, piątek 3 maja 2024
Do Czech sprawniej i bezpieczniej
Przebudowa dawnej platformy odpraw ma uporządkować ruch, który dziś odbywa się przez zatłoczony parking dla ciężarówek. 



Dodaj do Facebook

Do Czech sprawniej i bezpieczniej

Tekst i zdjęcia: DARIA GUBA
Do Czech sprawniej i bezpieczniej

- Z trzech pasów drogi zostaną wygodne dwa - informuje Adam Swakoń, naczelnik wydziału zarządzania nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Od wtorku ruszą roboty związane z remontem i przebudową drogi krajowej S 1 na terenie byłego przejścia granicznego w Cieszynie-Boguszowicach. Inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pochłonie 10,6 mln zł.
Przebudowa dawnej platformy odpraw ma uporządkować ruch, który dziś odbywa się przez zatłoczony parking dla ciężarówek. - W planie jest budowa przejazdu przez pas zieleni. Z trzech pasów drogi zostaną wygodne dwa, co umożliwi kierowcom, którzy nie chcą korzystać z infrastruktury byłego przejścia, bezpośredni przejazd na wiadukt do Czech - informuje Adam Swakoń, naczelnik wydziału zarządzania nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Na byłym przejściu granicznym parkują kierowcy tirów, którzy muszą kupić opłaty autostradowe i przeczekać tak zwaną "pauzę", trwającą nawet kilkanaście godzin. Zbyt mały plac wyjazdowy dla samochodów ciężarowych zmuszał kierowców do pakowania "na dziko", bezpośrednio przy drodze. - Dzięki zlikwidowaniu jednego pasa ruchu parking zostanie poszerzony, a tiry przestaną nielegalnie parkować na drodze krajowej, co jest niebezpieczne dla pieszych i innych kierowców - wyjaśnia Adam Swakoń.

Kolejnym punktem modernizacji będzie zbudowanie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, łączącego obydwie części byłego przejścia granicznego. - Dzisiaj samochody, które wjeżdżają na parking, nie mają możliwości zawrócenia do Polski bez przekraczania granicy. Jest to duży problem dla kierowców z Ukrainy, którzy, aby wjechać do Czech, potrzebują wizy. Skrzyżowanie ułatwi także pracę Oddziału Celnego oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Kierowanie samochodów ciężarowych do kontroli na wagę towarową, będzie możliwe bez wstrzymywania ruchu - dodaje Adam Swakoń.

W trakcie przebudowy wyremontowana zostanie zniszczona przez ciężkie tiry nawierzchnia i podkład odcinka jezdni od mostu do wiaduktu. Droga zostanie całkowicie odtworzona, łącznie z kanalizacją.

Zdaniem wykonawcy, firmy DROG - BUD z Częstochowy, prace remontowe powinny zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy. W tym czasie samochody będą omijać plac budowy drogami należącymi do byłego przejścia granicznego. - Udało się nam uzgodnić taką koncepcję objazdów, która nie zamknie ruchu na byłym przejściu, a cała infrastruktura przejścia będzie nadal funkcjonowała - zapewnia Adam Swakoń.

Czesi remont swojej części dawnego przejścia granicznego zrobili zaraz po przystąpieniu naszych krajów do strefy Schengen znoszącej kontrole graniczne...
Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

I bardzo dobrze. Kolejna ważna inwestycja. skończy się syf i malaria!

Czesi nie zrobili remontu , bo żeby zrobić remont to musieliby najpierw skończyć budowę przejścia a tego nigdy nie zrobili, tam zawsze była prowizorka

Z trzech pasow wytyczyc DWA. I to Musi Kosztowac. 10,6 mln. Zl. ?????? Cosi mi sie to nie podobo!!!!!

bez Twojego upodobania musimy dać rade.

Do końca tego roku przybędzie w Polsce 80 tys. bezrobotnych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jeden z najważniejszych rankingów szkół wyższych potwierdził to, co wiedzą prawie wszyscy studenci - nasze szkoły nie dorastają do pięt uczelniom zagranicznym.

ARWU, czyli Academic Ranking of World Universities jest najstarszym spośród światowych rankingów uczelni wyższych. Uniwersytet Jiao Tong z Szanghaju od 2003 roku porównuje dokonania światowych uczelni. 500 najlepszych z nich umieszcza na liście rankingowej, publikowanej w mediach.

Pod uwagę brane są przede wszystkim międzynarodowe osiągnięcia naukowe uczelni, w tym nagrody zdobyte przez absolwentów i wykładowców, publikacje w czasopismach "Nature" i "Science" oraz cytowalność wyników badań uczelni w innych naukowych publikacjach.

W tegorocznej klasyfikacji Polska wypadła przerażająco blado. Choć ranking budzi niemałe kontrowersje, ponieważ uwzględnia tylko wybrane kryteria, niepokoi jednak fakt, że spośród naszych uczelni na listę załapały się jedynie dwie. Co więcej Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński znalazły się dopiero w czwartej setce spośród 500 wymienionych szkół wyższych.

i alkoholu...?
Efekty tego są ul.Bielska i inne powiatowe czy wojewódzkie, GUŁDOWY - uwaga na pobocze, można koła urwać !

Liczne prywatne szkoły udające wyższe od kilkunastu doją naszą młodzież z potężnej kasiory tylko dlatego,że nasza młódź garnie się do nauki.

Do poprzednich trzech "komentatorów" : ludzie ! Czy zawsze i przy każdej okazji musicie te swoje wypociny nam tu serwować . Reportaż o przejściu w Boguszowicach a Wy o dupie marynie.

Człowieku, który piszesz ze Polskie Uczelnie są słabe - WEŹ POD UWAGĘ ZE POLSKIE POLITECHNIKI NIE SĄ BRANE POD UWAGĘ w tego typu rankingach!!!! Gdziekolwiek spojrzysz pracują polscy inżynierowie i są bardzo szanowani, ale tego niestety już nie dałeś rady zauważyć

jeżeli chodzi o PRZEJŚCIE GRANICZNE w Boguszowicach to niech to będzie przykład, że bardzo się rozwijamy i jest u nas coraz lepiej

W ogóle należy podkreślić, że Polska rośnie w siłę, a ludziom żyje się dostatnio.

Tę potoczną "prawdę" potwierdza statystyka; Polacy zgromadzili prawie bilion złotych oszczędności, choć pieniądze te znajdują się w posiadaniu tylko około 8 procent obywateli, podczas gdy ponad 60 procent gospodarstw domowych nie ma żadnych oszczędności, a 30 procent jest pogrążonych po uszy w długach.

W Starostwie Powiatowym istnieje "Wydział Gospodarki Nieruchomościami" oraz uwaga! - "Wydział Zarządzania Nieruchomościami". Pierwszy to standardowa jednostka, a drugi zarządza aż 2 przejściami granicznymi na Al. Łyska i w Boguszowicach. Pytanie za 100 pkt: Dla kogo stworzono ten drugi potężny Wydział?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama