, piątek 3 maja 2024
Francuz mistrzem języka polskiego
Enguerran Massis oraz Anait Wielan, czyli najlepsi uczestnicy dyktanda dla cudzoziemców. fot. Marcin Mońka 



Dodaj do Facebook

Francuz mistrzem języka polskiego

MM
Prawie 200 osób wzięło udział w dyktandzie, zorganizowanym w Cieszynie podczas Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej. Cudzoziemskim Mistrzem Języka Polskiego został Enguerran Massis z Paryża.
Dyktando odbyło się po raz trzynasty. Wzięli w nim udział cudzoziemcy uczestniczący w zajęciach szkoły, organizowanych przez Uniwersytet Śląski. Najmniej błędów spośród wszystkich uczestników popełnił Enguerran Massis, student filologii polskiej w Paryżu.

- Nie mam żadnych polskich korzeni, po raz pierwszy pojawiłem się w Polsce cztery lata temu, byłem tu wolontariuszem i do tego czasu uczę się polskiego. Zresztą przez dwa lata mieszkałem w Polsce, w Warszawie, wiec do języka jestem już przyzwyczajony. Spodziewałem się trudniejszego dyktanda, w Cieszynie pisałem zresztą już dwa lata temu, wtedy było o wiele trudniejsze. W języku polskim najtrudniejsza jest ortografia i gramatyka, która dla Francuzów jest prawdziwą katorgą – przyznaje 23-letni Massis.

Jego zwycięstwo było dużym zaskoczeniem, zwykle podczas dyktanda najlepiej radzili sobie cudzoziemcy z krajów słowiańskich. W tegorocznej edycji dyktanda tytuł Pierwszego Wicemistrza zdobyła Anait Wielan z Rosji, Drugimi Wicemistrzami zostały Nastassia Baranowa z Białorusi oraz Mariana Pytlowana z Ukrainy.

- Dyktando jest pomyślane tak, aby było przyjemnością. To wspólna zabawa dla nas i uczestników szkoły. W ten dzień nie ma zajęć, wszyscy przychodzą chętnie by sprawdzić się, na ile są już biegli w posługiwaniu się językiem polskim. Oczywiście że pojawia się moment rywalizacji, bo uczestnicy chcą okazać się najlepsi. Dyktando co roku jest trudne, w tym roku większość z nich miała do czynienia z wyrazami, które mogli po raz pierwszy usłyszeć w swoim życiu. Tekst tegorocznego dyktanda poświęciliśmy bowiem rocznicy bitwy pod Grunwaldem – mówi prof. Jolanta Tambor, szefowa Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej.

Tekst dyktanda, z którym zmierzyli się uczestnicy.
"Pamięć wielkiej wiktorii", autor: prof. Aldona Skudrzyk:


Ścichły już, rozbrzmiewające do niedawna, dostojne dźwięki Bogurodzicy (alternatywnie: "Bogurodzicy"), średniowiecznego hymnu prowadzącego rycerstwo do boju. Słychać z oddali jakieś tępe odgłosy, rżenie i tętent szarżujących z impetem bojowych wierzchowców. Rozgorzała bitwa: zamęt, rwetes, szczęk mieczy i kruszących się kopii, zgrzyt, skrzypienie, łoskot uderzających o siebie zbroi i huk wystrzałów. Wokół srożą się woje, jeżą dzidy, kłębią ścierający się w zaciętej walce lżej opancerzeni strzelcy, piechurzy i ciężkozbrojni rycerze.
Bez wątpienia bitwa grunwaldzka (15 lipca 1410 r.) to dzień najświetniejszego triumfu (a. tryumfu) oręża polskiego. W kilkugodzinnej bitwie wojska polsko-litewskie złamały potęgę Krzyżaków, odnosząc miażdżące zwycięstwo nad elitą wojsk krzyżackich. A więc naprawdę można ogarnąć cały ten chaos, nawet usłyszeć bitewny hałas!
Była miłośniczką historii. Nie mogła w roku sześćsetnej rocznicy bitwy nie zobaczyć tego płótna. Tak, Matejkowska "Bitwa pod Grunwaldem", jak to już nieraz czytała, to rzeczywiste arcydzieło. Nie dziw, że artyście wręczono niegdyś berło królewskie na znak "panowania w sztuce". Takiego hołdu nie doczekał się żaden malarz.

Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Idioci są między nami.... hahahahahha

Letnia szkoła języka, to już resztki dawnych inicjatyw...
Chciałem napisać o inicjatywach w miastach i powiatach poza naszym regionem, ale czy to ma sens, czy to coś zmieni? Przykro patrzeć mi, cieszyniakowi, jak kiepsko nam idzie! I nie będę wskazywał na kogokolwiek palcem, bo pewnie musiałbym również wskazać na siebie…
Uważam, że najwyższy już czas na pokoleniowe zmiany, czyli trzeba postawić na młodych energicznych ludzi, którzy rozpieprzą tą naszą niemożność. Ale uważajmy na karierowiczów! Jeden z takich młodych myśli o Wiśle. Zobaczcie jaki festiwal aktualnie odbywa się w Dolinie Charlotty: http://www.koncerty.charlotta.pl/ .

zobaczcie, nawet facetowi szarfy jak należy nie zawiesili. Pewnie kolejny CUD nad OLSZĄ ..?

"Rozgorzała bitwa: zamęt, rwetes, szczęk mieczy i kruszących się kopii, zgrzyt, skrzypienie, łoskot uderzających o siebie zbroi i huk wystrzałów. Wokół srożą się woje, jeżą dzidy, kłębią ścierający się w zaciętej walce lżej opancerzeni strzelcy, piechurzy i ciężkozbrojni rycerze...."

czy na UŚ - POPILI...?

Tekst tegorocznego dyktanda poświęciliśmy bowiem rocznicy bitwy pod Grunwaldem – mówi prof. Jolanta Tambor, szefowa Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej.

? POLACY dość mają wojen i śmiercionośnych roczni!
To wszystko b.chore + wydarzenia ze stolicy z pierwszych stron brukowców !

Wytrenowani w poprawności politycznej czytelnicy GC zareagowali słusznym protestem przeciwko gloryfikacji w dyktandzie wielkiego antyeuropejskiego wystąpienia wojsk polskich pod Grunwaldem. Przecież tematem dyktanda można było wybrać spokojnie choćby parytet, homofobię, klerykalizm, aborcję. Propagując zwycięskie bitwy wśród młodych obcokrajowców możemy uczynić nieodwracalne spustoszenia w ich niewinnych umysłach.

i innych burd "historycznych" i tzw."cudów" na koniu i szabli...?

nowy burmistrz CIESZYNA - zadba o nowe kierunki...?
Tylko na takiego zagłosuje !

cudowni ludzie, cudowna historia narodu i w ogóle gdzie tam Koreańczykom z Północy do polskiej cudowności ...?

cudowni ludzie, cudowna historia narodu i w ogóle gdzie tam Koreańczykom z Północy do polskiej cudowności ...?

od czasów lexxxa nikt tak głupio tu nie pisał

Niemieckie MSZ na swojej stronie internetowej, prezentując życiorys polskiego pełnomocnika rządu Donalda Tuska do spraw kontaktów polsko-niemieckich – W.Bartoszewskiego, usunęło tytuł profesora sprzed jego nazwiska.
Niemiecki rząd wykreślił oficjalnie tytuł “Prof.” Bartoszewskiemu! Koniec świata. Jeżeli nie jest to antysemityzm to co to jest?

każdy zabiera to, co mu BRAKUJE ...?

Niby masz rację, ale ci co nie mają tytułów naukowych z dziwnym uporem sami je sobie dodają jak np. wspomniany tu Władek czy inny - Olek (TW Alek).

Jeden z najważniejszych rankingów szkół wyższych potwierdził to, co wiedzą prawie wszyscy studenci - nasze szkoły nie dorastają do pięt uczelniom zagranicznym.

ARWU, czyli Academic Ranking of World Universities jest najstarszym spośród światowych rankingów uczelni wyższych. Uniwersytet Jiao Tong z Szanghaju od 2003 roku porównuje dokonania światowych uczelni. 500 najlepszych z nich umieszcza na liście rankingowej, publikowanej w mediach.

Pod uwagę brane są przede wszystkim międzynarodowe osiągnięcia naukowe uczelni, w tym nagrody zdobyte przez absolwentów i wykładowców, publikacje w czasopismach "Nature" i "Science" oraz cytowalność wyników badań uczelni w innych naukowych publikacjach.

W tegorocznej klasyfikacji Polska wypadła przerażająco blado. Choć ranking budzi niemałe kontrowersje, ponieważ uwzględnia tylko wybrane kryteria, niepokoi jednak fakt, że spośród naszych uczelni na listę załapały się jedynie dwie. Co więcej Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński znalazły się dopiero w czwartej setce spośród 500 wymienionych szkół wyższych.

Odnośnie komentarza - czy pani prof.ma dzieci, że tak łatwo wraca do WOJNY...?
Tak, ma. Ja jestem jednym z nich. Uczczenie pamięci bohaterow z Grunwaldu, w zaden sposob nie jest powiazane z bierzaca polityka. To raczej patriotyczne wyhowanie. Pozdrawiam L.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama