, niedziela 5 maja 2024
Cieszyn: Nabożeństwa on-line, kazania audio
Kościół Jezusowy w Cieszynie. Fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Nabożeństwa on-line, kazania audio

MICHAEL MORYS-TWAROWSKI
Od stycznia wierni parafii ewangelickiej w Cieszynie za pomocą przeglądarki internetowej mogą oglądać transmisje na żywo z nabożeństw w Kościele Jezusowym. Sprawdziliśmy też, jak wygląda dostępność multimediów na stronach parafii katolickich.
- Pomysł na nabożeństwa wziął się stąd, że mój ojciec jest po wylewie i niestety nie może chodzić o własnych siłach. Pomyślałem więc, że jest wielu ludzi w podobnym stanie, którzy chcieliby choć wysłuchać nabożeństwa wraz z innymi współwyznawcami - mówi Marek Polok, administrator strony internetowej parafii ewangelickiej w Cieszynie.

Już od około 2000 roku można było słuchać nabożeństw z Kościoła Jezusowego w Cieszynie, nagranych na kasety magnetofonowe oraz płyty CD. - Ta forma słuchania ciągle cieszy się dużą popularnością - przyznaje Polok. W 2007 roku na stronie internetowej parafii ewangelickiej w Cieszynie pojawiły się nabożeństwa w wersji audio, a od stycznia 2008 roku także w wersji video. Jakość transmisji początkowo nie była najlepsza. W styczniu tego roku za zgodą rady parafialnej wynajęto nowy serwer. Obecnie można obejrzeć nabożeństwo na żywo nie tylko z poziomu przeglądarki, ale także za pomocą komórki z systemem Android.

- Jeśli chodzi o ilość parafian oglądających, to jest to około 50-60 połączeń na nabożeństwo - opowiada Polok. - Ilu ludzi korzysta to trudno policzyć, gdyż nie wiemy ilu wiernych siedzi przed każdym komputerem.

Również w parafii ewangelickiej w Wiśle-Malince można na żywo obejrzeć transmisje nabożeństw on-line.

W parafiach katolickich wszystkie podstawowe informacje są dostępne na stronie diecezjalnej. - Ewangelizacja przez internet jest dobrowolnym uzupełnieniem pracy duszpasterskiej czy katechetycznej - wyjaśnia ksiądz Eugeniusz Burzyk, koordynator ds. komputeryzacji w diecezji bielsko-żywieckiej. - Była to pierwsza diecezja w Polsce, która już pod koniec 1995 roku umieściła swoje dane w Internecie. Kiedy przygotowywałem tę stronę, to swojej strony www nie miały jeszcze ani ówczesny Urząd Wojewódzki w Bielsku-Białej, ani Urząd Miasta w Bielsku-Białej.

Na stronach niektórych parafii katolickich w powiecie cieszyńskim są dostępne multimedia. W przypadku parafii p.w. Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich, można odsłuchać fragmentów audycji w Radiu Anioł Beskidów z udziałem parafian i księdza Henryka Waszuta. Od 2006 roku na stronach internetowych parafii św. Klemensa w Ustroniu są dostępne kazania w wersji audio. - Nie ma takiej potrzeby - oceniono propozycję transmisji mszy przez internet. Od dwóch lat nagrania kazań są też dostępne na stronie internetowej parafii Najśw. Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach, położonej w powiecie bielskim, ale w granicach historycznego Śląska Cieszyńskiego. - Na stronę wchodzą przede wszystkim parafianie często będący poza parafią, co dzisiaj w wielu miejscach jest dość powszechne - mówi proboszcz Antoni Młoczek.

Wszyscy rozmówcy zaznaczają, że nic nie może zastąpić obecności w świątyni. – Każdy katolik zobowiązany jest do uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej w kościele - mówi ksiądz Burzyk. - Tego obowiązku nie można spełnić za pośrednictwem internetu. Oczywiście nie dotyczy to ludzi chorych, dla których msza internetowa jest czasem jedyną okazją do przeżycia niedzielnej mszy - zastrzega.

- Początkowo miałem obawy czy nie zostanie mi zarzucone odciąganie ludzi od chodzenia do kościoła - przyznaje Marek Polok. - Nic takiego jednak się nie stało, bo każdy wierzący chrześcijanin wie, że nic nie może zastąpić wspólnej społeczności ludzi wierzących w kościele.
Polok dostrzega także potencjał ewangelizacyjny nabożeństw dostępnych w internecie. - Ci, którym nie chce się iść do kościoła, może z większym zrozumieniem obejrzą transmisje w internecie - mówi. - Uważam, że chodzenie do kościoła tylko po to, żeby zaliczyć, mija się z celem, dla którego tam się idzie, a ktoś nie będąc przymuszonym, oglądając transmisję wyniesie z niego więcej niż idąc z "musu" do kościoła.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wszyscy jesteśmy on-line. Z wyjątkiem Jarosława K.. Ale to już zupełnie inna historia.

Jednocześnie pokazuje swoje miłosierdzie w Afryce. On nas naprawdę kocha... aż do bólu

aby słuchać i uczestniczyć w nabożeństwach w niedzielę w kościołach ewangelickich w Skoczowie,Cieszynie,Wiśle Malince,Wiśle Czarnym wystarczy wejść na stronę www.luteranie.pl i w pozycji o nas wyszukać odpowiednią parafię i włączyć i złączyć się z obecnymi w tych kościołach.Powodzenia.

a ja uważam,że to bardzo dobrze się stało,że internet może służyć ewangelizacji Słowa Bożego.Można słuchać i oglądać nabożeństwo w kościele JeZusowym w Cieszynie, kościele ewangelickim w Skoczowie,Wiśle Malince,Wiśle Czarnym.Można posłuchać rozważań tego samego słowa przez różnych kaznodzieji.Nie wiem dlaczego miałoby to odciągać ludzi od kościoła ja uważam,że przeciwnie.A co msza z watykanu co niedzielę powoduje,że ludzie przestają chodzić do kościoła, przecież to błędne myślenie.Gdyby Pan Bóg nie chciał aby tak zwiastowano jego słowo to napewno poradziłby sobie z tym problemem i nie potrzebowałby do tego ludzi.A propo świetne kazania mamy w Nowym Testamencie szczególnie w listach Apostoła Pawła, radzę każdemu poczytać i przemyśleć. Co do świadczeń finansowych w kościele nikt nikogo za rękę nie ciągnie aby coś wrzucił, natomiast jeżeli chcemy mieć kościoły jako budowle to musimy my jako wierni dobrowolnie ależ również chętnie wspierać w postaci wolnych datków ale tak od serca a nie aby sąsiad widział.

Bez urazy bracia ewangelicy, ale nie tędy droga bo jeśli będziecie iść w tym kierunku, to za 10 lat nie będzie waszych kościołów a za 20 lat nie będzie was w ogóle. Coś takiego może być zarezerwowane dla ludzi autentycznie chorych a nie dla osób, które szukają usprawiedliwienia dla swojego lenistwa. Jeszcze tylko dajcie sobie wmówić, że aborcja i homoseksualizm są dobre.

Panie Burzyk. Każdy normalny człowiek wie,że oglądając mszę przez internet nie ma możliwości rzucenia na tacę. I o to panu chodzi. Można oczywiście wpłacić na konto ale tu znowu Pan doskonale wie,że nikt,sam od siebie, gdy sąsiad nie patrzy na ręce groszem nie rzuci.

...jestem jakis czas za granica i nie mam szans na udzial w nabozenstwie,a przyznam ze brakuje mi tego,uwazam ze to bardzo dobry pomysl i postaram sie to sprawdzic w najblizsza Niedziele...zawsze to "blizej" domu :)

Pozdrawiam wszystkich Ewangelikow ze Slaska Cieszynskiego :)

polecam !

słuchanie przez Słowo Chrystusowe Rzym.10,17 !

Do experta. Proszę częściej odwiedzać strony parafialne i tam jest czarno na białym

Czy można w skupieniu modlić się , równocześnie gotując obiad , obierając ziemniaki lub przeglądając kolorowe czasopismo? Moim zdaniem nie. Jeżeli ktoś chodzi do kościoła aby oglądać "wypierzenie pań" to nie mamy wspólnego tematu. Przepraszam.

Dziwny artykuł! Po wprowadzeniu myślałem że dowiem się coś więcej na temat systemu, technologii, terminów, lokalizacji tych transmisji w kościele Jezusowym, a tu masz cały artykuł o kościołach które tego nie mają. To tak jakby reklamować nowy samochód i pytać o opinie ludzi którzy jeszcze go nie widzieli.

Słowa ewangelii będą głoszone po całym świecie-tak napisano!I się sprawdza! Czy ja muszę chodzic do kościoła-aby oglądąć ciuchy i wypierzenie pań, a potem stać przed kościołem i obgadywać która i co miała ubrane? albo dusić się perfumami?albo zamiast modlić sie w skupieniu to słuchać brzęczenie monet! i rozpraszać się aby szukać portmonetki jak ci wciska pod nos tacę?.A tak w domu jesteś wolny i słuchasz mszy w spokoju .Niczego nie MUSISZ, ubierać się! itp . To jest prawdziwe abyś Dzień święty święcił!

za pomocą przeglądarki internetowej ? co to za język ?

Wiara ewoluuje od głębokich przeżyć duchowych do oglądania telewizora (internetu). To nie prowadzi w dobrym kierunku , oj nie!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama