, piątek 16 kwietnia 2021
Bezdomni znajdą pracę
Bogusław Alkier, kierownik budowy z firmy Skid z Pawłowic odpowiedzialnej za rewitalizację i Andrzej Kądziela z wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego w Cieszynie, który koordynuje projekt. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Bezdomni znajdą pracę

TWO
Dawne hale fabryczne przy ul. Wałowej w Cieszynie w ciągu kilku miesięcy zamieniły się w Centrum Edukacji Socjalnej. W tym roku pracę znajdą tu pierwsi bezdomni i bezrobotni.
Kilka lat temu Cieszyn dostał od Polifarbu hektar ziemi ze zdegradowanymi halami fabrycznymi. Długo nie było pomysłu co z nimi zrobić. W końcu teren dostało pod opiekę Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem", które prowadzi w Cieszynie ośrodki dla bezdomnych i samotnych matek z dziećmi oraz warsztaty. Hale były zagracone, więc stowarzyszenie wzięło się za ich porządkowanie. Z czasem powstał tu punkt, gdzie wydawano żywność, stare meble i ciuchy z darów.

— Żeby cały obiekt wyremontować potrzebowaliśmy wielkich pieniędzy. Długo myśleliśmy i w końcu w 2005 roku z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej wpadliśmy na pomysł utworzenia w Cieszynie przedsiębiorstwa socjalnego, jakie oglądaliśmy w Kopenhadze. Napisaliśmy projekt i wystąpiliśmy o unijną dotację — opowiada Mariusz Andrukiewicz, dyrektor biura Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem". Wniosek o dofinansowanie projektu „Rewitalizacja nieruchomości poprzemysłowej przy ul. Wałowej 4 z przeznaczeniem na Centrum Edukacji Socjalnej" został złożony do Unii Europejskiej w 2006 roku. Brukseli pomysł się spodobał. W lutym 2007 roku Cieszyn otrzymał zapewnienie dofinansowania projektu i już w kwietniu mogły ruszyć prace.

Rewitalizacja obiektów została już praktycznie zakończona. — Zostały nam drobne prace wykończeniowe i porządkowe — mówi Bogusław Alkier, kierownik budowy z firmy Skid z Pawłowic odpowiedzialnej za rewitalizację. Wyremontowana została portiernia. Powstała łaźnia zakładowa i dla bezdomnych, którzy będą przychodzili z ulicy. Jest budynek, gdzie będą działały warsztaty, pralnia i mały zakład, gdzie będą produkowane i remontowane meble oraz naprawiane sprzęty AGD. W innym budynku będą biura, stolarnia i stołówka. Znalazło się też miejsce na warsztaty samochodowy i rowerowy, kuźnię i ślusarnię. Powstał również magazyn. Łącznie we wszystkich budynkach będzie 25 tys. m kw. powierzchni użytkowej. — Budynki będą w bardzo dużym stopniu wyposażone. Resztę sprzętów zorganizuje stowarzyszenie — mówi Andrzej Kądziela z wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego w Cieszynie, który koordynuje projekt. — W kwietniu lub maju obiekty przejmie Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem" — dodaje.

Przedsiębiorstwo będzie działało pod nazwą Centrum Edukacji Socjalnej. W zmodernizowanych halach fabrycznych powstanie sieć warsztatów świadczących usługi dla mieszkańców Cieszyna. Tutaj też będzie miało swoją siedzibę Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Pracę w przedsiębiorstwie dostaną wyłącznie bezdomni z trzech Domów Wspólnoty „Barka", którymi opiekuje się stowarzyszenie oraz bezrobotni kierowani przez Powiatowy Urząd Pracy w ramach robót publicznych. Łącznie zatrudnienie w przedsiębiorstwie socjalnym ma znaleźć około 100 osób, które oprócz pracy będą miały możliwość kształcenia się podczas kursów organizowanych z urzędem pracy. Dochód z działalności przedsiębiorstwa będzie przeznaczany na działalność stowarzyszenia „Być Razem".

Wartość projektu wyniosła blisko 5,9 mln zł. 3,5 mln zł przekazała Unia Europejska z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czy kadrę kierowniczą też będą stanowili bezdomni? Czy też na posady załapią się krewni lokalnych polityków?

Niezłe te hale - 2,5 hektara. Ale mam pytanko o pieniążki. Połowę dała Unia, a ile dał UM, a ile dało "Być Razem"?

Jeszcze jedna instytucja ,a nie zakład pracy. Przedsiębiorstwo tworzy się dla zysku a nie dla pracowników. Jeśli tworzy się zakład pracy z myślą o zatrudnianiu bezdomnych to jest to ochronka, nie dla bezdomnych ,ale dla tych ,ktorzy będą szkolić w niej bezdomnych. Bezdomnym daje się możliwość zamieszkania ,bo sądzę ,że zawód z nich każdy ma. Bezdomny to nie to samo co bezrobotny. Logika jeszcze raz logika. Jeśli bezdomni zaczną wykonywać usługi w instytucji dotowanej ,to niedługo ci co mają własne warsztaty je po zamykają i staną się bezdomnymi , oczekującymi wsparcia od miast i takiej instytucji. Pożyjemy zobaczymy!

No, 25 tys metrów powierzchni użytkowej na 10 tys metrów działki to jest coś ! ( bo te budynki to raczej chyba parterowe są... ).

Kolejna inwestycja którą realizuje forma nie z Cieszyna - dziękujemy władzą miasta Cieszyna za promowanie SWOICH...

Jak nie wiecie o co chodzi to nie gadajcie bzdur. Gdyby nie Być Razem to żadne pieniądze na budowę czegokolwiek w Cieszynie - gdzie realnie pomaga się ludziom nie przyszłyby do Cieszyna. Popatrzcie na budynki, które Być Razem odremontowało - na ks. Janusza, na Błogockiej, na Dworkowej, na Kasztanowej, na Małej Łące, na Przykopa - to były zasyfiałe ruiny!!! Teraz tam pomaga się wielu tysiącom ludzi - bez rozdawnictwa pieniędzy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama