, niedziela 5 maja 2024
Głuszce robią „to” z lalką
Aby zdobyć materiał genetyczny od samca głuszca, podrzucono mu wykonaną ze sztucznego tworzywa samiczkę. fot. Zenon Rzońca 



Dodaj do Facebook

Głuszce robią „to” z lalką

MARCIN CZYŻEWSKI/Gazeta.pl
Głuszce robią „to” z lalką

Część nasienia została podana samicy, z której jaj do tej pory nie wylęgały się młode. Eksperyment się powiódł. Zniosła jaja, z których wykluły się cztery pisklęta. fot. Zenon Rzońca

Gdy leśniczy z Wisły zauważył, że głuszce nieskore są do amorów, uciekł się do podstępu. Podrzucił samcowi lalkę ze sztucznego tworzywa i zdobył nasienie. Pierwsze na świecie głuszce, które wylęgły się w efekcie eksperymentu, zostały już wypuszczone na wolność.
Prowadzony przez Nadleśnictwo Wisła program odnowy głuszca ma doprowadzić do ponownego zapełnienia beskidzkich lasów tymi niezwykłymi i pięknymi ptakami. Za panowania Habsburgów w Beskidzie Śląskim żyło ich około 400. Nazywano je ptakami królewskimi albo - z powodu oryginalnych dźwięków wydawanych w czasie tokowania - trubadurami. W minionym stuleciu zostały wytrzebione prawie do ostatniej sztuki. Gdy wreszcie zaczęto się o nie troszczyć, okazało się, że bez pomocy człowieka same mogą sobie nie poradzić. Choć w specjalnym ośrodku w okolicach Istebnej mają do dyspozycji wygodne woliery i nikt już nie zagraża ich bezpieczeństwu, z jakichś powodów przestały się rozmnażać.

Aby je uratować przed wyginięciem, opiekunowie postanowili wykorzystać zdobycze nauki. We współpracy z prof. Ewą Łukaszewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przeprowadzili eksperyment: doprowadzili do wyklucia piskląt, wykorzystując metodę sztucznego zapłodnienia. — Zauważyliśmy, że kilka samiczek z naszego stada jest opornych na wdzięki samców. Znosiły jajka, ale nie wykluwały się z nich pisklęta. Tymczasem bardzo nam zależy, aby ptaków przybywało jak najwięcej, bo na tym polega istota programu — mówi Zenon Rzońca, zastępca nadleśniczego z Wisły i twórca programu odnowy głuszca.

Aby zdobyć materiał genetyczny od samca głuszca, podrzucono mu wykonaną ze sztucznego tworzywa sztuczną samiczkę. Pozyskane w ten sposób nasienie trafiło pod mikroskop, gdzie zbadano jego jakość. Potem podzielono je na porcje i zamrożono w ciekłym azocie. W ten sposób będzie można je przechowywać i wykorzystywać latami.

Część nasienia została podana samicy, z której jaj do tej pory nie wylęgały się młode. — Eksperyment się powiódł. Zniosła jaja, z których wykluły się cztery pisklęta. Odchowaliśmy je i jesienią wypuściliśmy do lasu. To pierwsze na świecie głuszce wyhodowane w ten sposób — mówi Rzońca.

W przyszłym roku leśnicy chcą zastosować tę metodę na większą skalę w stosunku do samiczek, które nie miały piskląt w normalny sposób. — Najlepiej, gdy wszystko dzieje się naturalnie, ale w razie problemów trzeba wykorzystywać dostępne sposoby — mówi opiekun programu.

Za sprawą hodowli do beskidzkich lasów trafiło już 297 głuszców. Dzięki danym z satelity wiadomo, co się z nimi dzieje po wypuszczeniu na wolność Leśnicy wspomogli też inne kraje - wyhodowane tu głuszce żyją na Litwie, Ukrainie i w Czechach.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

ładnie to tak ptaszyska wkręcać? Myśli taki, że se stuka głuszcową a tu zwykła dolly...

Chiba cóś dla pań kochających inaczej.

А в это body нужно вставить end!

A księża...?

księża to robią z Twoją babą odwróć się i popatrz.... ha ha

Jakie porno zdjęcie :P

księża wolą twojego synka

Niech żyje miłość! Rusza parada
Sprośnych głuszców cała gromada
Gzi się bezwstydnie wśród publiczności
To triumf Platformy! To triumf wolności!

a będzie Ci życzone!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama