, piątek 26 kwietnia 2024
Jak studiować to tylko w Cieszynie
Sonia Kuś z Cieszyna, Radosław Mróz z Hażlacha i Gabriela Wijas z Pogwizdowa zaczynają pierwszy rok studiów w cieszyńskiej filii Wyższej Szkoły Biznesu. fot. Piotr Malak 



Dodaj do Facebook

Jak studiować to tylko w Cieszynie

PIM
Studenci rozpoczęli nowy rok akademicki. W tym roku Gaudeamus Igitur odśpiewano nie tylko w Uniwersytecie Śląskim i Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych, ale też filii Wyższej Szkoły Biznesu, która w w piątkowy wieczór po raz pierwszy rozdała indeksy cieszyńskim studentom.
W cieszyńskiej filii Wyższej Szkoły Biznesu z Dąbrowy Górniczej na pierwszym roku na dwóch kierunkach: informatyka i zarządzanie, będzie się kształcić 150 osób.

Inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w Teatrze im. A. Mickiewicza. Było to czternaste Gaudeamus w historii Wyższej Szkoły Biznesu i pierwsze tej uczelni w Cieszynie. — Uruchomienie Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego przy ul. Kraszewskiego w Cieszynie umożliwi wielu młodym ludziom zdobycie wykształcenia w atrakcyjnych zawodach, które liczą się na rynku pracy, bez konieczności wyjazdu w inne rejony Polski — mówiła Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor WSB.

— Dobrze się dzieje, że w regionie otwierane są nowe uczelnie. Może dzięki temu Śląsk Cieszyński przestanie być postrzegany jedynie jako atrakcja turystyczna. Liczę na to, że ludzie, którzy zdobędą wyższe wykształcenie właśnie u nas, chętniej tu pozostaną. A jeśli będziemy mieć dobrze przygotowaną kadrę, to jest szansa, że pojawią się też inwestorzy, którzy otworzą tu swoje przedsiębiorstwa — zauważył Mieczysław Szczurek , wicesatarosta cieszyński.

Pierwszy, inauguracyjny wykład dla cieszyńskich żaków wygłosił europoseł Jan Olbrycht. Tematem była „Polityka regionalna Unii Europejskiej - dzisiaj i jutro". Eurodeputowany przekonywał m.in., że we współczesnej Europie ważniejsze od państw są regiony, których przyszłość i pomyślność zależy od współpracy i zaangażowania w rozwój miejscowej społeczności. Kończąc swój wykład Olbrycht zwrócił się do studentów z apelem: — Potrzebni są nam ludzie, którzy potrafią myśleć. Liczymy na was.

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej prowadzi studia stacjonarne i zaoczne: inżynierskie 3,5-letnie na kierunku informatyka o specjalnościach: sieci komputerowe, grafika komputerowa i multimedia, programowanie komputerowe oraz na kierunku zarządzanie o specjalności inżynier jakości, zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy oraz logistyka i transport, a także studia licencjackie o specjalności: rachunkowość, zarządzanie finansami, komunikacja marketingowa i public relations, administracja publiczna i gospodarka samorządowa, informatyczne systemy zarządzania oraz marketing internetowy i grafika komputerowa.

Od października w Cieszynie działalność rozpoczęła również Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa. Na siedzibę jednostki zamiejscowej wybrano II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika. Ośrodek będzie kształcił studentów na dwóch kierunkach: zarządzanie i administracja.
Komentarze: (34)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Cieszyn powinien stawać się miastem akademickim. To jedno z potencałów miasta. Gmina może zaoferować ciekawe mieszkania dla Profesorów, poddasza pod pracownie artystów i w ten sposób sciagnąc do miasta "osobowości". Za nimi przyjdą studenci. Inaczej to będzie tylko taka partyzantka jak teraz.

Студенчество – лучшие годы жизни.

Spier... stąd w końcu

...a jeśli będziemy mieć dobrze przygotowaną kadrę,to jest szansa ,że pojawią się też inwestorzy,ktorzy tu założą swoje przedsiębiorstwa. Zauważył Mieczysław Szczurek"....Zaś Jan Olbrycht zauważył ,że we współczesnej Europie ważniejsze od państw są regiony,których pomyślność i przyszłość zależy od współpracy i zaangażowania w rozwój miejscowej społeczności. ..." potrzebni nam są ludzie ,ktorzy potrafią myśleć"...dodał. Nic dodać nic ująć - pierwszy z tych panów był bezrobotnym ,zanim został szefem ośrodka pomocy społecznej (jakoś wlasnej firmy nie założył ,a potem do polityki, drugi zaś- tak myślał ,że od roboty zawsze się umiał wymigać. Co nie wyklucza tezy,że umieją ci panowie myśleć. Szkoda ,że o sobie a nie pomyślności regionu.

A mnie syrenka się podoba. Można sobie przypomnieć grażdankę z szkoły, a dla nawróconych ubeków na katolicyzm to przypomnienie kursów marksizmu-leninizmu...

szybko odbyć kurs spawania i rosyjskiego...(Gamoń)

Popieram.

wiem kto to ta syrenka.to ukrainka

Bez obrazy dla autora, ale nie zgadzam się z tezą przedstawioną w tytule artykułu. Niestety jest raczej na odwrót. Co do syrenki to mogłoby jej tutaj nie być. To jakiś rusofil i dlatego tu niezbyt pasuje.

Tytuły to rzeczywiście specjalność redaktorów GC.

wyższa szkoła biznesu....taaaaaa przychodzą do nas do pracy takie "byznesmeny" po studiach,a jakże, angielski,biegła obsł.komputera,tylko ,że jak coś po polsku napiszą ,to d razu widać że język polski jest dla nich "obcy"-co drugi wyraz to ort. .....

Szkoda, że was nie było na Inauguracji. Na prawdę jestem pod wielkim wrażeniem. Piękna uroczystość i prezentacja Uczelni, która faktycznie się stara o utrzymanie jakości. Świetne kierunki kształcenia dostosowane do potrzeb rynku pracy. A dla osób, które leczą swoje kompleksy i których domeną jest przytaczanie stereotypów - mogę uspokoić UCZELNIA uzyskała 6 AKREDYTACJI PAŃSTWOWEJ KOMISJI AKREDYNACYJNEJ (przy MInisterstwie NAuki) oraz jako jedyna Uczelnia II kategoryzację Komisji Badań Naukowych.

No szkoła jak szkoła. Szkoda, że rektorem nie jest Dziekan tzw "profesorów z warsztatów", zresztą zwyczajowych. Na nieszczęście jest kimś dużo ważniejszym. Ło Bosie...

A kto tam z kadry naukowej będzie w Cieszynie wykładał?

Syrenko! NIe poddawaj się. Jest tu też miejsce dla rusofili. Skoro się tu Twa obecność nie podoba, to miejsce mają i ksenofoby, czemu więc miało by komu miejsca nie starczyć.

Dziwne, że nikt nie wspomniał do tej pory o tym, że dziś nieposiadanie literek mgr przed nazwiskiem na wizytówce to porażka - i nie należy mylić pojęć, filia UŚ również nie jest nadmiernie prestiżową uczelnią. W każdym razie dobrze że oferta edukacyjna się rozwija, młodzież z powiatu nie musi daleko jeździć i zrobi sobie magistra na miejscu - transport i utrzymanie kosztują. Zacna inicjatywa, nic tylko się się cieszyć. Cieszyn do wzoru miasta akademickiego najbardziej zbliżył się przed wojną - obecnie nastapiło przewartościowanie pojęć i jest to zupełnie inna inszość.

UŚ to już nie filia w Cieszynie. To tylko wydział. Deprecjacja.

to jest jedna z tych "uczelni" które za czesne gwarantują wysokie oceny na dyplomie i dużą szanse na przyjecie na studia magisterskie na uczelniach państwowych

itd

No szkoła jest potrzebna. Nawet wulgaryzmu nie potrafią poprawnie napisać.

Жаль, что в школе жизни нельзя остаться на второй год.

E tam - jak się nie da, jak się da; większość ludzi których znam została gdzieś "po zadku"; ale może pozostawmy to w sferze teoretycznych rozważań.

a może kakaja u was priekrasna roża.
wy ruskie potomki czyngiz chana.

Co do jakości tych szkól to okaże się dopiero za kilka lat, czy są to fabryki licencjatów i magistrów. Na razie w Polsce brakuje wykwalifikowanych inżynierów z Politechniki. Być może są to przechowalnie dla młodzieży, żeby jakoś uchronić ich przed możliwym bezrobociem ,vide nieszczęsny marketing i zarządzanie. W tle możliwy jest scenariusz lekkiego spowolnienia gospodarki europejskiej i dekoniunktury.W przyszłości zresztą nastąpi (ze względu na niż demograficzny) upadek części szkół prywatnych. Zobaczymy jak wpłyną ci młodzi ludzie na życie miejskie miasta Cieszyn bo niestety u mnie w Rybniku studenci z Kampusu po zajęciach wskakują do aut i szczęśliwi wracają do mamusi. To dziedzictwo polskiej szkoły. Niska aktywność polityczna i społeczna, nie widać studentów w mieście Rybnik.Wkrótce wyrośnie nam bierna masa konsumentów, a nie obywateli, posłuszna neoliberalnej ideologii kupowania na kredyt. Część z nich będzie miała dyplomy magistrów i licencjatów....

Ничто так не объединяет одну нацию, как ненависть к другой.

Agencje headhunterskie poszukują w 90% inzynierów. W Cieszynie powinniśmy pomyśleć o inzynieryjnych kierunkach z wykładowym czeskim. Po czeskiej stronie buduje się automotive. To nie jest na 3-5 lat. To inwestycja na 20 lat, Warto kształcić inżynierów robotyki, inzynierii materiałowej i o około pochodne kierunki. Jest też takie powiedzenie; kto nie potrafi pracować, idzie uczyć. A kto nie potrafi pracować ani uczyć, ten idzie zarządzać. Kadrę sciagać trzeba atrakcyjną kasą i warunkami mieszkaniowymi. Profesorowi politechniczni mile widziani. Nauki ścisłe trzmają fason.

Swięte słowa Panie Europośle; "Potrzebni są nam ludzie, którzy potrafią myśleć", oj potrzebni. Niech Stanowczo jednak Pan nie gada zbyt dużo. Wcale nie jest prawdą, że wszyscy "Liczymy na was". Sam Pan jest przykładem, że nie lubi Pan myślenia wokół siebie. Wspiera, popiera i docenia Pan stanowczo zbyt dużo "małych" w swoim otoczeniu. Myślących zasypuje Pan gradem socjotechnicznych zabiegów i potokiem słów. Daj Pan w końcu jakiś przykład pozytywny przykład w tym zakresie znaczenia Pana słów. Póki co więcej wokół Pana klakierów niż "myślących" (uwaga: trudne słowo). W końcu jak Ktoś się nie nada gdzieś to go buch... do dyplomacji i spokój, ot taki inkubator. Pana Europosła zaczyna też ogarniać sytuacja demona wszechwiedzy. Panie Janie, nawet Bóg mówił, że On pewnych rzeczy NIE, że tylko TenCoGoPrzysyła. A Pan staje się typem polityka "od wszystkiego" a przecie nawet w Pana Regionach nie ma wielkich przykładów Pańskich działań. To coście stworzyli w samorządzie też nie zasługuje w 100% na określenie "wzorzec". Poruszył Pan całe Miasto aby zakleić pare dziur przed wyborami a my dali kanalizacji ni momy. Piorunujących efektów tych działań też jakoś nie widać, mam szkła ale ci bez nich też odczuwają podobnie. Może starzyki emeryci i renciści uważają Pana za klasyka swoich myśli. Młodzi? A po co Nam się wikłać w te polityczno-samorządowe szaleństwo.

Pan Europoseł by se poseł stąd! Wygał przemysł. Wspiera skostniały układ władzy. Nic się nie dzieje. Inwestycji brak. Szkolnictwo wyższe zdeprecjonowane. Współpraca z Czechami jak za PRL. Jak by unia nie otwarła granic, w Cieszynie dalej były by mosty przyjaźni przez które przejść nie sposób a i z kałacha można oberwać.

Most Roch'e utopiony. Ale co gorsza, to zupełnie nietrafiony projekt w koncepcji zagospodarowania przestrzeni. No gdzie z mostu mamy wchodzić na polską stronę? Na Juwenię z targiem dobrym w 1989-92 r? Ludzie! Przecież to jakaś degrengolada 1200 letniego miasta.

Nauki ścisłe i kultura.

Co ty observer? Feta była jakby Cieszyn był Wrocławiem najmniej. Widać ma żyjemy w jakimś inkszym Cieszynie. Nie tylko Olse dzieli? Patrzaj: siedzi se Gutek na Tumskim i duma. A może to Stańczyk? Tylko "po cywilu".

Dodajmy, Panowie Europosłowie -szykuje się krach gospodarczy, Panie Janie O. I co Pan na to??Jak się ma ta polityka regionalna do polityki państwowej i europejskiej. .Czym Wy tam jesteście w tym europarlamencie w ogóle zorientowani w tym co się dzieje.??? Śmiech, i płacz z nadętych przemówień ,a rzeczywistość kroczy w przeciwną stronę.

Pan J.O. wykłada na uczelni założonej przez komuchów. A może jeszcze z moskiewskiej pożyczki. Przywódca cieszyńskiego KO. Ciekawe. Kumpel z UW-ola Ficek zwalcza uniwerek w mieście. Oj, co to będzie, co będzie.

No właśnie z tym zwalczaniem... Jak to widzą Ci, którzy na codzień mają do czynienia z relacjami UŚ a UM?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama