, środa 8 lipca 2020
Cieszyn: alianci pobili hitlerowców
Podczas inscenizacji były strzelanina, pożary i ranni. fot. WO Dodaj do Facebook

Cieszyn: alianci pobili hitlerowców

WO
Cieszyn: alianci pobili hitlerowców

Sobotnia inscenizacja była już trzecią zorganizowaną w Cieszynie. fot. WO


Cieszyn: alianci pobili hitlerowców

Za żołnierzy przebrali się miłośnicy militariów z Cieszyna, Mielca, Rzeszowa i Węgierskiej Górki. Byli zabici i ranni. fot. WO


Cieszyn: alianci pobili hitlerowców

Strzelanina najbardziej podobała się dzieciom. fot. WO


Cieszyn: alianci pobili hitlerowców

Hitlerowcy jak żywi. fot. WO

Kilkanaście osób zginęło lub zostało rannych podczas bitwy, która w sobotę rozegrała się w Cieszynie-Boguszowicach. I strzelanina i ofiary były jednak na niby.
Inscenizację bitwy o Normandię z 1944 roku, podczas której wojska alianckie wylądowały na plażach obsadzonych przez hitlerowców, zorganizowała Sekcja Miłośników Militariów działająca przy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Impreza odbyła się w ramach 4. Pikniku Militariów pod granicznym wiaduktem w Boguszowicach. W wojnę zabawiło się 40 osób z Cieszyna, Mielca, Rzeszowa i Węgierskiej Górki. Miłośnicy militariów przebrali się w niemieckie i amerykańskie mundury, a potem ostrzeliwali się lub obrzucali granatami. Nie zabrakło nawet inscenizacji pożaru oraz szpitala polowego, do którego trafiali zabici i ranni. Wszystkiemu przyglądało się kilkuset mieszkańców i turystów.

— To taka zabawa dla dużych chłopców, która ma również wymiar edukacyjny. Inscenizacjami bitew chcemy zainteresować ludzi naszą historią — mówi Krzysztof Neścior, organizator pikniku.

Sobotnia inscenizacja była już trzecią zorganizowaną w Cieszynie. Trzy lata temu miłośnicy militariów pokazali, jak w 1939 roku Niemcy wdarli się do Polski przez Olzę, a przed rokiem zaprezentowali inscenizację incydentu jabłonkowskiego.

W listopadzie Sekcja Miłośników Militariów działająca przy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej planuje otwarcie przy ul. Frysztackiej w Cieszynie Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich, który przed II wojną światową stacjonował nad Olzą.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Fajnie bylo. Gratulacje za pomysl!

oddział GZCh - grupa zakompleksiałych chłopców, a czy w NRD też można coś takiego zorganizować?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama