, sobota 4 maja 2024
Cieszyn stroi się dla Eurosportu
Na razie ul. Głęboką przejeżdżają rowerzyści. Nawierzchnię z nową studzienką testowali ostatnio Magda i Tomek. fot. Marcin Mońka 



Dodaj do Facebook

Cieszyn stroi się dla Eurosportu

MARCIN MOŃKA
Choć Tour do Pologne dotrze do Cieszyna dopiero w środę, w mieście już trwają przygotowania do przyjęcia kolarzy.
Podobnie jak w każdym innym mieście do którego dociera wyścig, również Cieszyn otrzymał wiele obostrzeń związanych z przyjęciem zawodników. - Uwarunkowań jest sporo, nasze całe działania skupiają się na tym, aby sprawnie przyjąć kolarzy i całą ekipę towarzyszącą, wozy techniczne i te transportujące dekoracje. To kolumny tirów, które przyjeżdżają do każdego miasta etapowego, a następnie po zakończeniu etapu pakują wszystko i wyjeżdżają w kolejne miejsce – mówi Jan Matuszek, wiceburmistrz Cieszyna. Cała trasa czwartego etapu prowadząca z Tychów do Cieszyna jest już przygotowana i wielokrotnie przeglądana przez organizatorów. W ostatnich dniach testował ją m.in. Lech Piasecki, były kolarz a obecnie jeden ze współorganizatorów Tour de Pologne. Wszystko ze względu na minimalizowanie zagrożeń. - Choć nie wszystko do końca możemy przewidzieć na drogach, które są codziennie eksploatowane - dodaje Matuszek.

Ostatnio w mieście widać już wzmożony ruch w związku ze zbliżającym się Tourem. Na ul. Głębokiej, którą przejadą kolarze, niedawno obniżano położenie n.p. studzienki kanalizacyjnej. Wszystko dlatego, że elementy nie mogą wystawać z powierzchni jezdni i muszą być przygotowane tak, aby najazd na nie był bezpieczny. - Wiadomo że mamy kostkę na ul. Głębokiej i to jedna z atrakcji wyścigu. Jednak liczymy na to, że nie będzie padało, bo w takich sytuacjach kostka jest niezwykle śliska i może być spore zamieszanie - opowiada Matuszek. W mieście pięknieją także skwery, gdzie pracownicy zieleni miejskiej prowadzą kosmetyczne prace. Bezpośrednią relację z wyścigu przeprowadzi nie tylko TVP ale również stacja Eurosport, więc Cieszyn chce zaprezentować jak najkorzystniej widzom w całej Europie.

Centralnym punktem etapu z metą w Cieszynie będzie Rynek, gdzie będzie usytuowane podium, powstanie trybuna na 500 osób oraz mnóstwo stanowisk dla obsługi wyścigu. Po raz pierwszy w swojej historii Tour de Pologne wyjedzie poza granice Polski, wjeżdżając do Czeskiego Cieszyna. Dyrektor Tour de Pologne bardzo liczy na fanów kolarstwa w Cieszynie. - Pamiętam etap sprzed kilkunastu lat, gdy witały nas tysiące kibiców. To niezapomniane wrażenia - opowiada Czesław Lang, dyrektor wyścigu.

Mieszkańcy Cieszyna muszą 4 sierpnia uzbroić się w cierpliwość, ze względu na przejazd kolarzy nastąpią bowiem utrudnienia w ruchu. Już od wtorkowego wieczora będzie obowiązywać zakaz parkowania samochodów w obrębie ścisłego centrum (ul. Mennicza – na odcinku Rynek – ul. Bóżnicza, Rynek, Głęboka, Matejki, zamkowa do mostu Przyjaźni). Od środy rana natomiast nastąpi całkowite zamknięcie ruchu w ścisłym centrum.

Kolarze którzy do Cieszyna będą docierać z kierunku Ustronia, pojawią się popołudniu, w Cieszynie będą mieć do pokonania trzy rundy po prawie 7 kilometrów każda. Na mecie usytuowanej przy Rynku najlepsi powinni finiszować pomiędzy godz. 18.00 a 19.00.

***
Największy wyścig kolarski w kraju - 67. Tour de Pologne, startuje w niedzielę. Na starcie staną 23 ekipy, w tym wszystkie zespoły ProTour a także reprezentacja Polski. W sumie 184 kolarzy, wśród nich 14 Polaków.

Nieprzypadkowo wyścig rozpocznie się w Sochaczewie, niedaleko Żelazowej Woli. Na starcie kolarze uczczą dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Wyścig po raz trzeci z rzędu zakończy się w Krakowie.

PISALIŚMY:
Peleton dojedzie na Śląsk Cieszyński
Lang dla "Codziennej": Czekam na cieszyński bruk i Równicę
Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

O tak!!! 1200 dziur w jezdniach na legendarną rocznicę powstania.

?

nie martw się ''dowesela''się zaklajstruje i będzie ok.

piękne zdjęcie - it`s bjutiful

czy beda miec na trasie przejazdu. SG do roboty!! rutynowa kontrola...

Głęboka jest zamknięta dla ruchu, co tam więc robili Magda i Tomek?
Autorze: - jest Tout dE Pologne, Zamkowa i po południu.

Magda i Tomek świetnie testują nawierzchnię z nową studzienką ;-)

1.Dla kolarzy poprawia się studzienkę, ale dla mieszkańców mogła być byle jak zamontowana.
2.Pan Matuszek nie pamięta, jaka śliska kostka brukowa była na Bielskiej czy Wyższej Bramie. Trzeba było zrobić dobrą nawierzchnię na ul. Głębokiej a nie narzekać teraz.

Skoro Lech Piasecki - polski kolarz szosowy i torowy, mistrz świata amatorów i torowy mistrz świata zawodowców, zwycięzca Wyścigu Pokoju, pięciu etapów w Giro d'Italia, lider Tour de France, po przejechaniu i sprawdzeniu IV etapu TdP ( w tym ul. Bielskiej w C-nie) stwierdził, że wszystko jest O.K. to teraz proszę przymknąć jadaczki wypełnione jadem i stwierdzić oraz pogodzić się z faktem, że skoro zawodowi kolarze na swoich cienkich oponkach będą mogli przemknąć tzw. Poligonową to Wam w audikach, renówkach czy innych szkodówkach też nie zaszkodzi trochę trzęsiodupia. I więcej powagi proszę !

ciekawe jak będzie w Skoczowie na ul. Stalmacha.Nawierzchnia taka ,że łata pokrywa łatę,a pozapadane studzienki przy krawędzi jezdni uszkodziły już niejedno zawieszenie.Ponadto ze wzgl.bezpieczeństwa ograniczenie szybkości do 40km/h.Wszystko to napewno nie jest dobrą reklamą zarówno dla Miasta jal i Powiatu .

Uważam, że poruszanie sie po mieście z predkością 40km/h jest nie lada nadużyciem. Niedawno jeździło się sześćdziesiątką potem zmniejszono do pięćdziesięciu co znacznie zredukowało liczbę kolizji i innych incydentów drogowych. Uważam, że trzydzieści w mieście, w szczególnych wypadkach po oznakowaniu - dwadzieścia , zupełnie wystarczy. I jeszcze jedno Człowieku ze Skoczowa : zapadnięte studzienki przy krawędzi jezdni przynajmniej zbierają wodę deszczową a te wyglądające na równe to deszczówka omija szerokim łukiem. Następnym razem proszę się zastanowic nad komentarzem, bo albo zauważamy konkretne problemy albo se robimy jajca...

w Skoczowie pojedzie Tour de Kiczyce

Do miasta ma Pan 1,5km, zjazd z góry trzeba mocno hamować nawet na rowerze ,by dostosować się do obowiązującego ograniczenia.Temat ograniczeń prędkości na ulicach miast czy osiedli to inny temat.Zapraszam na wycieczkę samochodową w w.w okolicę .Proszę uważać na fotoradar.

A ci dwoje na Głębokiej - pod zakaz jeżdzą. Kaj je Straż Wiejska ?

oczywiście Tour de Pologne według codziennej przechodzi tylko przez Cieszyn, bo na przyklad o mecie jakże ważnego etapu na Równicy nie wspomina się nic. A codzienna to podobno Śląsk Cieszyński on-line! Buahahahaha!

Zakładasz zapewne że po przejechaniu cieszyńskich pętli,kolarze będą w stanie kontynuować zawody. Cieszy mnie Twój optymizm

Bardzo lubię GC, ale ostatnio katujecie po prostu czytelników megakiepskimi HDRami. HDR też lubię, ale czy koniecznie "moje pierwsze próby" trzeba upubliczniać ? To ja już wolę zwykłe fotki niż takie nieudolne nie wiadomo co...

Skoro jest okazja, żeby naprawić studzienki, różne krzywizny i wyrwy, to trzeba się cieszyć. Kolarze sobie pojadą a nikt przecież nie będzie rozwalał tego, co naprawione.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama