, wtorek 30 kwietnia 2024
300 lat tolerancji na Śląsku Cieszyńskim
Kościół Jezusowy. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

300 lat tolerancji na Śląsku Cieszyńskim

KAI/Gazeta.pl
„300 lat tolerancji na Śląsku Cieszyńskim” - pod takim tytułem 21 maja odbędzie się sesja naukowa w Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Spotkanie, na które złożą się m.in. referaty historyków, teologów i duchownych z kraju i zagranicy, jest częścią obchodzonego w tym roku jubileuszu 300 lat kościoła Jezusowego, najstarszego zboru w Cieszynie.
Podczas dwudniowej sesji uczestnicy rozmawiać będą m.in. o losach ewangelików ze Śląska Cieszyńskiego, polskiej literaturze religijnej na tym obszarze, architekturze, nekropoliach, bezcennych muzykaliach oraz sytuacji luteran we współczesnej Polsce i Czeskiej Republice.

Z kolei 23 maja zainscenizowane zostanie specjalne widowisko historyczne na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym, upamiętniające przybycie do miasta nad Olzą wysłannika cesarskiego, hrabiego Zinzendorfa i jego spotkanie ze szlachtą polską. Natomiast w niedzielę, 24 maja, odbędą się kulminacyjne wydarzenia rocznicowe: uroczyste nabożeństwa w kościele Jezusowym i na placu Kościelnym w Cieszynie, upamiętniające 300-lecie kościoła Jezusowego, z udziałem przedstawicieli ewangelików z Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Szwecji i Węgier.

W komitecie honorowym obchodów jubileuszowych 300-lecia kościoła Jezusowego - oprócz bp Janusza Jaguckiego, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP - znaleźli się m.in.: bp dr Ragnar Persenius, bp Uppsali w Szwecji; bp Stanisław Piętak ze Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej; bp Jan Niedoba z Luterańskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej; bp Miloš Klátik z Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania na Słowacji; bp Fabiny Tamás, zwierzchnik Diecezji Północnej Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Węgrzech; bp Michael Bünker z Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania w Austrii.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Promocja Cieszyna - dobra wiadomość

Tolerancji? Jakiej tolerancji? Poproszę o definicję.

Tolerancja: Coś czego kler nienawidzi

Ludzie jaka tolerancja,Cieszyn przez te 300 lat był
albo w jurysdykcji Austriaków,lub Prusaków.
Tolerancja to była ,ale w Rzeczypospolitej a nie tu,
zależało wszystko od aktualnie panującego władcy
Nie było żadnej tutaj tolerancji, jak władca kazał
to wszystkie kościoły były katolickie, jak się
odmieniło to niektóre luterańskie i tak w koło Macieju.Radzę poczytać niezłe wydanie VIA SACRA

przynależność przynależnością, a tolerancja była i jest. w tej chwili w cieszynie mamy katolików, ewangelików, zielonoświątkowców, świadków jehowy, wolnych chrześcijan, jakiś "spichlerz" na ul. Pokoju i nie wiem co jeszcze. i co ? i nic.

( no ta, zapomniałem o adwentystach, mam nadzieję graniczącą z pewnością, że jakoś to stolerują ; )

mamy jeszcze lexa... to jest dopiero tolerancja

Tolerancja ? to jakieś nieporozumienie. Ja pełnoprawny Obywatel jestem w swoim kraju zaledwie tolerowany ???

Szanujmy się nawzajem i dajmy żyć innym. To jest tolerancja ludzi stela.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama