, piątek 3 maja 2024
PŚ Vikersund: Adam Małysz z rekordem Polski na podium konkursu i klasyfikacji generalnej

KK
Adam Małysz skokiem na odległość 230,5 m ustanowił nowy rekord Polski w długości skoku narciarskiego! Polak stanął na podium drugiego konkursu w norweskim Vikersund, awansował na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Puchar Świata zawitał do Vikersund na największą na świecie skocznię mamucią. W niedzielę 13 lutego, dzięki skokom na odległość 213m i 230,5m, na najniższym stopniu podium stanął Adam Małysz. Tym samym wyprzedził nieobecnego w Norwegii Andreasa Koflera i awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Orzeł z Wisły poprawił swój rekord życiowy i jednocześnie rekord Polski w długości skoku narciarskiego. Od dziś wynosi on nie 225m a 230,5m.

Z dobrej strony pokazał się także kolega klubowy Adama - Piotr Żyła. Skokami na odległość 201,5m i 181,5m uplasował się na 21 pozycji.

Skocznia mamucia w Vikersund jest obecnie największym mamutem na świecie. W niedzielę za jej króla uznano Gregora Schlierenzauera. Austriak wygrał zawody po raz 34. w swojej karierze. Drugie miejsce zajął rekordzista obiektu Johan Remen Evensen.

Norweg podczas piątkowych kwalifikacji skokiem na odległość 246,5m ustanowił nowy nieoficjalny rekordem świata w długości skoku narciarskiego.

W Vikersund Thomas Morgenstern, na 4 konkursy przed końcem Pucharu Świata, zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Kryształową kulę, drugą w karierze, odbierze w słoweńskiej Planicy 19 marca.