, niedziela 24 marca 2019
Szczurek: Cieszyn był i będzie kojarzony z kulturą
Mieczysław Szczurek: - Jak pokazuje historia, każda rewolucja kończyła się źle. Chcę zacząć od rzetelnej analizy w urzędzie. fot. Katarzyna Koczwara Dodaj do Facebook

Szczurek: Cieszyn był i będzie kojarzony z kulturą

KK, MM
- Mam pewne pomysły na imprezy, które nie wymagają stosunkowo dużych środków, a mogą okazać się ciekawym wydarzeniem, przyciągnąć widzów - mówi w wywiadzie dla Gazetycodziennej.pl Mieczysław Szczurek, nowy burmistrz Cieszyna.
Dlaczego na wiceburmistrzów powołał pan Jana Matuszka i Adama Swakonia?
- Jana Matuszka, który do tej pory był drugim wiceburmistrzem, znam od czasu, kiedy był skarbnikiem. Uważam go za doskonałego finansistę. Adam Swakoń jest dobrym urzędnikiem, który potrafi sprawnie realizować powierzone mu zadania.

Przy okazji udało się pozyskać wsparcie rady.
- Rada jest organem niejako nad nami, burmistrz realizuje jej uchwały. Liczę na dobrą współpracę, o której mówiłem już podczas kampanii. Mam nadzieję, że to będą 4 lata solidnej, dobrej współpracy między radnymi i rady z burmistrzem.

Podczas kampanii zapowiadał pan, że nie będzie rewolucji, ma być za to ewolucja.
- Jak pokazuje historia, każda rewolucja kończyła się źle. Chcę zacząć od rzetelnej analizy w urzędzie. Nie można mówić, że poprzednia władza wszystko robiła źle. To co było dobre, należy kontynuować. Istnieje jednak kilka obszarów działań, które trzeba będzie poprawić bądź zmienić.

Które rzeczy w polityce miasta warto kontynuować?
- Musi być kontynuowana inwestycja związana z kanalizacją, pozyskiwanie środków unijnych, organizacja imprez kulturalnych. Należy kontynuować i poprawić współpracę z Czechami. Byłem na spotkaniu z burmistrzem Vitem Slovackiem. Jeśli po styczniowych wyborach nadal będzie pełnił tę funkcję, będziemy poszerzać współpracę.

Mówi pan o rozwoju kulturalnym, ale jak to połączyć z mniejszymi środkami na kulturę w budżecie na przyszły rok?
- Nie wszystkie imprezy wymagają olbrzymiego wkładu finansowego. Mam pewne pomysły na imprezy, które nie wymagają stosunkowo dużych środków, a mogą okazać się ciekawym wydarzeniem, przyciągnąć widzów. Ważne jest aby odpowiednio skoordynować istniejące imprezy i całościowo zająć się promocją. Cieszyn od zawsze kojarzony jest z kulturą. Tak musi pozostać.

Jak zatrzymać młodych ludzi w Cieszynie? Nieraz była już mowa o tym, że miasto się starzeje, osoby, które tu przyjeżdżają na studia, nie mają perspektyw, wyjeżdżają.
- Konieczne jest działanie wielopłaszczyznowe. Z jednej strony Cieszyn musi być nowoczesnym i atrakcyjnym miastem, dlatego imprezy organizowane dla młodych ludzi należy kontynuować i rozwijać. Dobrym przykładem jest Freestyle City Festival Cieszyn. Z drugiej strony, łącząc młode osoby z inwestorami, należy stwarzać jak najlepsze warunki tym drugim, aby powstawały nowe miejsca pracy. Należy szukać miejsc pod nowe inwestycje. Wielokrotnie spotkałem się z takim zdaniem, że w Cieszynie nie ma miejsca na zakład mogący zatrudnić 500 ludzi. 500 to jest tyle samo co 10 razy 50. Jeśli nie możemy postawić ogromnego zakładu, zatrudniającego kilkaset osób, to stawiajmy na firmy średnie i małe, ułatwiajmy im działalność w Cieszynie. Młodzi muszą znaleźć tu pracę i perspektywy, aby związać swoje plany z tym miastem.

Za tym idzie problem komunikacyjny. Miasto ma niewystarczającą ilością miejsc parkingowych, centrum się korkuje. Ma pan pomysł na rozwiązanie tych kwestii?
- Najpierw muszę dokładnie przeanalizować stan istniejący. Należy myśleć o zwiększeniu ilości miejsc parkingowych, tylko w ten sposób można ożywić centrum miasta. Jeśli ludzie chcą iść na zakupy czy imprezę, muszą mieć gdzie zostawić auto. Trzeba pomyśleć o budowie parkingu wielopoziomowego. Jeśli miasto nie ma odpowiednich terenów, należy rozważyć możliwość odkupienia terenu od osoby prywatnej i wybudowania tam parkingu.

Będzie pan kontynuował komunikację z mieszkańcami w postaci pytań do burmistrza?
- Myślę, że tak. Po wyborach na okres miesiąca czy dwóch zostało to wstrzymane. Burmistrz Ficek przed swoim odejściem wstrzymał tę komunikację. Myślę, że była to dobra forma, należy zastanowić się nad jej wznowieniem.

Od nowego roku zamek ulega przekształceniu. Czy to będzie to samo miejsce, czy myśli pan nad poszerzeniem jego działalności? Główny zarzut jest taki, że w tej chwili zamek to ogólnopolski design, a mieszkańcy niewiele z tego mają.
- Spotkałem się z tą opinią. Do tematu trzeba podejść w szerszy sposób. Zamek został wyremontowany za pieniądze unijne. Przez 5 lat nie mógł być wykorzystywany do celów komercyjnych i ten czas właśnie minął. Poprzednia rada, jedną ze swoich ostatnich uchwał, przekształciła go od stycznia 2011 roku w instytucję kultury Zamek Cieszyn. W tym momencie zamek będzie mógł działać na zupełnie nowych zasadach, będzie mógł robić więcej imprez, w tym także te o charakterze komercyjnym. Oferta zamku powinna zostać poszerzona.

Miasto aplikowało o pieniądze unijne na remont strażnicy. Czy projekt przebudowy według projektu pana Koniecznego będzie kontynuowany?
- Popatrzmy na to z nieco innej strony. Jeśli na coś można dostać 85% dofinansowania, to zawsze warto się tym zainteresować. Można zrobić to samo co z zamkiem. Przez 5 lat będzie tam jednostka, która zgodnie z warunkami umowy nie przynosi zysków. Po tym okresie miasto ma pięknie wyremontowany obiekt, w którym może prowadzić działalność.

Czy można spodziewać się zmian w polityce informacyjnej miasta?
- Jest to pole do działania. Nie należy narzekać na promocję i informację, ale trzeba skoordynować pewne działania. Mamy Dom Narodowy, teatr, Książnicę, biuro promocji - każda z tych instytucji robi imprezy, trzeba ich działania skoordynować. W jednym miejscu, w urzędzie, powinny być zebrane wszystkie informacje o wydarzeniach w mieście.

Największą bolączką poprzedniej władzy było odejście z Cieszyna dwóch dużych festiwali. Pojawił się Freestyle City Festival Cieszyn i jest Kino na Granicy. Czy jakąś specjalną troską otoczy pan te dwie sztandarowe w tej chwili imprezy?
- Rozmawiałem z panią Dygoś z Kina na Granicy, jesteśmy umówieni na dłuższą rozmowę po nowym roku. Zaangażowanie ze strony miasta będzie. Freestyle City Festival Cieszyn także należy kontynuować. Trzeba pomyśleć nad kolejnymi imprezami. Może nie tak dużymi jak Era Nowe Horyzonty, ale także atrakcyjnymi dla mieszkańców i turystów.

W miejsce festiwalu pana Gutka weszły Wakacyjne Kadry, jednak impreza ta minęła się z pierwotnymi założeniami.
- Mówimy o dwóch różnych imprezach i dwóch różnych poziomach finansowania. Inaczej się przygotowuje imprezę z budżetem na poziome 2 mln zł, a inaczej z 200 tyś. zł. Nie da się niskim nakładem środków zrobić dużej imprezy.

Gdyby Roman Gutek chciał wrócić z festiwalem do Cieszyna, podjąłby pan z nim rozmowę?
- Oczywiście.

Wracając do tematu samego wyboru. Jaka jest pana satysfakcja z wygranej w zestawieniu z niską frekwencją, jaka została odnotowana w II turze?
- Niska frekwencja jest bolączką większości ostatnich wyborów, nie poprawia się, tylko zmniejsza. Kampania wyborcza była spokojna i kulturalna. W pierwszej turze nie było zdecydowanego faworyta, w drugiej natomiast, mimo niskiej frekwencji, 2/3 głosujących zaufało mnie, za co dziękuję. Mieszkańcy Cieszyna postawili na zmiany w tym mieście.

Rozmawiali: Katarzyna Koczwara i Marcin Mońka
Komentarze: (45)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

żałosny wywiad ,żałosny Burmistrz! Bliżej ludzi ale jaką drogą? Pokątną.Z Matuszkiem dusigroszem i arogantem , Swakoniem PO karierowiczem

Hasło - KAŻDY BURMISTRZ PIERWSZĄ PENSJĘ PRZEZNACZY NA CEKE CHARYTATYWNE / BĘDZIE TO CZĘŚCIOWA SPŁATA DŁUGU PAŃSTWA WOBEC OBYWATELI/.

Z jakim sportem? Piast gra z Zabłociem. Czasem wygrywa.

Panie Burmistrzu! A co ze sportem?

jest choinka
z lampkami
życzeń
włosy anielskie
marzenia wiotkie
snują
patrzy na
wszystko
szpic - radość
serdecznie
wyniosła
teraz Święta
- zima
a w sercach
wciąż...
wiosna!

się uśmiecha i życzy, wszystkim tym co wysoko latają, nisko się kłaniają, na czworaka chodzą, bzdury płodzą, nienawiścią zieją i tym co z zachwytu pieją, Zdrowych Spokojnych Świąt

czy nowy naczelny GC wyjaśni sekret "czerwonej ramki", żeby ta do uprzykrzania, nie przepraszała za kłopot?

i znowu wszyscy narzekają, a tak pieli z zachwytu, kiedy pan Szczurek wygrał. A co do wywiadu, to wprost wskazuje brak jakiegokolwiek pomysłu na rozwój miasta. I chyba niestety tak będzie.

chetnie bym poszedł,tylko urzad zamknięty...

Nie samą kulturą Cieszyn będzie kojarzony ale także brakiem nowych miejsc pracy ale z dziurawymi drogami.

Mietek, nie fulej tyle o kulturze bo jak z braku roboty wyjadóm stónd ostatni ludzie to se te kulture bydzie można... wiysz co.

Panstwo sie sypie, PKP zalosne, gospodarka jak u Murzinuf we Afryce. Ino kraść i hadziajować - a przedzeźniać i mondrować sie. Pokożcie, coście zrobili ze Gornym Szlunskym, jakescie niszczyli i ciągle wynaradawiali Ślązaków, jak propaganda nacjonalistyczna Nam wmawia, że mamy prawo być albo Polakami

Nie rozumiem dlaczego Burmistrz wybrał na swojego zastępcę Pana Swakonia, który też przecież kandydował na Burmistrza. W wywiadzie dla ox.pl stwierdził, że nie zatrudni pana Cybulskiego ponieważ możne to zostać odebrane, że się umówili. Czyżby z panem Swakoniem się umówił wcześniej? Pytam dalej: 1. Które pomysły na rozwój Cieszyna będą realizowane pana Szczurka czy pana Swakonia? 2. Nie obawia się pan Burmistrz, że pan Swakoń będzie prowadził z nim walkę w kolejnych wyborach i przez to dziś będzie forsował swoje pomysły z pomocą swoich radnych a może i starosty? 3. Kto zatem faktycznie będzie rządził Cieszynem burmistrz czy jego zastępca?

powiem jedno - pracownicy UM z opinii kilku osób już żałują składu osobowego nowego kierownictwa Urzędu. MÓWIĘ WAM SZCZERZE NIE BĘDZIE ŻADNEJ ZMIANY RZĄDZENIA W CIESZYNIE NOWY Burmistrz NIE MA DO TEGO KOMPETENCJI, a to co będzie robił - te tzw. ewolucyjne zmiany NA POKAZ przyniosą miastu tylko szkodę. Będą to zmiany kosmetyczne które i tak dla zmian w mieście nie mają znaczenia - miasto ma swoje strategie i projekty wieloletnie które realizuje i nie ma bata aby to zaniechać czy coś.

Propozycje rozwoju kultury i imprezy to dobra rzecz, ale z tego miasto nie wyżyje. Co do braku możliwości stworzenia zakładu dla 500 osób, to po pierwsze - o jakim ogromnym zakładzie mowa, ogromny to kilka tysięcy pracowników. Po drugie - w Cieszynie były zakłady zatrudniające około tysiąca pracowników (Celma, FACH, Elektrometal, Polifarb, wcześniej CFN), więc gdzie problem, bo chyba nie o brak miejsca tu chodzi. Trzeba znależć przede wszystkim kogoś kto będzie chciał tu inwestować. A w Cieszynie są firmy, których siedziba jest gdzie indziej z powodu tutejszych urzędników.

się uśmiecha i myśli: Oczywiście, że będzie coraz to gorzej. Mając takich doradców to nie ma się czego spodziewać. Lepiej weżcie się do pracy lenie.

niestety bedzie stale gorzej, stagnacja i ciagniecie tego co jest, miałem nadzieje ze pan szczurek ma jaja i haryzme. ma ale ich brak, a wina was boscie tepi i wtbieracie zasze populizm a nie fakty brak wam mózgu drodzy wyborcy, wystarczy sie do was usmiechnac i sikacie pod siebie, dramat jacy wyborcy taki bur- miszcz

Czytam "Mach" pod podobnym wywiadem na portalu OX. Dobra analiza.

się uśmiecha i myśli: czego wy chcecie ludzie, to nie jest KONCERT ŻYCZEŃ. Każdy by czegoś chciał a co wy dacie od siebie.

Rewolucje źle się kończą , ale dla tych osób lub dla tej sprawy przeciwko którym są skierowane . Z wypowiedzi burmistrza wynika , że jest jego aspiracją przesiedzieć cichutko 4 lata w ratuszu , mówić od czasu do czasu o konieczności zmian , byle nie rewolucyjnych. Wiemy więc ,że dla świętego spokoju , wszystko pójdzie po staremu w ratuszu , dług będzie rósł , skoro kasy pilnować ma ten sam człowiek , a zakup kolejnych biurek pewno niebawem się zacznie . No to smacznego śledzika a potem karpia !!

Wars, jak tam z dwoma zastępcami? Palisz już światełko czerwone?

A co będzie robił PAn Cybulski? Zostaje w urzędzie?

Jakie sukcesy odniósł PAn Swakoń jako urzędnik? Czy poza znajmością ze starostwa jest coś konkretnego? Cały ten wywiad wskazuje, ze wogóle konkretów brak. Mam pewne pomysły; tzn jakie? Skoro ich nie da się wypowiedzieć, to i wykonać się ich nie da.

czyli pan n, w mosirze zostaje i dalej gówno, niezłe zmiany

Pomysł numer dwa: sprzedać lokale komunalne i pozbyć się administracji bez której lokatorzy bardzo dobrze sobie poradzą. Pomysł numer trzy: zrobić coś z Bielską. Pomysł numer cztery: dać sobie spokój z kulturą oprócz imprez, które mają cień szansy na zasięg ogólnopolski.

Wywiad utwierdza mnie w przekonaniu, że alternatywą do "tamtego" były osoby Pana Kazimierza Kawuloka oraz Olgierda Lizonia. Nijakie odpowiedzi, mało ambitne plany. Dam jedną radę Panu Szczurkowi: niech się Pan skupi na rozwoju gospodarczym miasta. Reszta nieważna. Kultura wyżywi 100 mieszkańców maksymalnie. Niech Pan pomyśli nad aquaparkiem póki nie wpadli na to Czesi. Populacja obu części miast zapewni rentowność takiego miejsca.

A Cieszyn będzie częścią autonomii i będziecie się uczyć po śląsku w wersji katowickiej. Nikt was cesaroków i goroli nie będzie pytał o zdanie

to idź do wydziału nieruchomości i się upomnij o swoje a nie w komentarzach się żal

pOWINIEN PAN ZŁOŻYĆ ZAŻALENIE O NIE PODJĘCIU DZIAŁAŃ PRZE URZĄD MIEJSKI- SPRAWĘ ROZPATRUJE SIĘ W TRYBIE SKARGI

panie burmistrzu-ponad miesiąc temu wysłałem pismo do wydziału nieruchomości urzędu miejskiego-do dziś nie mam odpowiedzi...
zgodnie z literą prawa w/w wydział powinien mi udzielić odpowiedzi ,lub ustosunkowac sie do w/w pisma ,jak to mówią przepisy,bez zbędnej zwłoki....

Studiowałem kulturę i sztukę i mogę powiedzieć, że ciężko zachować kulturę kiedy ma się taka sztukę przed sobą

panie Szczurek mam do pana jedną prośbę-a mianowicie,prosze pana bardzo żeby pan codziennie rano (w drodze do pracy),i codziennie popołudniu (w drodze z pracy do domu) jechał duktem leśnym zwanym szumnie ulicą Bielską (może pan nie kojarzyć "cieszyniocy" używają nazwy "poligonowa" )...jak pan pojeździ sobie tak pół roku to proponuję redaktorom GC żeby "zrobili" z panem kolejny wywiad-może się panu "trochę" "priorytety" pozmieniają...
póki co gratuluję dobrego samopoczucia i życzę wszystkiego dobrego w tym nowym nadchodzacym roku...
p.s.
tak,tak,wiem panie Szczurek-to nie nalezy do miasta....to droga powiatowa....

Doskonale znam sposoby komentowania wpisów-trzeba tylko przedstawić swoje argumenty a jeśli się ich nie ma, to polecam byś puknął się w swoje czolo. Ponoć pomaga to uaktywnić się szarym komórkom, jednak ostrzegam, że nie u wszystkich to zadziała

Nie mogę się powstrzymać, żeby nie skomentować wpisu Jasia Fasoli. Klepnij się Pan w wąsa.

Wywiad z p. Szczurkiem/5,12,2010.?/GC?"Nie zatrudnię kontrkandydata Z. Cybulskiego na stanowisku Zcy Burmistrza.."To nie wchodzi w gre.Mieszkańcy Cieszyna....Każda inna osoba tak, ale nie kontrkandynant"- koniec cytatu.Jaka w takim razie różnica pomiędzy kontrkandydatem Cybulskim, a Swakoniem. Tego drugiego już w pierwszwj turze nie zaakceptowaki mieszkańcy Naszwego miasta- nie zaakceptowali jegfo programu.Jak wynika z tego Cieszynem będzie rządził układ kolesiów ze starosrwa.A czy posiągnięcia z DPS na ul. Mickiewicza upoważniają p. do mianowania się burmistrzem Cieszyna ? zobaczymy.W każdym razie jak do tej pory - odsnieżaniemiasta, itp nie dorówna Pan Fickowi=panu Fickowi

Wywiad z p. Szczurkiem/5,12,2010.?/GC?"Nie zatrudnię kontrkandydata Z. Cybulskiego na stanowisku Zcy Burmistrza.."To nie wchodzi w gre.Mieszkańcy Cieszyna....Każda inna osoba tak, ale nie kontrkandynant"- koniec cytatu.Jaka w takim razie różnica pomiędzy kontrkandydatem Cybulskim, a Swakoniem. Tego drugiego już w pierwszwj turze nie zaakceptowaki mieszkańcy Naszwego miasta- nie zaakceptowali jegfo programu.Jak wynika z tego Cieszynem będzie rządził układ kolesiów ze starosrwa.A czy posiągnięcia z DPS na ul. Mickiewicza upoważniają p. do mianowania się burmistrzem Cieszyna ? zobaczymy.W każdym razie jak do tej pory - odsnieżaniemiasta, itp nie dorówna Pan Fickowi=panu Fickowi

toć to chore !

nieprawdaż ...?

o burmistrzu z Cieszyna...?

?

GC - znowu przespała...?

Nie mogę powstrzymać się od podsumowującego komentarza do wywiadu z nowym Burmistrzem. Priorytetem dla Niego bedzie bedzie dbanie o rozrywkę i kulturę dla nas mieszkańców bo co do spraw istotnych ustosunkował się Pan zdawkowo. Zaprawdę rozrywkowego będziemy mieli Burmistrza

Nowy burmistrz mija się z prawda mówiąc o komunkowaniu się mieszkańców Ciezzyna z tym urzędem twierdząc że "Burmistrz Ficek przed swoim odejściem w,strzymał tę komunikację" co łatwo stwierdzić, że ciągłość tej rozmowy została zachowana do dnia 23.11.2010 Natomiast opowiadanie, że "Myślę, że była to dobra forma, należy zastanowić się nad jej wznowieniem" i że "Po wyborach na okres miesiąca czy dwóch zostało to wstrzymane" to to już wielka przesada ponieważ czas przyszły jeszcze nie minął. Panie Burmistrzu tzn, że mieszkańcy Cieszynie nie moga Panu zadawać przez najbliższe 2 m-ce i chce mieć Pan w tym czasie święty spokój? To po co startował Pan w tych wyborach?! Twierdzi Pan dale, że "W jednym miejscu, w urzędzie, powinny być zebrane wszystkie informacje o wydarzeniach w mieście" - a czy Pan wie, a może nie wie, że na parterze Ratusza znajduję się Centrum Informacji Turystycznej, które tym sie właśnie m.in. zajmuje.
Zgadzam się,że 10 x 50 to 500 ale zakład zatrudniający wiele setek pracowników to prestiż miasta zaś 10 zakładów zatrudniających po 50 osób to 10 zakładzików w grajdole. Mnie się takie myślenie nowego władcy miasta nie podoba!

Ślónsk ni mo inszo droga. Dość uokradanio Cieszyna przez warszawioków

no prosze, jednak mozna przeprowadzic fajny wywiad ze Szczurkiem. Juz tracilem nadzieje, po lekturze konkurencji ;)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama