, niedziela 5 maja 2024
Elektrownia rozpala emocje
Tak ma wyglądać zakład, który powstanie na ulicy Nowej Fabrycznej. fot. ARC 



Dodaj do Facebook

Elektrownia rozpala emocje

ELŻBIETA PRZYCZKO/Głos Ludu
W dzielnicy domów jednorodzinnych za parkiem Sikory, w pobliżu strefy przemysłowej przy ulicy Nowej Fabrycznej w Czeskim Cieszynie, życie toczy się spokojnie. Przed tygodniem jednak zawrzało. Mieszkańcy dowiedzieli się, że stanie tu elektrownia. Zaczęły się protesty. Inwestycja nie spodobała się również władzom Cieszyna, bo elektrownia ma stanąć kilkaset metrów od brzegu Olzy.
Mieszkańcy zastanawiają się, dlaczego tego typu zakład postanowiono wybudować między domami jednorodzinnymi, a nie poza miastem. — W tej chwili w naszym mieście przekraczane są limity zanieczyszczenia powietrza, a oni chcą to jeszcze pogorszyć. W tym roku już 66 razy przekroczyliśmy normę. Zwiększy się także hałas — argumentuje Stanislav Gerčic. Jego dom stoi 20 metrów od bramy, za którą ma powstać elektrownia. — Wszyscy nazywają to bioelektrownią, a słówko „bio” sugeruje, że mamy do czynienia z czymś naturalnym i w pełni ekologicznym. Jeśli jednak ktoś twierdzi, że nie będzie to mieć żadnego wpływu na środowisko naturalne, to wystarczy spojrzeć na liczby: 62 tys. ton spalonych odpadów drewna rocznie. Nie bierze się pod uwagę jeszcze jednego czynnika: specyficznego zapachu — dodaje.

ZOBACZ FILM: Biozagrożenie w Cieszynie? Ludzie się boją

— Moi rodzice i siostra mieszkają w Ostrawie, 10 km od Paskowa, gdzie jest fabryka celulozy. I tam jeszcze czuć ten smród — mówi Josef Štáf, mieszkaniec jednej z pobliskich ulic. Na dodatek ulica Nowa Fabryczna znajduje się na terenie często nawiedzanym przez powodzie, w 2005 roku woda zalała także teren, w którym ma stanąć elektrownia.

Inwestor uspokaja, że obawy mieszkańców są bezpodstawne. Fińska technologia wysokiej jakości będzie wykorzystywana do wytwarzania energii, a jako paliwo używane mają być wyłącznie odpady drzewne. — Wygląda na to, że jest to nowoczesna i ekologiczna bioelektrownia, spełniająca wszystkie limity, a nie nie spalarnia odpadów, jak myślą niektórzy. Osobiście jestem jednak przekonany, że żadna ciepłownia, elektrownia czy podobna budowa nie powinna stanąć w pobliżu domów mieszkalnych — komentuje burmistrz Czeskiego Cieszyna, Vít Slováček. — Według mnie przed wybraniem lokalizacji inwestor powinien spotkać się z ludźmi i wyjaśnić im dokładnie swoje plany, ich znaczenie ekologiczne — dodaje. Tak się jednak nie stało, mieszkańcy o całej sprawie dowiedzieli się przed tygodniem, kiedy na pobliskim przystanku zawisły informacje o rozpoczęciu przez miasto ustalenia warunków zabudowy. Zaraz też zebrała się grupa, która nie zgadza się z budową elektrowni. Wysłano petycję do Urzędu Miasta oraz do Urzędu Wojewódzkiego.

O elektrowni, która ma stanąć kilkaset metrów od granicy, nic nie wiedzieli także Polacy. — Jesteśmy nieprzyjemnie zaskoczeni, ponieważ inwestorzy poinformowali nas, że rozmowy w tej sprawie prowadzone są z Czeskim Cieszynem od dwóch lat. Gdyby nie to, że przyszedł do nas mieszkaniec Czeskiego Cieszyna, żeby zapytać, czy jakoś na to zareagujemy, nic byśmy nie wiedzieli — mówi burmistrz Cieszyna, Bogdan Ficek. — Jeżeli ta inwestycja będzie mieć oddziaływanie transgraniczne, a ma stanąć przecież 300 metrów od naszego rezerwatu przyrody, to jest to jak najbardziej nasza sprawa — dodał.

Pierwsze stanowisko w sprawie budowy elektrowni wydano na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego miasta, według którego w tym miejscu może powstać tego typu zakład. Teraz miasto czeka na stanowisko z Urzędu Wojewódzkiego, które oceni wpływ inwestycji na środowisko naturalne. W międzyczasie wczoraj radni wyrazili się negatywnie na temat zamiarów inwestora, a ten z kolei wycofał decyzję o budowie. Nie oznacza to jednak, że całkowicie wycofuje się z planów budowy elektrowni. — Na wniosek miasta postanowiliśmy wycofać decyzję o budowie elektrowni. Chcemy zaznajomić mieszkańców z naszymi zamiarami, ponieważ ludzie nie wiedzą, o co tak naprawdę chodzi, na czym polega ta inwestycja. Nie chcemy robić nic przeciwko miastu — mówi przedstawiciel firmy Energo Futuro, Gustav Kotajný.
Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

typowe zachowanie czeskiej strony - im bliżej polskiej granicy kontrowersyjne inwestycje, tym dla nich lepiej. Co za tupet !

2 dzień i nikt nie zrobił z wirusem typu malwere porządku...

Elektrociepłownia w Cieszynie też jest 100 m od Olzy. O co wam chodzi? Jednak to też zgiły owoć wpspółpracy z Czechami; przecież cieszyńska ec jedzie na 30 % mocy. Czemu się nie dogadali? No bo my may Ficka a oni Slovacka. Obaj są beznadziejni. Mówię wam, bo ich znam.

"Wygląda na to, że jest to nowoczesna i ekologiczna bioelektrownia, spełniająca wszystkie limity, a nie nie spalarnia odpadów" - czego się boicie ? Sami palicie po obu stronach Olzy w domach oponami, mułem, flotem, najgorszym syfem-węglem brunatnym, a przeszkadza wam fińska ekologiczna elektrownia> Pranoja to mało powiedziane na określenie takiej histerii

Cieszyna śmierdzi w zimie jak w koksowni. tego nikt nie czuje i nie widzi.ciekawe.

jak ludzie w "kaflokach" (kamiennice) i piecach w domach jednorodzinnych palą "petami" i "oponami" to nikomu nie przeszkadza,a nowoczesna elektrownia przeszkadza wszystkim...hehe,Niemen jednak miał rację :"dziwny jest ten świat..."

Nie wiem o co ten szum w Polsce. Popatrzmy na siebie, kiedyś był ogromny szum o stawianie masztów tel. komórkowej i co ucichło każdy jest zadowolony bo ma telefon . Kiedy nie można było stawiać blisko domów, popatrzmy na Cieszyn ul. Mickiewicza maszt wokół niego "Medica" budynki na wyciągnięcie ręki i co może teraz być. Po drugie weżmy Strumień tam walczono zajadle i co stoi maszt za Wisła na podwórku pierwszego domu. My walczymy trochę na wyrost, nie przekonując się do czegoś nowego, tylko po czasie milczymy jak grób.Ach byłbym zapomniał a Szpital Śląski co ma na dachu i wiele innych miejsc. To tak jak Unia zakazała i nakazała wymienić żarówki na neonówki, w poniedziałek w TVN wypowiadał się profesor na ten temat ,jaka jest oszczędność przez te żarówki. Na koniec pięknie posumował ,że jest to decyzja polityczna a nie gospodarcza.
Jeżeli faktycznie elektrownia ma być opalana drzewem a nie węglem to ja podnosze dwie ręce za tak.

Pytanie:
Czy jak sąsiad pali w upalne dni w piecu CO wszystko co możliwe z plastikami i gumą włącznie(żeby sobie wodę zagrzać) można coś z tym zrobić w tym kraju?

zamknąc okna....

będzie opalana TYLKO drewnem, to rzeczywiście nie ma się czego bać, ale dlaczego strona czeska to ukrywa - skoro coś jest niejawne zaraz budzi podejrzenia, że nieczyste (w przenośnym i dosłownym znaczeniu tego słowa).
A co do naszych domowych pieców, to cierpimy przez to w całym mieście. Co zimę nie można wietrzyć, bo gryzący dym wciska się do mieszkań najmniejszą szparą w stolarce, ale nasze prawo nie pozwala na zaglądanie ludziom do pieca, więc bardzo "uświadomieni" ekologicznie Polacy palą czym popadnie. W lecie też nie jest lepiej, bo wieczorami w ogródkach palą liście i inne śmieci (kiedy jest już ciemno), tak żeby nikt nie widział dymu, ale go czuć ! i to też jest pazerność, bo zamiast dać na kompost lub do worków na biomasę, wolą wszystko co skoszą spalić innym pod nosem ! TRAGEDIA !

Pragnę nieśmiało przypomnieć wszystkim czytelnikom GC że w Cieszynie w Błogocicach prywatny inwestor będzie budował elektrownię wodną czerpiącą wodę z 3 jazu. Z zakresem robót ziemnych i nie tylko można się zapoznać w Ratuszu. A więc ostatni urokliwy zakątek rozmaraszony przez ciężki sprzęt i co nikt nie protestuje ????????

sprawą elektrowni (obu) powinna zainteresować sie lokalna prasa. Zastanawia mnie tylko jak te inwestycje mają sie do "rewitalizacji brzegów Olzy" czyli głosnego planu uczynienia z terenów nadrzecznych miejsc przeznaczonych do rekrecji. Czyzby oprócz Celmy nasze oczy miały cieszyć w tej okolicy dwie nowe elektrownie ? Jak mozna tak niszczyć takie piękne tereny ?

w ktorym miejscu jest trzeci jaz? dziekuje

3 jaz jest na Olzie w Błogocicach a dojść do niego można dróżką spacerową obok kajakow i campingu Olza. Miejsce spoko ostatni ostęp przyrody bez nadmiernej komercji. Polecam wszystkim. Pytanie co pozostanie po budowie elektrowni- podejrzewam że totalne pobojowisko./ Na czas budowy ma być zajęte pod zaplecze boisko pod wałką- moim zdaniem masakra/

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama