, niedziela 28 kwietnia 2024
Dzieci malują podwórka
Wakacyjna (O!)Świetlica działa do końca lipca od 15.30 do 18.30. fot. Daria Guba 



Dodaj do Facebook

Dzieci malują podwórka

DG
Dzieci malują podwórka

Świetlica wakacyjna działa w ramach konkursowego projektu „Oczy szeroko otwarte”. fot. Daria Guba

Dorośli w te wakacje powinni baczniej przyjrzeć się zmianom na cieszyńskich ulicach i w podwórzach. W teren wyruszają bowiem najmłodsi mieszkańcy, by robić zdjęcia, nakręcić film i stworzyć graffiti. Wszystko za sprawą Wakacyjnej (O!)Świetlicy w Klubie Krytyki Politycznej „Na Granicy”.
Wygląda na to, że mali mieszkańcy Cieszyna, którzy spędzają wakacje w mieście, mogą twórczo wykorzystać wolne dni. — Chodzi nam o to, aby przekazać dzieciom jak najwięcej wiedzy na temat kultury poprzez praktyczne działania. Będziemy wykorzystywać niekonwencjonalne środki artystyczne, by nasi uczestnicy poznawali kulturę namacalnie, a nie dowiadywali się tego, co można wyczytać w podręcznikach — mówi Joanna Wowrzeczka, koordynatorka cieszyńskiego Klubu Krytyki Politycznej.

Lipcowe warsztaty będą poświęcone przestrzeni publicznej. Ich uczestnicy będą mogli poznać relacje łączące człowieka z otoczeniem, przekonają się także, jak mogą zmienić smutne ulice na bardziej kolorowe i przyjazne mieszkańcom.

Zajęcia plastyczno-fotograficzne prowadzi Diana Lelonek, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, która wraz z uczestnikami odwiedza cieszyńskie podwórka. — Organizujemy na nich zajęcia plastyczne, zachęcając dzieci które mieszkają na danym podwórku do przyłączenia się. Chcemy też zachęcić do współpracy rodziców — przekonuje Lelonek.

Dzieci mają już na swoim koncie pierwsze projekty, zmieniające przestrzeń publiczną. — Obkleiliśmy kamienicę kartonami i malowaliśmy podwórko od nowa tak, jakby chciały je widzieć dzieci. Robiliśmy rzeźby, które wieszaliśmy w przestrzeni podwórek. Uczestnicy będą też robić maski i zapraszać ludzi na Rynku w Cieszynie do wspólnego fotografowania się — opisuje prowadząca zajęcia.

W gronie wakacyjnych instruktorów znajdą się również: Marek Glinkowski, artysta malarz, Katarzyna Majak, warszawska fotografka, Paweł Kobzan, znany graficiarz, który będzie robił z dziećmi prawdziwe graffiti oraz Sylwia Hutnik, pisarka, laureatka Paszportu Polityki za 2008 rok.

Świetlica wakacyjna działa w ramach konkursowego projektu „Oczy szeroko otwarte”. To jedno z przedsięwzięć wpisujących się w Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym jakim ogłoszono 2010 rok zgodnie z decyzją Parlamentu i Rady UE. Na zajęcia mogą wybrać się dzieci od 6 do 12 roku życia, pochodzące z rodzin zagrożonych biedą, a które nie mają szans na wyjazd z Cieszyna w wakacje. — Radością będzie dla nas, jeśli dzieci z domów dotkniętych biedą i przemocą nie powtórzą losu swoich rodziców i zobaczą, że można żyć inaczej. Chcieliśmy dotrzeć do dzieci z MOPS-u i ze śródmieścia, które nie mają możliwości rozwinąć swoich umiejętności i zainteresowań — mówi Joanna Wowrzeczka.

Wakacyjna (O!)Świetlica w Klubie Krytyki Politycznej „Na Granicy” (budynek na moście Przyjaźni) działa do końca lipca od 15.30 do 18.30. Kolejne zajęcia rozpoczną się od października. Wstęp jest wolny.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

ale celem są apartamenty na najwyższym piętrze

obudź się, który szpisz, a zajaśnieje ci Chrystus!

Nowe i oryginalne kierunki na polskich uczelniach

Uniwersytet Jagielloński, fot. Jacek Bednarczyk
PAP
Zarządzanie komunikacją i infrastrukturą lotniczą, agrochemia i mediteranistyka poświęcona kulturze krajów Morza Śródziemnego - takie m.in. kierunki studiów po raz pierwszy od października 2010 r. pojawią się na polskich uczelniach.
Aviation Management, czyli zarządzanie komunikacją i infrastrukturą lotniczą, od nowego roku akademickiego wprowadza jako jedyna w Polsce i czwarta w Europie Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zajęcia, które będą się odbywać w języku angielskim, poprowadzą międzynarodowi praktycy z branży lotniczej.

Absolwenci będą mogli znaleźć pracę na rynku lotniczym w Polsce i na świecie, np. na lotniskach w różnych działach, w firmach, które czarterują samoloty lub zajmują się przewozem lotniczym towarów. Specjalność ta będzie realizowana na kierunku ekonomia, na studiach licencjackich. Uczelnia przyjmie 50 studentów. Koszt nauki na elitarnej specjalności pokryją w całości: Unia Europejska i budżet państwa.

Uniwersytet Gdański w roku akademickim 2010/2011 uruchomi osiem nowych kierunków studiów. Będą to m.in. etnologia, krajoznawstwo i turystyka historyczna, pedagogika specjalna, religioznawstwo i wiedza o teatrze.

Wśród najciekawszych kierunków uczelnia wymienia m.in. bioinformatykę oraz agrochemię, która będzie prowadzona wspólnie z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym im. Śniadeckich w Bydgoszczy. Uczelnia podkreśla, że studiów na podobnym kierunku nie oferuje żadna inna z polskich szkół wyższych. Studia mają przygotowywać do pracy w zakładach produkujących substancje i preparaty chemiczne dla rolnictwa, laboratoriach kontrolnych i diagnostycznych specjalizujących się w agrochemii oraz instytucjach administracji rządowej i samorządowej.

Mediteranistyka, czyli interdyscyplinarna gałąź wiedzy o Śródziemnomorzu, jego krajach, narodach, kulturach, religiach, historii i współczesności - to nowy kierunek studiów licencjackich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Studenci będą poznawać historię i kulturę starożytnego Bliskiego Wschodu, starożytnej Grecji i Rzymu. W programie studiów jest m.in. historia filozofii z elementami filozofii żydowskiej i arabskiej, historia i natura judaizmu, prawo moralne w kulturach i religiach Śródziemnomorza, współczesne ruchy muzułmańskie.

Studia obejmują też psychologię dialogu i mediacji, problemy polityczne w krajach śródziemnomorskich oraz podstawy organizacji turystyki pielgrzymkowej. Studenci uczyć się będą dwóch języków obcych, które wybiorą spośród: hebrajskiego, arabskiego, hiszpańskiego i włoskiego.

Absolwenci mediteranistyki będą mogli szukać zatrudnienia w instytucjach i organizacjach prowadzących kontakty międzynarodowe, międzykulturowe lub międzyreligijne, ale także w firmach współpracujących lub handlujących z krajami śródziemnomorskimi czy w biurach podróży.

Uniwersytet Warszawski w nowym roku akademickim postawił na filozofię w języku angielskim (Philosophy of Being, Cognition and Value). Filozofia, jak żadna inna dyscyplina akademicka, rozwija sprawności intelektualne studenta - przekonują twórcy tego kierunku z Wydziału Filozofii i Socjologii UW. Zajęcia, uwzględniające w szczególności filozofię analityczną i znaną na świecie tradycję Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, mają uczyć kultury myślenia - ważnej zarówno w nauce, jak i w życiu publicznym.

Ponadto UW zachęca do nowego kierunku: nauki o rodzinie. Wiedza przekazywana na zajęciach obejmie zagadnienia małżeństwa i rodziny oraz z obszaru nauk: psychologiczno-pedagogicznych, socjologiczno-prawnych, biomedycznych i filozoficznych. Po tym kierunku absolwenci mają być przygotowani do pracy m.in. pracownika socjalnego, pracownika poradni małżeńskich i rodzinnych, pracownika wymiaru sprawiedliwości, a także nauczyciela w zakresie przygotowania dzieci i młodzieży do życia małżeńskiego i rodzinnego.

W Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim wśród nowych specjalności znalazła się m.in. krytyka literacka (studia drugiego stopnia), którą zaoferował Wydział Polonistyki UJ. W ciągu czterech semestrów studenci poznają podstawowe gatunki krytyczne oraz historię nowoczesnej polskiej krytyki literackiej. Uczą się, jak funkcjonują instytucje kulturalne oraz czasopisma, przede wszystkim te zajmujące się krytyką literacką i artystyczną. Studia te przygotowują do pracy w wydawnictwach, redakcjach czasopism, instytucjach kulturalnych.

Na Uniwersytecie Wrocławskim nowym kierunkiem jest dyplomacja europejska. W programie studiów znalazły się zagadnienia z różnych dziedzin, od elementów prawa, poprzez nauki polityczne, społeczne, ekonomiczne, kulturalne i kompetencje językowe. Dla wszystkich tych kwestii wspólną klamrę stanowią zagadnienia dyplomatyczne.

Wśród nowych kierunków, które zaoferował Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach, znalazło się m.in. rosjoznawstwo, przygotowujące studenta do pracy w zawodzie analityka rynku wschodniego, doradcy ds. PR i rynku mediów, specjalisty ds. kontaktów z Rosją oraz komentatora tamtejszych wydarzeń. Z kolei kielecka politechnika zachęca młodzież do studiowania nowego kierunku: inżynierii bezpieczeństwa. Absolwent będzie specjalistą w zakresie nowoczesnych systemów transportowych i środków produkcji. Jego umiejętności mają obejmować organizowanie pracy; w przypadku wystąpienia zagrożeń i awarii - organizowanie i prowadzenie działań ratowniczych.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zaoferował osiem nowych kierunków, w tym zarządzanie techniką. Absolwent tego kierunku będzie posiadał wszechstronną wiedzę z zakresu techniki poprzez znajomość zasad budowy maszyn, systemów eksploatacji, utrzymania i obsługi, procesów technologicznych, w których są wykorzystywane maszyny. Równoległa wiedza z kilku dziedzin naukowych pozwoli mu na samodzielne prowadzenie przedsiębiorstwa projektowego, produkcyjnego, handlowego lub pracę w administracji samorządowej czy szkolnictwie.

Z kolei Politechnika Śląska chce przyciągnąć do siebie nowym i bardzo nietypowym jak na uczelnię techniczną kierunkiem: filologią o trzech specjalnościach: języka angielskiego, francuskiego i włoskiego. W ramach każdej z nich studenci będą mogli wybrać, czy wolą studiować na specjalizacji nauczycielskiej, czy tłumaczeniowej. Mogą tam też zdobyć m.in. uprawnienia do nauczania w szkołach dwujęzycznych. Filologia na politechnice to efekt przejęcia przez nią Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych działającego od 1990 r. w Gliwicach.

wpadać do studni, jak na ul.Sikorskiego?

I przy tej okazji, niejako mimochodem dziecko może dowie się, "czym jest gordyjski węzeł konfliktu palestyńsko-izraelskiego", feminizm, tolerancja wobec mniejszości seksualnych .....

Hunwejbini przydadzą się do np. akcji wyborczej, pracy społecznej na forach dyskusyjnych.

jak takie dziecko nieopacznie słuchalo dzisiaj wypowiedzi Neli Rokity - to niedziwota....toż to gorsze wypowiedzi od Palikota!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama