, sobota 17 kwietnia 2021
Będą ścigać właścicieli psów
Do tej pory strażnicy miejscy musieli kontrolować wszystkich właścicieli psów. Teraz osób, które prowadzą psa z takim znaczkiem już nie będą zaczepiać. fot. LU/Super-Nowa.pl Dodaj do Facebook

Będą ścigać właścicieli psów

WOT/Super-Nowa.pl
Psy w Cieszynie będą w tym roku oznaczone. Każdy właściciel, który uiści obowiązkową opłatę za psa, dostanie specjalny znaczek, który powinien przytwierdzić do obroży.
To powrót do stosowanej kilkanaście lat temu praktyki. Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna, wyjaśnia, że wprowadzenie znaczka ma pomóc w ściąganiu opłaty za posiadanie czworonoga. – Jest obowiązkowa. Brak regulacji należności ściąga na właściciela czworonoga karę finansową. Do tej pory strażnicy miejscy musieli kontrolować wyrywkowo wszystkich właścicieli psów. Teraz osób, które prowadzą psa ze znaczkiem już nie będą musieli zaczepiać. Ze ściągalnością opłaty za posiadanie psa jest różnie, mogłoby być dużo lepiej – przyznaje burmistrz Ficek.

Opłaty za czworonoga nad Olzą są zróżnicowane. Za posiadanie jednego psa w budynku jednorodzinnym roczna opłata wynosi 40 zł, a w budynku wielorodzinnym już 45 zł. Następny pies to wydatek rzędu 50 zł. Ulga w wysokości 50 proc. przysługuje emerytom i rencistom do 65. roku życia, dla których renta bądź emerytura stanowi jedyne źródło dochodu. Nic nie zapłacą osoby powyżej 65. roku życia prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe, a także w sytuacji, kiedy czworonóg został zabrany ze schroniska albo, kiedy pełni rolę przewodnika dla niewidomych i głuchoniemych.

Wprowadzenie znaczków dla cieszyńskich burków to także efekt... wejścia Polski i Czech do strefy Schengen. Kiedy z mostów Przyjaźni i Wolności zniknęły służby graniczne czworonogi między obu krajami mogą wędrować swobodnie (wcześniej w samym Cieszynie nie było to możliwe). Teraz kiedy pies z Cieszyna zgubi się w Czeskim Cieszynie, jeżeli tylko będzie miał znaczek, szybko zostanie „namierzony”. Do właściciela łatwiej będzie dotrzeć także w tak drastycznym przypadku, gdy jego pupilek pogryzie kogoś obcego.

Właściciele psów mają czas do końca marca na zapłacenie „podatku”. Od początku roku urząd wydał ledwie kilka znaczków. Według luźnych szacunków, w Cieszynie żyje około 1000 czworonogów.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
Radni nie ulżyli właścicielom psów
Komentarze: (19)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

muj pon gazduje, tys mi sie nolezy znacek, ino za friko, hej!

Skoro żyje ok. 1000 czworonogów ,to przyznajcie się jak jest ściągalność opłat za rok 2007.

40 zł to dużo
na co idą te pieniądze ?

Kasa idzie na sprzatanie kup, generalnie na sprzatanie... Czemu wlasciciele kotow nie placa? Koty nie brudza?

W życiu nie widziałem w cieszynie nikogo sprzątającego psie kupy, czasem właściciele noszą przy sobie woreczek, dla niepoznaki, w razie gdyby ktoś się czepiał

( może ktoś przy rynku te kupy zamiata, ale to raczej przy okazji )

chałchał

: )

Właściciele kotów tez powinni płacić a z tym sprzataniem to jakaś paranoja ostatnio sam na rynku w cieszynie pod oknami pana burmistrza wdepnołem w psie g... nikt nie sprząta a pieniądze biorą na laptopy.

za chwile wymyślą zeby ludzie tez nosili znaczki ze placa podatki a zpsów nie róbcie choinek

Czytając informacje płynące od władz Cieszyna mozna odnieść wrażenie, że od kilku lat ich największą troską są psie kupy. Nie inwestycje, nie rozwój oferty kulturalnej, turystycznej czy sportowej i nie pomoc zwierzętom bezdomnym czy maltretowanym, ale właśnie brudzące psy. Cóż pewnie wszystkie inne sprawy są już dawno załatwione.

Nie byloby problemu gdybyscie wy-wlasciciele psow, po nich sprzatali.
PS.Koty nie robia na srodku trawnika lub chodnika..

Niestety trzeba przyznać ,że jesteśmy narodem, który potrafi tylko prawić morały i pouczać innych:" ja jestem ok ,to tamten zrobił!" NIGDY nie spotkałam się , i nie widziałam ŻADNEGO właściciela czworonoga, żeby po nim sprzątał! " Mój piesek jest tak nauczony,że robi w krzaczki!" tak się usprawiedliwiają "porządni" obywatele, a te krzaczki to trawniki..."polecam" plac przy Biedronce i okolice Pogotowia Ratun. FUJ!!!!!!!!!!! Po co budować w mieście nowe obiekty skoro wkrótce będą upszczone! od góry(gołąbki) i z dołu(psinki) ?

idę o zakład , że krytykują ci co nie płacą podatku za psa ( i tak uspokajają swoje sumienie) albo nie sprzątają psich kupek !

Dlaczego mój Pan ma płacić podatek? Ciekawe czy właściciele moich kumpli z Policji,SW też płacą. Kup nikt nie sprząta. Chomiki, świnki m.,rybki,kocury nie są opodatkowane. Dlaczego ja,że żyję?

Burek-po szczekarz i wkurzasz sasiadow :) I winda jezdzisz codziennie, biegasz po mieszkaniu halasujac sasiadom z dolu,brudzisz blotem na klatce schodowej,spisz w sypialni..Co by tu jeszcze...Ale glownie-bo szczekasz i wyjesz :)

U nas w Gliwicach za mnie nie płaci się podatku.
Hau Hau

mam w domu psa i dwa koty,nie chodzi o ten wredny podatek,bo radni Cieszyna jakby mogli to
oddychanie na rynku by opodatkowali,bez rozumu,bez
zastanowienia,.Czemu w centrum jest taka plaga
szczurów,bo nie ma kotów.Nawiasem mówiąc jak się ma kota to i premierem można zostać.

Tak potwierdzam, wszystko w Cieszynie jest już załatwione. Wybory, żadna sprawa, troche kumów i juz jest. Infrastruktura, kultura, sport. turystyka? Jak śmiesz kobito Władzy o to pytać.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama