, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Miejsce z duszą
Sarkofag Johanna Demla, burmistrza Cieszyna w latach 1861-1892. 



Dodaj do Facebook

Miejsce z duszą

Tekst i zdjęcia: DARIA GUBA
Miejsce z duszą

W Panteonie Alei Zasłużonych pochowany został między innymi pisarz Gustaw Morcinek.


Miejsce z duszą

Grobowiec Brunona Konczakowskiego, słynnego znawcy i kolekcjonera broni.


Miejsce z duszą

Nagrobek rodzin cieszyńskich imigrantów z Lwowa.


Miejsce z duszą

Kwatera żołnierska austriackich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.

W dniu Wszystkich Świętych cieszyniacy odwiedzają m.in. cmentarz komunalny, aby zapalić znicze na grobach bliskich. Przy tej okazji warto wybrać się na spacer cmentarnymi alejkami, który może być jedyną z swoim rodzaju lekcją historii.
Cmentarz komunalny w Cieszynie założony został w 1891 roku. To tu chowani byli cieszyńscy działacze, politycy, pisarze i architekci, którym miasto zawdzięcza swój dzisiejszy wygląd. W zakamarkach cmentarza można też odnaleźć imponujące, piękne i często zapomniane groby.

- To historyczne miejsce. Jego stara część odzwierciedla przemiany stylowe i estetyczne, można tu podziwiać nagrobki cenionych rzeźbiarzy czy nagrobki z importu z Wiednia, prawdziwe dzieła sztuki. Nowa część cmentarza wygląda sztampowo i brzydko - mówi Irena Kwaśny, historyk sztuki, autorka przewodnika "Cmentarz komunalny w Cieszynie".

Jednym z pierwszych wyróżniających się nagrobków jest sarkofag Johanna Demla, burmistrza Cieszyna w latach 1861-1892. Niemiecki adwokat rozbudował miasto o nowe przedmieścia, wprowadził oświetlenie i nową kanalizację wodną. W 1866 roku w czasie inwazji pruskiej na Cieszyn uratował przed wysadzeniem most na Olzie.

Po przeciwnej stronie znajduje się wybudowany w XX wieku Panteon Alei Zasłużonych. W komorach kamiennej budowli pochowani zostali m.in. Gustaw Morcinek, pisarz, nauczyciel i działacz związany ze Śląskiem Cieszyńskim, Franciszek Popiołek, pierwszy polski historyk, który opracował dzieje Śląska Cieszyńskiego, Józef Londzin, który w 1918 roku stał na czele Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego i Władysław Michejda, adwokat i burmistrz Cieszyna w latach 1937-1939.

Grobowiec z czarnego granitu w dziale XI należy do rodziny Konczakowskich, która przybyła do Cieszyna z Oświęcimia. Brunon Konczakowski był słynnym w mieście kolekcjonerem, posiadaczem największego w Polsce prywatnego muzeum broni.

W dziale III, równolegle do głównej alei zachowało się kilka grobów dzieci. Na niektórych z nich zachowały się jeszcze figurki aniołków z końca XIX wieku. Jednym z wyróżniających się nagrobków jest pomnik w kształcie bramy. Tu pochowane zostały rodziny Rederów, Rampeltów, Scholtisów i Monné, które w XIX wieku przybyły do Cieszyna z Lwowa.

Antoni Jonkisch był znanym w mieście budowniczym, jego dziełem jest cieszyńska kaplica Sióstr Boromeuszek. Rodzinny grobowiec w kształcie urny można zobaczyć w dziale XI.

Wspomnieniem wojny jest kwatera żołnierska z lat 1914-1939. Tu pochowani zostali dowódcy wojsk i żołnierze austriaccy, zmarli w cieszyńskich szpitalach w latach 1914-1918. Pamięć o poległych przywołują rzędy identycznych, betonowych krzyży.

W zwiedzaniu najciekawszych miejsc cmentarza pomoże przewodnik "Cmentarz komunalny w Cieszynie", dostępny w Cieszyńskim Centrum Informacji.
Komentarze: (26)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Byłem na cmentarzu komunalnym i zrobiło mi się niedobrze gdy zobaczyłem kandydatów na burmistrza i kandydatów na radnych szczerzących gęby w nieszczerych uśmiechach, zbierających pieniądze do puszek...

Są tacy bohaterowie naszych dziejów najnowszych, którzy zostali pozbawieni prawa do własnego grobu. Wrzuceni do bezimiennych dołów zalanych wapnem mieli stać się – w oczach oprawców – „nawozem historii”. Wbrew tej logice nienawiści stali się zaczynem wolności, sumieniem dla Narodu. Danuta Siedzikówna „Inka”, generał August Emil Fieldorf „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki, pułkownik Łukasz Ciepliński, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, pułkownik Hieronim Dekutowski „Zapora”… Szlachetni przedstawiciele pokolenia, które płaciło za wolność Narodu ofiarą z własnego życia. Do dziś nie znamy ich miejsc spoczynku, bo III RP nie potrafiła wyegzekwować – nie mówiąc o osądzeniu – od funkcjonariuszy reżimu komunistycznego ujawnienia tej prawdy.
Ci żołnierze wielkiej sprawy zostali wyjątkowo haniebnie potraktowani – za życia i po śmierci. Rachunek krzywd nie został wciąż wyrównany.

Wpisujcie tych, którzy zbierali. Ja osobiście jednemu kandydatowi na burmistrza podziękowałem już dzisiaj. Jest to amoralne.

Sam jesteś radnym z tą różnicą ,że kandydujesz do rady powiatu.Twoim zdaniem radni , którzy co roku kwestują powinni w tym roku odmówić kwestowania ?Co innego ci , którzy z powodu wyborów podjęli się tej czynności np. O.Lizoń . A szanownemu panu nie udało się załapać stąd te żale .Trzeba mieć znajomości tak jak kolega Lizoń , ktorego przygarnęła p.Bocheńska .

Jeżeli ktoś kandyduje a kwestował w latach wcześniejszych - ma pełne prawo aby i w tym roku kwestować. Jeżeli ktoś kandyduje a nie kwestował w latach wcześniejszych - powinien dać sobie spokój. Myślę, że nie trzeba dalej tłumaczyć.

ciekawe kiedy pojawi się galeria zkandydatem na burmistrza O. Lizoniem i panią przewodniczącą Haliną Bocheńską . Dziwię się, że p.Halina przygarnęła O. Lizonia i daje się wykorzystywać.Pokazówki Lizonia pamiętamy jeszcze z poprzednich wyborów ale , ze przewodnicząca się w to wciagato wstyd .

Całkowicie się zgadzam! Ale takie osoby kwestujące , jak Bocheńska, Raabe , Lizoń , Kuboszek - są żałosne.

Kuboszek przecież kwestuje każdego roku , przynajmniej od 6 lat . O co więc chodzi ?Żałosne jest to , że w poprzednich latach kwestii uczestnictwa radnego Kuboszka i innych kwestujacych rokrocznie radnych nie podnoszono .Gdy nie było chętnych to osoby te były dobre .Teraz wybory stąd do puszek ustawił się rządek zainteresowanych.

p. Bocheńska to niestety chorągiewka, 4 lata temu startowała z PO, teraz z PiSu hahahahaha

brak oświetlenia na cmentarzu komunalnym /latarnie/..., że przez tyle lat nikomu nie przyszło do głowy, żeby uzupełnić tą uciążliwość

święto zmarłych nastraja mnie twórczo, napisze wiersz o śmierci i przemijaniu...

pełgają ognie dusz/bliscy na wyciągnięcie/ręki.../wspomnienia serdeczne/tuż tuż...

Najwyższy czas by dał sobie spokój - mu się wszystko
miesza - nawet jak mu zrobią zdjęcie to chce je wycofać, bo brzydko wyszedł. Dosyć pseudpnauczcieli !!!
A fe !!!

jest święto zmarłych/nie myśl że/się nie liczysz...

Musisz być b. starym człowiekiem i myślowo totalnie
zdeprawowanym - używasz nazwy " święto zmarłych"
mała litera tak jak to komuniści robili. Dzisiaj nawet komercyjne środki piszą Wszystkich ŚWiętych.
Żałosny jesteś i totalnie zniewolony

Z Panem Bogiem, w święto zmarłych czy wszystkich świętych - kij czy drewno, wszystko jedno...

Mózg jeszcze za komuny bieżnikowany - skutecznie jak się okazuje.

Z Panem Bogiem.

widać, że licencia poetica, to pojęcie wam odległe - ale zawsze jest pretekst do dziubania...krytycy żałośni

tobie jest obca poprawność rzeczowa tekstu - i nie tylko o "święto zmarłych " chodzi, ale także o "licencia poetica". LICENTIA, oszi. Dwa wpisy, dwa błędy, daj se de siana i idź na spacer do przychodni leczenia od uzależnienia od głupich komentarzy w internecie.

Hej , szanowni redaktorzy GC. Skoro usunęliście mój post o dziurach w bramie wejściowej Cmentarza Komunalnego i w chodniku wzdłuż Ratusza oznacza to , że jesteście lizusami a nie dziennikarzami . Borokami -mówiąc po naszymu !

Czyżby Wojtek miał coś ten tego?....

dobrze chłopcy, ustępuję pola waszej natrętnej nieomylności, w której formalizm dominuje nad istotą rzeczy... czujcie się w tej błahej kwestii zwycięzcami!

wyszło na twoje

Ziemniaki pozdrawiają buraki.

tak niby wierzą chrześcijanie, a jednocześnie po skurczybyku się tego lepszego świata boją... Głupota czy schizofrenia?... Obłuda czy bluźnierstwo?...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama