, poniedziałek 17 czerwca 2019
Historia nie zapomina o ofiarach mordu w parku Pod Wałką
Od lat w rocznicę śmierci żołnierzy przy pomniku Pod Wałką podczas patriotycznego apelu spotykają się ci, którzy składają hołd walczącym o niepodległość. Fot. Przemysław Szczepanek Dodaj do Facebook

Historia nie zapomina o ofiarach mordu w parku Pod Wałką

PRZEMYSŁAW SZCZEPANEK
Historia nie zapomina o ofiarach mordu w parku Pod Wałką

Rudolf Golda: Publiczna egzekucja miała zastraszyć polskie społeczeństwo i sparaliżować walkę o wyzwolenie. Fot. Przemysław Szczepanek


Historia nie zapomina o ofiarach mordu w parku Pod Wałką

20 marca 1942 roku 24 żołnierzy Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej powieszono w parku Pod Wałką w Cieszynie. Fot. Przemysław Szczepanek

20 marca 1942 roku 24 żołnierzy Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej powieszono w parku Pod Wałką w Cieszynie. Mimo że od bestialskiego mordu minęło 69 lat, mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego ciągle pamiętają.
Od lat w rocznicę śmierci żołnierzy przy pomniku Pod Wałką podczas patriotycznego apelu spotykają się ci, którzy składają hołd walczącym o niepodległość, często za ceną własnego życia. Wśród delegacji nie brakuje władz samorządowych, kombatantów, rodzin poległych. Nie inaczej było w tym roku.

Pomimo że z biegiem lat ubywa naocznych światów wydarzeń sprzed lat, ci, którzy je widzieli, zdecydowanym i patriotycznym głosem przypominaj,ą jak ważne były to wydarzenia.

- Publiczna egzekucja miała zastraszyć polskie społeczeństwo i sparaliżować walkę o wyzwolenie - mówił podczas apelu Rudolf Golda, prezes cieszyńskiego oddziału Światowego Związku Armii Krajowej. Czas zaciera ślady pozostałych obrazów, nierównych zmagań narodu polskiego. - Tego nie można zapomnieć, tego nie wolno zapomnieć - przypomniał młodym zgromadzonym na uroczystości.

Po przemówieniach delegacje złożyły poległym należny hołd. W oczach wielu osób poza powagą pojawiło się także wzruszenie oraz ulga, że mieszkańcy nadal pamiętają, kto walczył w ich imieniu.

PISALIŚMY: Cichociemni po raz kolejny wylądowali w Dębowcu (zdjęcia)

- Dla całego Śląska Cieszyńskiego jest to ważne miejsce. Polegli tu ludzie z całego regionu oraz jego bliższych i dalszych okolic. Jest to miejsce szczególne dla ciągłości naszej tożsamości historycznej. Mam nadzieję, że nawet kiedy zabraknie już kombatantów, ich szeregi zajmą kolejne sztafety młodych osób upamiętniając każdego roku tych, którzy ponieśli tu śmierć - powiedział po zakończeniu apelu Czesław Gluza, starosta cieszyński.

Burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek dodał, że pomimo Europy bez granic trzeba pamiętać i ciągle przypominać o tym ważnym dla miasta miejscu.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

gdy by tak potrafili wstać z grobów to by ich szlag trafił na nowo o jaką Polskę walczyli i za nią niepotrzebnie ginęli. Zaciśnijmy pięść i unieśmy do góry wołając ... wyklęty powstań ludu ziemi,powstańcie których dręczy głód... wróć komuno wróć.....

żartujesz...jesteś chyba zombi...

W ostatnim muzycznym show Polsatu, wystąpił młody mieszkaniec Sanoka. Zapendowska powiedziała oceniając na koniec: - chłopie, ciesz się, ale nie śpiewaj takich piosenek jakiś bogo-ojczyźnianych, takie patriotyzmy to jest coś okropnego, nie daj sie w to wciągnąć, nie idź tą drogą”. Jednak nagranie z Piotrem Wolwowiczem robi oszałamiającą karierę w internecie. Nagranie na Youtubie liczyło ponad 43.000 odsłon, zanim zostało zablokowane przez Polsat.

podpis pod 3 foto nie pasuje do obrazka.

Utzrymywac w pamieci warte tego fakty zawsze warto , bo pamiec o ludziach juz niezyjacych przedluża jakby ich drugie zycie ,.

Wy durni operatorzy serwera, wyraziciel gorzkiej prawdy to u was robot ???

utrzymywać w pamięci myśl o cierpieniu ofiar jest bezsensowne, one już dawno utraciły życie...

Dziękuję autorowi za pamięć o naszych akowcach. "Historia nie zapomina o ofiarach mordu" - ale i my też nie możemy zapomnieć.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama