wiceburmistrz Cybulski. Starosta Czeskiego Cieszyna Jindrich Sznapka ogłosił, że fanem kultury i sztuki nie jest, ale jak widzi coś takiego, to może dać pieniądze nawet z miejskiej kiesy, bez oglądania się na unijną dotację. - Przecież ludzie będą przyjeżdżać ten most, oglądać. Zjedzą u nas obiad, wypiją piwo. Szybko się zwróci. Lokalne gazety napisały, że radnych ogarnął entuzjazm. Radnej Halinie Kożusznik most skojarzył się z tradycyjną koronką. Innym stalowa konstrukcja mostu przypominała ważkę, szkielet ryby, wieloryba.

Bógu dzięki, že go juž na radhauzu nie ma, jego słynna prywatyzacja jest równakim złodziejskim dla miasto tunelem, tajak dla państwa czeskiego była w 90 latach m.w. prywatyzacja współczesnego prezydenta CR Klausa.
Chociaž w danej chwili inžynier Vít Slováček, no...
Poprzedni za osiemnaście, współszesny za dwadzieścia bez dwóch, maciej bowiem zostaje maciejem i pień pieniem.
Szkoda mówić, gańba spluwnyć...

To były czasy, przyjechał 1 architekt z Zachodu, którego dzieł nikt nie znał i zbajerował jak małe dzieci obu burmistrzów

Teraz na szczęście dzięki Unii i Schengen sami w zasadzie jesteśmy Zachodem, a i ludzie mniej naiwni.
A tak a propo: co z inną transakcją, czyli ze sprzedażą Jelenia ?

Z wielką radością przeczytalem ten artykul.
Wreszcie ktoś w Cieszynie myśli i liczy.
Lepiej stacić kilka tysięcy euro za chybiony i wyludzony przez "galerie foksal z warszafki" (celowo z malej litery) pseudoprojekt. (to tylko byla makietka wykonana z zapalek) niż dalej brnąć w to g...no. Pozdrawiam burmistrza Tesina.
Kladka kolo Juwenii na pewno zaspokoi potrzeby.
Zlodzieje z warszafki niech sobie znajdą innego "jelenia" do dojenia przez swoich "kolesi"

Czesi jak zwykle mają pragmatyczne podejście. A cieszyńscy ratuszowi jak ta chorągiewka - bronili mostu prawie do upadłego, teraz będą udawać, że pilnują miejskiej kasy i stosują się do przepisów. Szkoda, że teraz dopiero.

a jednak czas leczy rany. to cieszy, ze rozsadek zwycięża.

nie wszyscy radni byli za. odsyłam do protokołów.

a mnie jest troche szkoda

a mnie jest troche szkoda

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama