, czwartek 22 kwietnia 2021
O czym rozmawiali prezydenci
Lech Kaczyński i Toomas Hendrik Ilves rozmawiali w rezydencji w Zameczku na Zadnim Groniu w Wiśle. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

O czym rozmawiali prezydenci

ER
O czym rozmawiali prezydenci

Humory prezydentom dopisywały. fot. Wojciech Trzcionka

Sytuacja wewnętrzna Unii Europejskiej, współpraca energetyczna i sytuacja w Gruzji - to główne tematy, które poruszyli podczas spotkania prezydenci Polski i Estonii. Lech Kaczyński i Toomas Hendrik Ilves rozmawiali w rezydencji w Zameczku na Zadnim Groniu w Wiśle.
Polski prezydent wyraził zadowolenie z faktu, że stosunki na linii Warszawa - Tallin są coraz lepsze. Podkreślił, że świetnie się rozumie z estońskim przywódcą i że mają podobne opinie w wielu sprawach. Lech Kaczyński poinformował, że wraz z Toomasem Hendrikiem Ilvesem poruszyli kwestię współpracy regionalnej państw regionu Morza Bałtyckiego. Jak zaznaczył, w tej sprawie padały konkretne i bardzo ciekawe propozycje zacieśnienia współpracy. Poruszono także kwestię sytuacji wewnętrznej we Wspólnocie. — Jak zawsze w naszych rozmowach pojawił się problem naszego wielkiego sąsiada, czyli Rosji — dodał polski prezydent.

OGLĄDAJ GALERIĘ ZDJĘĆ: PREZYDENCI W ZAMECZKU

Toomas Hendrik Ilves podziękował za zaproszenie go na obchody 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przypomniał, że podobne wydarzenia miały także miejsce również w Estonii i dlatego - jak powiedział - mieszkańcy jego kraju bardzo dobrze rozumieją to, co wydarzyło się w Polsce.

Prezydent Ilves bardzo dobrze ocenił swoją rozmowę z Lechem Kaczyńskim. Podkreślił, że takie spotkanie to nowy etap na drodze zbliżenia na linii Warszawa - Tallin. Przywódca Estonii przypomniał także o zasługach polskiego prezydenta podczas ostatniego szczytu NATO w Bukareszcie. Jak wyjaśnił, to właśnie dzięki przywództwu Lecha Kaczyńskiego udało się na nim osiągnąć takie rozwiązanie, z którym wszyscy mogli się zgodzić. — Nasze głosy, dzięki temu, że zjednoczyliśmy siły - zostały usłyszane — podsumował prezydent Estonii.

Miało ich być czterech
Do Wisły początkowo miało przyjechać aż czterech prezydentów. Prezydenci Polski - Lech Kaczyński, Litwy - Valdas Adamkus, Łotwy - Valdis Zatlers oraz Estonii - Toomas Hendrik Ilves mieli w Zameczku rozmawiać m.in. o współpracy energetycznej. Szczyt Krajów Bałtyckich został jednak przełożony. Z prezydentem Kaczyńskim przyjechał tylko Toomas Hendrik Ilves. — Spotkanie z prezydentami krajów bałtyckich planowane jest we wrześniu. Obecnie kanałami dyplomatycznymi ustalamy konkretny termin - poinformował dyrektor prezydenckiego Biura Spraw Zagranicznych Mariusz Handzlik.

Zameczek jest w każdej chwili gotowy na przyjęcie czterech prezydentów. W kwietniu 2005 roku odbywał się tu Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Aleksander Kwaśniewski gościł prezydentów Czech Vaclava Klausa, Słowacji Ivana Gaszparovicza i Węgier Ferenca Mdla. W tym samym roku Święta Wielkanocne w rezydencji spędzili Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy z królem Belgów Albertem II i królową Paolą.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
Kaczyński odpoczywa w Zameczku
Prezydencki szczyt w Wiśle odwołany
Prezydent przyjeżdża do Wisły
JAROSŁAW KACZYŃSKI: Prezydent przyjedzie do Wisły
Kaczyński woli Bałtyk niż Beskidy
Komentarze: (23)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"Rozumiemy Polskę - przeżyliśmy coś takiego" (za Onet.pl)

O współpracy regionalnej krajów bałtyckich oraz sytuacji w Unii Europejskiej rozmawiali w rezydencji prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle prezydenci Polski - Lech Kaczyński i Estonii - Toomas Hendrik Ilves.
Prezydent Kaczyński podczas konferencji prasowej powiedział, że "rozmowy koncentrowały się na wzajemnych, coraz lepszych stosunkach". - Te stosunki są znacznie bliższe niż były na początku urzędowania pana prezydenta (Estonii ), także na początku mojego urzędowania - powiedział Kaczyński.

Według polskiego prezydenta, rozmowy dotyczyły także współpracy regionalnej państw bałtyckich. - Padały konkretne propozycje zacieśnienia tej współpracy, propozycje niezmiernie interesujące - dodał prezydent.
Także prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves ocenił rozmowy jako "bardzo dobre".

- Bardzo dobre rozmowy, które odbyłem dzisiaj z prezydentem Kaczyńskim dotyczyły naszej współpracy regionalnej, także w szerszym kontekście - Unii Europejskiej i NATO. Poruszaliśmy takie tematy jak współpraca energetyczna, Via Baltica, czy strategia Morza Bałtyckiego - powiedział prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

- Chciałbym również wspomnieć o udziale pana prezydenta Kaczyńskiego i o jego dużych zasługach podczas szczytu w Bukareszcie. Dzięki przywództwu Lecha Kaczyńskiego udało się nam osiągnąć takie rozwiązanie, z którym wszyscy możemy się zgodzić i na nim dalej budować - dodał Ilves.

Prezydent Estonii podziękował prezydentowi Kaczyńskiemu za zaproszenie do udziału w obchodach 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - Podobne wydarzenia miały miejsce w moim kraju, w Estonii. Dlatego rozumiemy bardzo dobrze to, co wydarzyło się w Polsce - podkreślił Ilves.

Prezydenci Polski i Estonii przylecieli do Wisły już w piątek późnym wieczorem. W sobotę, po spotkaniu z dziennikarzami, zjedli lunch. Serwowano avocado, oscypka grillowanego z żurawiną, polędwiczki wieprzowe w sosie tymiankowym, szarlotkę z lodami i dwa gatunki wina.

Prezydent Lech Kaczyński po raz pierwszy przebywał w swej wiślańskiej rezydencji. Podczas spotkania z dziennikarzami tłumaczył swą dotychczasową nieobecność. Przypomniał, że w kampanii wyborczej była mowa o tym, że budynek zostanie oddany. - Później się okazało, że ze względu na jego historyczną rolę - jest to dar dla prezydenta Mościckiego - jest to niemożliwe - powiedział prezydent.

Zameczek na Zadnim Groniu powstał w latach 1929-1931. Leży na trasie między Wisłą a Kubalonką, w miejscu dawnego pałacyku należącego do Habsburgów. Zaprojektował go Adolf Szyszko Bohusz. W obiekcie tym chętnie przebywał prezydent II RP Ignacy Mościcki, a w czasach PRL-u Bolesław Bierut i Józef Cyrankiewicz. W 1981 roku zameczek przekazano kopalni "Pniówek". Obecnie obiekt należy do Kancelarii Prezydenta. W 2005 zakończył się gruntowny remont.

Poprzednik Lecha Kaczyńskiego - prezydent Aleksander Kwaśniewski wielokrotnie gościł w rezydencji. W 2005 roku zaprosił do niej przywódców krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wielkanoc w 2005 roku spędzili tu wspólnie z parą prezydencką Aleksandrem i Jolantą Kwaśniewskimi król Belgów Albert II z królową Paolą.

Późnym popołudniem prezydenci Lech Kaczyński i Toomas Hendrik Ilves wezmą udział w otwarciu Tygodnia Kultury Beskidzkiej w centrum Wisły.

właśnie rozpoczyna się korowód uczestników TKB. Są tym razem ustawieni wzdłuż ulicy Konopnickiej, która błyskawicznie wyremontowano, niestety, nie do końca...?
Dlaczego? Jest jakiś podtekst...?

Prezydentowej ...

co zjedzono na Zomku...?

podzielił naród polski...?
Polaków dopiero łączą kłopoty i nie daj Boże, nieszczęścia...!

Za dużo myślisz o polityce, bowiem kobiety zgadują wszystko. Jeśli się mylą znaczy, że rzecz przemyślały gruntownie.

Edgar nie sucho jewa, tylko CHUDO JEWA !!!!

strugach deszczu...
nie chciało mi się wychodzić na Muszlę, bo i tak nie jest zadaszona, a moczyć się to jeżdżę na Słowację, bo Wisła nie ma krytego basenu...
Czekam na Teleexpress i na Prezydenta Tuska, znaczy się, mniejsza o to...

Tusk prędzej zostanie papieżem. Prezydentem już był.......tylko na plakacie.

Mieszkam w Wiśle
Dzisiaj Prezydent Pisu przyjechał do Wisły,do siedziby normalnych górali,którym nie imponuje ojciec Rydzyk i pisowska hołota,gdzie w wyborach prezydenckich Tusk zdobył 83 procent poparcia.Ochroniarzy więcej niż tych,którzy chcieli oglądać tą zacną gębe

~harnaś z Wisły , 02.08.2008 15:38

Zgłoś naruszenie zasad forum
Zaloguj się, aby zgłosić naruszenie zasad forum
E-mail OnetHasło

Loguj się bezpiecznie Zapomniałem hasła
AnulujZaloguj

Zgłoś naruszenie zasad forum
Bieżący wątek wszystkie wątki poprzedni | następny
Dzisiaj Prezydent Pisu przyjechał do Wisły,do siedziby ... 02.08.2008 15:38
... normalnych górali,którym nie imponuje ojciec Rydzyk i pisowska hołota,gdzie w wyborach prezydenckich Tusk zdobył 83 procent poparcia.Ochroniarzy więcej niż ... ~harnaś z Wisły
ty to chyba mieszkasz ale w Wiśle Płock 02.08.2008 15:46
~as
Lądowisko prezydenckie jest na zaporze w ... 02.08.2008 16:05
... Czarnym.Specjalnie wody dopuścili. ~Wiślok
Jak rozumiec to dopuszczenie. Czyzby chodziło o egzamin ... 02.08.2008 17:17
... dojrzałości? ~z drugiej stron...
a w Cieszynie strasznie grzmiało , musi coś było na ... 02.08.2008 17:09
... rzeczy! ~cieszyniak
Kaczor kocha Wisłę i Juratę, bo tam może popływać. Te ... 02.08.2008 17:23
... ptaki potrzebują wody7. ~ornitolog
Gbybys byl HARNASIEM to dzisiaj za swoja wypowiedz mial ... 02.08.2008 17:25
... bys cos obciete. Jestes tylko dziadem z laski "WIELKIEGO PREMIERA TUSKA". ~Trzecia sosna
"Trzecia sosna" to adres powieszonego. Dawno wisisz i już ... 02.08.2008 17:31
... łeb ci się rozkłada. Dletego piszesz bzdury

rozdarcie, łata nie do zszycia...?

Wojtkowi ręka się zatrzęsła, albo z Boru dali mu kielich "Sztoka" góralskiego, i poszło mu na przysłonę, bo tłum jest nie ostry, i nie mogę poznać mojej baby...?

Jestem dumny z naszego prezydenta.
On dba o interes narodu, czego nie można powiedzieć o ryżym, który jest gotów sprzedać swój kraj za przysłowiową miskę soczewice. Nie ma nic wspólnego z patriotyzmem ani dbaniu o dobro narodu, liczy się tylko układ i sitwa. Gdyby wygrał wybory prezydenckie, to byłaby katastrofa dla Polski. Ci co tak go bronią, będą jeszcze tego gorzko żałować.

~senior , 02.08.2008 17:33

nabrali wody do ust, ładna spikerka ale nic o Wisle i Panu Prezydencie...
Czekam na Polssat i publiczną...może coś dadzą z Zomku...?

panie i nic więcej...

czekamy...35 TKB

Cóż kaczyński nas olał tak samo jak deszcz

brak zadaszenia muszli...? Na co liczyły władze samorządowe. Przecież to kompromitacja Wisły...?
Ludzie wracają na kwatery, godz. 18.36

nie "sucho" tylko "chudo"...

Špatně naplánovaný termín setkání prezidentů v Zámečku, když současně probíhá Týden beskydské kultury. O TBK asi plánovači setkání nevěděli, jinak by setkání naplánovali někdy jindy!

" O czym rozmawiali prezydenci?" Że Wiślacy, jacyś dziwnie nadęci Bo im głównie, o to szlo By prezydent był z PO!

Słychać było, co kwatera Ale zmokłem - niech cholera!

Wybacz, ale ni ch. Cię nie zrozumiałem

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama