, środa 8 lipca 2020
14 godzin na oddanie głosu
W niedzielę do urn pójdą również więźniowie Zakładu Karnego w Cieszynie. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

14 godzin na oddanie głosu

ER
Od godz. 6.00 do 20.00 czynne będą w niedzielę lokale wyborcze. Żeby oddać głos, musimy przyjść osobiście do lokalu wyborczego z ważnym dokumentem tożsamości.
Warunkiem otrzymania karty do głosowania jest okazanie komisji wyborczej dokumentu tożsamości. Mogą to być dowód osobisty, prawo jazdy, lub paszport. Wyborca otrzymuje tylko jeden komplet kart do głosownia i głosuje osobiście (Sejm - biała karta, Senat - żółta). Odbiór kart wyborca potwierdza własnoręcznym podpisem.

Aby oddać głos na listę poselską stawiamy krzyżyk w kratce tuż obok nazwiska kandydata. Krzyżyk możemy postawić tylko na jednej liście wybranego komitetu wyborczego. Oddanie głosu na więcej niż jedną listę powoduje, że głos jest nieważny. Jeśli na liście jednego komitetu postawimy więcej niż jeden krzyżyk, wówczas ważny będzie głos oddany na kandydata, który jest wyżej na liście. Nie postawienie znaku ,,x'' w kratce obok nazwiska któregokolwiek kandydata powoduje nieważność głosu.

Podczas głosowania na listę senatorską możemy oddać głosy nawet na kilku kandydatów. Liczba głosów zależy, od tego w którym z 40 okręgów wyborczych głosujemy. Możliwe jest postawienie mniejszej liczby znaków ,,x'' i głos będzie ważny. Tu nie ma już list wyborczych - tu jest jeden spis nazwisk kandydatów, przy których jest zaznaczone, z ramienia jakiej partii startują. I tu głosujemy na tylu senatorów, ilu będzie reprezentować w Senacie nasz okręg wyborczy, czyli dwóch. Oddany głos będzie nieważny, jeśli postawimy znak ,,x'' obok nazwisk większej liczby kandydatów niż wynosi liczba wybieranych senatorów.

Członkowie komisji mogą jedynie wyjaśnić, jak oddać ważny głos. Pod żadnym pozorem nie mogą wskazywać, na kogo mamy oddać głos. Kartę wrzucamy do urny. Niedopuszczalne jest wynoszenie kart do głosowania poza obwodową komisję wyborczą.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ze wzgledu na cisze wyborcza prosimy o nie prowadzenie na forum agitacji na rzecz jakichkolwiek kandydatow. BARDZO PROSIMY. Posty BEDA USUWANE

byłem pierwszy na głosowaniu 6,00, to chyba wielkie święto

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama