, poniedziałek 25 maja 2020
Cieszyński Zamek w kosmosie (fotorelacja)
W miniony weekend Zamek Cieszyn hucznie obchodził swoje 6. urodziny. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Cieszyński Zamek w kosmosie (fotorelacja)

Tekst: MARCIN MOŃKA, Zdjęcia: WOJCIECH TRZCIONKA
Jeszcze 10 lat temu design w Cieszynie był pomysłem jak z kosmosu. Dzisiaj to jeden ze znaków firmowych miasta i regionu, zaś Zamek stał się ważnym ośrodkiem na mapie polskiego wzornictwa. Cieszyn z powodzeniem udowadnia, że nawet w małych miejscowościach mogą dziać się rzeczy wielkie. W zeszły weekend Zamek Cieszyn świętował szóste, \"kosmiczne\" urodziny.
- Cieszyn jest prowincjonalnym miastem, które ma wielką zaletę - jest na granicy i to jest jego wielka siła. To przyciąga, ale potrzebny był jeszcze pomysł na "coś dodatkowego". Stał się tym dizajn. Wszyscy mamy z tego zysk: studenci, młodzi projektanci, firmy i region - podsumowuje Czesława Frejlich, wykładowczyni akademicka i zarazem redaktor naczelna czasopisma "2+3D" poświęconego wzornictwu.

Wie o tym także coraz większe grono przyjaciół Zamku, którzy na kosmiczne urodziny zjechali z najróżniejszych zakątków kraju, by uczestniczyć w konferencji, panelu dyskusyjnym i wernisażach kilku wystaw.

POLECAMY: Cieszyn: "Ale kosmos" - studenci zapraszają na spacer zorganizowany

I tak ekspozycji "Twarze Polskiego Designu" towarzyszyła prezentacja: "Najlepsze Projekty Dyplomowe 09/10" - polskich, czeskich i słowackich absolwentów, obok rozmawiano o osiągnięciach rodzimych projektantów, jak i wyzwaniach stojących przed młodym dizajnem. Ponieważ Zamek jest miejscem, które nie zapomina także o lokalnej historii i tradycji, Ewa Satalecka przypomniała dzieje niezwykłej książki - tomu poetyckiego Juliana Przybosia "Z ponad". Jego okładkę i układ typograficzny zaprojektował Władysław Strzemiński przy wsparciu Katarzyny Kobro. Książka, uznawana za jedno z ważniejszych dokonań polskiej awangardy, została wydana w 1930 roku w Cieszynie w drukarni Karola Prochaski.

Podziękowano również przyjaciołom. Specjalne, honorowe legitymacje, które - jak żartowano - upoważniają raz do roku do darmowego noclegu w Wieży Piastowskiej - otrzymali: Bogdan Ficek, Anna Dudzińska, Zofia Sobczyńska, Teodor Ziętek i Zuzanna Skalska. Kilkanaście innych osób dostało słodkie upominki - własnoręcznie przygotowany przez Ewę Gołębiowską, dyrektor Zamku i jej rodzinę dżem z mirabilis. W gronie zaprzyjaźnionych ludzi nie ma już fotografika Łukasza Jaworskiego i prof. Michała Ozmina, którego imię nosi otwarty w Zamku pod koniec zeszłego roku Instytut Projektowania dla wszystkich.

PISALIŚMY: Zamek obchodzi kosmiczne urodziny

- My jak zawsze - do przedszkola, na uczelnię wyższą, staramy się też mówić osobom starszym, że projektowanie to nie jest coś niezwykłego. Te kosmiczne urodziny też miały pokazać, że dizajn nie zawsze jest z kosmosu, że on towarzyszy nam na co dzień, jest w naszych domach, w przestrzeni publicznej - mówiła Ewa Gołębiowska.

A jak być dobrym projektantem? - Słuchaj ludzi - wymienił jako pierwszą z zasad jeden z urodzinowych gości Alexander Grots z Gravity Europe. Co mówią ci najmłodsi mieszkańcy Cieszyna, można było usłyszeć dzięki projektowi Krytyki Politycznej. Dzieci pokazały, że w mieście wciąż jest wiele miejsc, które nie są im przyjazne. Zaniedbane podwórka, zdewastowane place zabaw - nie sprzyjają twórczemu spędzaniu wolnego czasu. Bez wątpienia na projektantów, jak i władze miasta czeka wiele wyzwań.

Foto

Do jubileuszu Zamku przyłączyła się także Książnica Cieszyńska, gdzie zaprezentowano tomik poetycki Juliana Przybosia, wydany w 1930 roku w Cieszynie.

Foto

Prace cieszyńskich przedszkolaków można oglądać na powarsztatowej wystawie "Uwolnij fantazję z Aarnio z Zamku!".

Foto

Jubileuszowe wydarzenia przyciągnęły do Zamku gości z całego kraju...

Foto

...wśród nich wielu studentów uczelni artystycznych z Polski, Czech i Słowacji.

Foto

Elementy wystawy "Gwiezdny pył" pojawiły się w wielu miejscach, m.in. w klubokawiarni Presso, która niedawno zmieniła swój wystrój.

Foto

W zamkowej bastei można oglądać wystawę "The Spirit of Poland", która w zeszłym roku gościła w Japonii.

Foto

Z kolei ekspozycja "Twarze polskiego wzornictwa" korzysta z gościnności przestrzeni Szkoły Muzycznej.

Foto

Po raz pierwszy konkurs dla najlepszych projektów zorganizowano w międzynarodowej obsadzie.

Foto

Podczas urodzin wiele mówiło się o młodym polskim wzornictwie.

Foto

Większość wystaw wciąż można oglądać w zamku Cieszyn.

Foto

Goście z różnych stron kraju podkreślali ogromną rolę cieszyńskiego ośrodka w rozwoju rodzimego projektowania.
Komentarze: (47)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

...

Posiadanie aparatu nie czyni z właściciela fotografa...!!!

Cynizm bez miary -tylko zauważył Władysława Orszulika na fotografi. Jeśli ktoś zauważył to nie sądzę by musiała osoba zauważona robić sobie taką reklamę no i chwalić się co raczej o skromności nie swiadczy. Z postu "cynizm bez miary" nie wynika ,że owa osoba ma braki- bo pewnie ma jak wszyscy ale skoro rozpoznała Władysława Orszulika to pewnie jest także przewodnikiem po Cieszynie.Samochwała w kącie stała powiadajom. Kto się chwoli to jakby się gównym mazoł. Takie cieszynskie przyslowia.

Placebo- poza frazesy i banały nie wychodzisz więc rzeczywwiście nie ma nic do rozumienia ani też do poczytania, Po końskim łbie niczego więcej zresztą nie można oczekiwać.

Ilość (słów) nie przechodzi w jakość. Krowa , która głośno ryczy, daje mało mleka. Boję się Wars ,że nic z tego nie zrozumiałeś...

O sukcesach Zamku można przeczytać to na GC. Trzeba tylko umieć czytać!

do " cynizm bez miary " Tyle lat jeszcze nie mam , jako przewodnika PTTK powinno wszystko interesowac co sie dzieje w naszym Księstwie Cieszyszyńskim. oprowadzamy sporo wycieczek po naszym miescie a szczególnie po Wzgórzu Zamkowym, więc byłem ciekawy wernisażu wystawy
i prelekcji o "historii" cieszyńskiego designu ! będę miał co turystom opowiadac a oni sami ocenią cieszyńskie instytucje i ich działałnośc. Moja praca przewodnicka i macierzowa /MZC/ została dobrze oceniona stąd nadanie przez Ministra Kultury mojej skromnej osobie Złoty Medal " Zasłuzony dla Kultury
Polskiej". Pozdrawiam i dziękuję za bezpłatna reklamę mojej " Firmie Przewodnickiej " Proszę o jeszcze! Chętnie Cię oprowadzę po miescie przekaże
więcej wieści o nim bo widzę ,że masz dużę braki pa pa .

siekiera i łopata na ścianie (fot) i wystarczy żeby Zamek był w kosmosie, hehehehehe

Nie Placebo ty po prostu nie umiesz rozróżnić faktycznej pracy i jakości od blichtu i pozeranctwa. Ulegasz propagańdzie. Założę się (o co ważne) ,że gdyby uświadomić lokalnej społeczności z czego tak naprawdę odziera ich Zamek, myślę ,że po tej instytucji i ludziach w niej pracujących nie pozostanie nawet ślad. To ,że tak długo niczym pijawka ta instytucja ssie gminnego podatnika to wynik bardzo słabego państwa instytucji kontrolujących i ogromna slabość naszego samorządu. Nie cmialbym nic do tej instytucji jesli utrzybywana by była ze środków ministerstwa kulturyi sztuki, nauki ale że tumani lokalną społecznośc o swej niezastąpionej roli dla lokalnej społeczności to kpina ze zdrowego rozsądku. Placebo tu powołam się na twój epitet -durniu jeden czy ty wierzysz ,że Zamek jest perła polskiego biznesu? i zasługuje na prestiżowa Twoim zdaniem nagrodę. Straciłeś reszte zdrowego rozsądku i pojecia o biznesie.Taż to tylko dowod na patologię stosunków schzofrenicznych polskiej rzeczywistości. Polski biznes wlecze się w ogonie Europy a ta instytucja kosztuje to miasto tyle co utrzymanie przedszkola ,ktorych w gminie brak.

Placebo gdzie można przeczytać o ty wyróżnieniach??? ciekaw jestem bardzo...

Ten reportaż bardziej przypomina artykuł sponsorowany niż dobrą dziennikarską robotę...

60 lat temu, 8 lutego 1951 roku komunistyczni oprawcy zamordowali mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka", jednego z najwybitniejszych oficerów Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódcę 5 Brygady Wileńskiej AK, dwukrotnego kawalera orderu Virtuti Militari.

Zamek ceniony jest w Europie i w kraju za swoją działalność.Wyróżniany, ostatnio np. prestiżową perłą biznesu na Zamku Królewskim w Warszawie.Nie znajduje jednak uznania w ciasnych umysłach niektórych Cieszyniaków, trudno. Moje słowa wzbudziły oburzenie i gwałtowną reakcję na tym forum - to oznacza,że są ważne i prawdziwe.

Największej diziajnerki spośród PRZEDSZKOLANEK

Co chłopa nie miała

Placebo to jakiś bełkotliwy korytożerca. Właściwie żadnych argumentów nie podaje. Piszę tylko, że my chamy się nie znamy. Typowy synekuralny osobnik.

Czy gdyby był tam dizajn, to było by aż tyle ostrej krytyki? Nie. Bo tam jest towarzystwo wzajemnej adoracji. Zwykłe nieroby i żadni twórcy. Panie Szczurek proszę coś z tym zrobić. Po prostu obciąć budżet.

"design"? Faktycznie nie kumam. Można prosić o parę słówek wyjaśnienia. Tylko bez chamstwa i wazeliny. Proszę.

dlaczego dizajnerska-gowniarejska fioletowa choinka nadal swieci na szczycie wierzy Piastowskiej ! Dlatego, bo winda nie działa a słabeusze dizajnery ni mają siły tam wyjść po schodkach :D

Zamkowi diżiajnierzy nie poradziliby sobie z tym. Za trudne, bo TO MUSI DZIAŁAĆ a oni potrafią jedynie zaprojektować meble z tektury ...

Kiedyś nazywali to kiczem teraz dizajnem - zachwyty nad pokrzywioną różową ławeczką, błazenada. Wszyscy na zamku to rzeczywiście towarzystwo wzajemnej adoracji, uważające się za lepszych od reszty cieszyńskiej "gawiedzi". Na dodatek za niedługo opanują strażnicę. Miasto powinno coś z tym zrobić i lepiej zagospodarować zamek.

słyszałem że Zamek Cieszyn w odpowiedzi na sygnały z otoczenia że powinien zarabiać, projektuje nowe blokady na koła dla strażaków miejskich. usprawnią one prace i zwiększą wpływy do budżetu, dzięki czemu % budżetu przekazywany do Zamek Cieszyn zmaleje.

"potrzebny był jeszcze pomysł na "coś dodatkowego". Stał się tym dizajn. Wszyscy mamy z tego zysk: studenci, młodzi projektanci, firmy.."//////ZYSK TO MAJĄ JEDYNIE ZAMKOWI I GOŁĘBIOWSKA a firmy TYLKO TE, KTÓRE LIŻĄ d...... i dla ZAMKU WYKONUJĄ ZLECENIA (tam nie znane jest pojęcie PRZETARGU, KONKURSU OFERT itp) czyli RYCHO, ŻDZICHO I MIECIO - jak w POlskim rządzie

czeka bezsenna noc...

Festyn w Pogwizdowie daje więcej wrażeń, więc z tym kosmosem trochę przesadzili. Ogólnie zebrało się kółko wzajemnej adoracji. Peany na cześć wszystkich i ani słowa o merytorycznych wskaźnikach o użyteczności Zamku (procent turystów przybyłych dzięki tej instytucji; patenty projektowe itp.) i jak zawsze smród nieubłagany z męskiego klopa na I piętrze...

Ja tam widzę kupę szczawi no i 80 letniego Wł .Orszulika. To tyle dizajnerzy!

Placebo, skoro ty się za dyrnia nie uważasz napisz nam coś , użyj tyrafnych argumentów ,ze persaldo to co Zamek miasto kosztował zwróciło mu się przynajmniej adekwatnie do kwoty ,ktory ten pochłonąl przez okres rezydowania na nim Pani Gołębiowskiej.Słuchamy Placebo- puszczamy cię tym razem przodem - podaj argumenty!

nie umieliby zaprojektować. No chyba że Najjaśniejsza Gołębiowska - ale najwyżej szambo

latryn i szamb:-)

Ten cały zamek NIEUDACZNIKÓW, jego wystawy, ludzie i klimaty to jedno wielkie DNO !!!

Jest rzeczą zadziwiającą jak ludzie prymitywni w swoich poglądach i o ciasnych umysłach potrafią zdominować dyskusję.Nie docierają do nich rzeczowe argumenty.Tak to już jest na tym świecie...Z głupim nie warto dyskutować bo to tylko strata czasu , głupiego należy puszczać przodem. Dobranoc!

malutcy biedni cieszynianie, nosa poza własne cztery ściany i ekran komputera nie wychylą, wiec jak wymagać od nich rozumienia rozwoju. dla większości z nich czas się zatrzymał na kanapkach ze śledziem i przysłowiowa Cepelią

Kiedyś to się nazywało CEPELIA teraz desiagn, tylko to z cepeli jeszce się do czegoś nadawało
:)

Ta książnica jest nie lepsza. Świat nauki prawie wogóle z tego nie korzysta. Skala nakładów a udział nauki jest równie urojony jak design na zamku. Nie jestem hunem i wrogiem kultury, ale nie znosze marnotrastwa, a szczególnie publicznych pieniędzy.

a na zamku tylko "gwiezdny kurz"

Taki Plecepo ma czelność jeszcze pisać takie bzdury; brawa za marnotrastwo publicznych pieniędzy... No ale na to ktoś pozwala. Kto na to pozwala? Burmistrz, rada miasta. No tak. Należy ograniczyć dotacje na Zamek o 50%. 570 tys zł dotacji rocznie a resztę niech zarobią lub pozyskają. I koniec z tymi fanfaronadami. Czy mnie jakiegoś mądrego w tej radzie, by się publicznie wziąć za tę grupę trzymającą kasę?

taki Zamek na jaki sobie zasłużył.

Zero miejsc pracy, milion w plecy. Szacunek.

komiczny cieszynski niewypał,fikcja urojenia 99% mieszkancow problem nie dotyczy i nie interesuje natomiast dworzec PKP STAWOWA wykup mieszkań,rozwój miasta miejsca pracy ........

My tym zamkiem... tfu misiem pokazujemy niedowiarkom... i to nie jest nasze ostatnie słowo...

Wielkie uznanie dla działalności Zamku! Brawa dla Pani Dyrektor Gołębiowskiej! Krytyką się proszę nie przejmować , durnie nigdy nie zrozumieją słowa "design". To dla nich za trudne...

Najlepsza jest kosmiczna niegasnąca i wiecznie żywa różowa choinka na zamkowej wieży. /07 Luty !!!!!!!!!/

Przede wszystkim zamek powinien się rozliczyć. Podatnicy powinni wiedzieć, na co wydaje się pieniądze.
Wiemy, że z Zamku pożytku miasto nie ma, wiec rozliczenie powinno być bardzo szczegółowe. Pieniądze są w obecnym czasie najważniejsze, Budynki może sobie wynająć jakakolwiek instytucja na promocję dizajnu. DLACZEGO TEGO NIE ZROBIONO ? Referendum!!!

Po fotografiach widać jakie to wszystko nadęte: jacy goście z całego kraju??? Ilu ich? Ggdzie te pełne hotele, pełne kawiarnie gości... Pani Gołębiowska uprawia zwykłe wysysanie pieniędzy z budżetu miasta. Nic nie wnosi. NIC. Jakie jest wpływ zamku na środowisko twórców polskiego designu? No żaden. To taka świetlica z budżetem dość szacownego ośrodka. Rada Miasta musi się tym zająć i przestać tolerować tego pasożyta.

Duma nas rozpiera! No cudnie, pięknie.

Przestańcie pier... Jaki design? Łopata i siekiera Fiskars na ścianie? Z castoramy wynieśliście i design? Ludzie zamkowi czas wam zabrać 1,3 mln z miasta. Już czas. Jedna wielka ściema i udawania środwiska twórczego. Eskadra, która robiła analizę potencjału miasta, nawet o Zamku nie wspomniała. Nikt tego nie kojarzy. Nikt.

Co chcecie od Władka Orszulika - przecież dostał medal za zasługi dla kultury!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama