, sobota 24 sierpnia 2019
Baca z góralskim Oskarem
Piotr Kohut mówi, że hodowanie owiec to zajęcie, któremu trzeba poświęcić całe swoje życie. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Baca z góralskim Oskarem

ER
Piotr Kohut z Koniakowa otrzymał tytuł Osobowość Ziem Górskich 2009 podczas rozdania nagród Koalicji Marek Ziem Górskich w Żywcu. Nagrody, zwane też „góralskimi Oskarami” przyznano po raz czwarty.
Piotr Kohut jest góralem z krwi i kości. W Koniakowie prowadzi bacówkę, w której wędzi i sprzedaje tradycyjne oscypki. To m.in. dzięki niemu na hale w Trójwsi Beskidzkiej wróciły stada owiec. Razem z Kazimierzem Furczoniem z Podhala i kilkoma innymi gospodarzami założył Tatrzańsko-Beskidzką Spółdzielnię Producentów „Gazdowie”.

Baca Kohut mówi, że hodowanie owiec to zajęcie, któremu trzeba poświęcić całe swoje życie. Inaczej niewiele z tego wyjdzie. Bo tradycyjny wypas to także np. kultywowanie starych obyczajów, takich jak choćby wiosenne i jesienne redyki. Oczywiście, trzeba to robić na miarę możliwości. — Nie można udawać, że czasy się nie zmieniły. Dzisiaj żaden z nas nie mieszka w domu bez elektryczności, mamy lodówki i nie musimy trzymać mięsa w studniach — mówi Kohut.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pieter, pierónie jedyn, gratulacje!

Jerzy, z kim Ty nie pił?

Maślanki Jerzy, oczywiście!

i oscypki...

com sie napił, tom sie napił...aż spadki zdrowie spadki przycapił...

drugie spadki...wynik - wpadki...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama