, niedziela 5 maja 2024
Alpaka jest jak kosiarka
Alpaki – w przeciwieństwie do owiec – nie wyrywają trawy, tylko ścinają ją przy ziemi jak kosiarka. fot. Jakub Grygiel 



Dodaj do Facebook

Alpaka jest jak kosiarka

JAKUB GRYGIEL
Alpaka jest jak kosiarka

Alpaki to wielbłądowate ssaki, hodowane głównie w Boliwii, Peru, Chile i Ekwadorze. fot. Jakub Grygiel

Marzenie Elżbiety Fyrl ze Strumienia właśnie się spełniło. Przed jej domem pasą się dwie alpaki. To pierwsza taka hodowla na Śląsku i jedna z pierwszych w kraju.
Alpaki to wielbłądowate ssaki, hodowane głównie w Boliwii, Peru, Chile i Ekwadorze. Są nieco podobne do lam, ale z budowy ciała bardziej przypominają owce. Hoduje się je dla mięsa i wełny. Szczególnie wełna jest towarem luksusowym - bo wyjątkowo lekka, miękka i delikatna, a przy tym niezwykle wytrzymała. Jej właściwości termiczne są lepsze niż wełny owczej, kaszmiru, czy nawet moheru. Występuje w dwudziestu naturalnych kolorach - od bieli, poprzez szarości, brązy, do czerni.

Alpaki pani Elżbiecie kupił mąż. — Na razie mam tylko dwie sztuki, ale liczę, że już w sierpniu stado się powiększy — mówi pani Elżbieta. — Samica spodziewa się potomstwa. Gdy małe przyjdą na świat, wtedy zacznie się prawdziwa hodowla.

Hodowanie alpak w Polsce nie jest na razie łatwe. Hodowcy się nie ujawniają, nie ułatwiają też kupna zwierząt, a nawet niechętnie dzielą się informacjami. — Mam jednak nadzieję, że to się zmieni — zauważa Elżbieta Fyrl.

Alpaki nie drogie w utrzymaniu, w dodatku – w przeciwieństwie do owiec – nie wyrywają trawy, tylko ścinają ją przy ziemi jak kosiarka. — Są też naprawdę urocze i miłe w obejściu, mają dobry charakter. Nie trzeba nawet ich czesać, choć akurat ja to robię — dodaje Elżbieta Fyrl.
Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Witam serdecznie
od jakiegoś czasu interesuje mnie alpaka bardzo bym prosił o jakiś kontakt od hodowców ,chciałbym jeśli to możliwe nawiązać jakis kontakty aby móc podjechać zobaczyć i porozmawiać jestem z okolic Mikołowa posiadam dużo łąk i zaplecze więc może skuszę się na rozpoczęcie hodowli pozdrawiam i czekam na meila gringo1@o2.pl

Wśród alpak wyróżnia się dwie rasy: huacaya i suri. Różnią się one wyglądem i rodzajem okrywy włosowej. W hodowli Mariusza Wierzbickiego występują alpaki obu ras. Huacaya charakteryzuje się dobrze rozwiniętym korpusem ciała, małą głową i silną szyją. Wysokość w kłębie dochodzi do 80 cm, a gęsta okrywa włosowa pokrywa całe ciało, łącznie z nogami. Roczny przyrost włókna wynosi 9–12 cm. Suri jest delikatniejsza i piękniejsza z wyglądu. Odróżnia się od huacaya tym, że ma okrywę o długich, mocno karbikowanych jedwabistych kosmykach, która okrywa całe ciało, tworząc jakby welon. Roczny przyrost włókna wynosi 10–20 cm.

Strzyża odbywa się raz w roku i pozyskuje się wtedy 2–3 kg bardzo cienkiego włókna. Występuje ono w 22 oryginalnych kolorach, a grubość wynosi od 15 do 28 mikronów, co powoduje, że zaliczane jest do grupy najcieńszych włókien na świecie. Konkuruje tym samym z kaszmirem, moherem i angorą.

Cykl rozwojowy alpak obejmuje 340-dniowy okres ciąży. Samice rodzą jedno młode bez żadnych komplikacji. Średnia masa ciała noworodka wynosi 6–7 kg. Młode karmione są mlekiem matki, a po upływie 4 miesięcy następuje ich stopniowe odsadzanie. Alpaki rosną szybko i w wieku 8–9 miesięcy ważą już około 30 kg. Masa ciała wzrasta do 54 kg w wieku 3 lat. Od tego momentu przyrosty są wolniejsze aż do 6. roku życia, kiedy osiągają masę ciała 65 kg.

Dojrzałość płciową osiągają w wieku 8–12 miesięcy, jednak do rozpłodu używane są po osiągnięciu 70 proc. masy ciała dorosłego zwierzęcia. Ma to miejsce w wieku 2 lat. Samce kwalifikuje się do rozpłodu po ukończeniu 3. roku życia. Samice są asezonalne, co oznacza, że obecność samca sprawia, że ciągle są w rui.

Na Podlasiu zaaklimatyzowały się doskonale i nie ma żadnych problemów z chowem tych zwierząt. Są tanie pod względem utrzymania, jedzą trawę o najniższej zawartości białka. Nie wymagają kosztownych budynków, można je trzymać w zaadaptowanych stodołach i innych budynkach gospodarczych.

Latem wypasają się na pastwisku bez żadnego dodatkowego dokarmiania. Zimą oprócz siana i wody otrzymują gnieciony jęczmień. Alpaki są zdrowe i nie chorują.

na pewno pani je czesze bo mają dobry charakter...

to panie ładny, nasze beskidzkie owieczki już się wam znudziły?

Przemysł w Polsce przy rządowej obojętności pada to może hodowla i usługi będą naszą unijną specjalnością.

wystarczy trochę się wysilic, a nie iśc po lepkach - byle jak.

Mocherowe zapisy "BABCIE" czas zacząć. Na wełne oczywiście.

Moherowy Beret – tradycyjne nakrycie głowy polskiej kobiety. Fragment przyodziewku podejrzany, skażony duchem militaryzmu (por. “czerwone berety”, “zielone berety”), całkowite przeciwieństwo głęboko humanistycznej jarmułki.

nie Fyrl a Fyrla!

W sam raz na berety dla moheru, już tam dobrodziej umie myśleć perspektywicznie.

Moher Alpaka - dla pań różnych poglądów i wieku, atrakcyjny beret, ozdoba głów - nie byle jaka...

pani Elżbieto od pewnego czasu posiadam rownież alpaki,proszę o kontakt na siupakabras80@tlen.pl,pozwoli to wymienić się doświadczeniami i informacjami na temat tych uroczych zwierząt.

Hodowla alpak nie jest tajemnicą,chętnie dzielimy się informacjami na temat naszych zwierząt.Zachęcamy do odwiedzania naszego bloga. www.duoart.blogspot.com
Jesli chodzi o kupno to są to zwierzęta unikalne w skali świata,są więc nie tanie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama