, wtorek 7 maja 2024
Chcemy się uczyć języka sąsiadów
— Z każdym rokiem kursantów przybywa — wyjaśnia Kateřina Němcová ze szkoły językowej Pygmalion. fot. GL 



Dodaj do Facebook

Chcemy się uczyć języka sąsiadów

GL
Polska fonetyka to zmora Czechów. Polakom największą trudność sprawia czeska ortografia. Chętnych do nauki języka sąsiada jest jednak coraz więcej. Kursy języków czeskiego i polskiego nie są już niczym niezwykłym na pograniczu – oferują je szkoły językowe i uczelnie wyższe, pojawiają się na szkoleniach dla firm czy w urzędzie pracy.
Polskiego można się uczyć w Czeskim Cieszynie, Trzyńcu czy Ostrawie. Zainteresowanie kursami stale rośnie. — Uczymy języka polskiego już od 10 lat i z każdym rokiem kursantów przybywa. Polskiego uczą się u nas przeważnie ludzie z różnych firm, którym znajomość tego języka jest potrzebna w pracy — wyjaśnia Kateřina Němcová ze szkoły językowej Pygmalion. W tej chwili tajniki języka polskiego na kursach oferowanych przez szkołę w Czeskim Cieszynie zgłębia około 50 osób. Szkoła prowadzi kursy polskiego także w innych miastach Zaolzia.

Także po polskiej stronie rośnie zainteresowanie nauką języka czeskiego. — Kursy języka czeskiego organizujemy od czterech lat i stale jest zainteresowanie — mówi Agata Gesing z Centrum Językowego Nexus w Cieszynie.— Oprócz standardowych kursów przygotowywaliśmy już także szkolenia dla firm czy dla policji — dodaje.

Na brak studentów nie narzekają władze polonistyki na Uniwersytecie Ostrawskim. Oprócz studiów z filologii polskiej od dwóch lat uczelnia oferuje także zaoczne studia licencjackie na kierunku język polski w sferze biznesu. — To odpowiedź na konkretne zapotrzebowanie — tłumaczy Jiří Muryc, szef zakładu polonistyki. Jak mówi, ten kierunek wybierają osoby dorosłe, które już mają pracę, ale chcą się dokształcać. — Często pytam studentów, dlaczego wybrali te studia, do czego wykorzystają znajomość polskiego. Okazuje się, że z powodu bardzo ożywionych kontaktów z Polską, zarówno w sferze biznesu, handlu czy na szczeblu samorządów – współpracują firmy, instytucje, gminy, miasta, szkoły — dodaje.

Znajomość polskiego i czeskiego to dziś często norma na rynku pracy. Zrozumiał to także Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie, który w zeszłym roku w ramach kursów dla bezrobotnych oferował także szkolenie z języka czeskiego. — Zawsze bierzemy pod uwagę potrzeby pracodawców oraz to, co osobom szukającym pracy może się przydać. Dlatego ustalając plan szkoleń pomyśleliśmy także o nauce podstaw języka czeskiego — tłumaczy Anita Hruby z PUP w Cieszynie.

Oczywiście na uczących się polskiego i czeskiego czyhają liczne pułapki. Co Czechom sprawia największą trudność? — Chyba najgorsza jest polska fonetyka, zwłaszcza dla tych początkujących. Problemów przysparza też gramatyka — tłumaczy Jiri Morytz. Polakom z kolei sen z powiek spędza czeska pisownia.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Величайшее богатство народа - его язык.

Najmniej wartościowy element narodu - rusofile

Najlepiej uczyć się języka pracując za granicą. Ja pracuję w Czechach już kilka lat i nauczyłem się o wiele więcej niż na jakimkolwiek kursie. Powoli czeski staje się moim drugim naturalnym językiem. Tylko regularny kontakt z przedstawicielami danej narodowości gwarantuje sukces językowy - tak mi się przynajmniej wydaje. Dziecko ucząc się języka od otoczenia, nie poznaje zasad gramatyki czy ortografii, tylko konkretne słowa i zwroty. Uczy się języka na zasadzie wsłuchiwania się w otoczenie. Późniejsza nauka ortografii, fleksji, składni i gramatyki to jedynie sformalizowanie i dopełnienie tego, co nauczyło się w pierwszych latach życia.

Следуя нашему уникальному методу вы без посторонней помощи за месяц в совершенстве изучите свой родной язык, всего по полчаса в день разглядывая его в зеркало.

Ja tylko żałuję, że tych komentarzy nie można posłuchać, ale jak dla mnie to poezja -:)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama