, piątek 16 kwietnia 2021
Koniec sporu o skoczowskie flagi
Ten układ flag na skoczowskim urzędzie był zły - uznał NIK. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Koniec sporu o skoczowskie flagi

TWO, DOKA
Koniec sporu o skoczowskie flagi

Obecnie na Ratuszu wiszą tylko dwie flagi. fot. Dorota Kochman

Nie burmistrz Skoczowa Janina Żagan a Andrzej Bacza, przewodniczący Rady Miejskiej, miał rację w sporze o kolejności wywieszania flag na Ratuszu.
O sprawie pisaliśmy. W marcu flagi przed wejściem do Urzędu Miejskiego w Skoczowie wisiały w następującej kolejności: od lewej narodowa, w środku europejska, po prawej lokalna, skoczowska. — Taką interpretację przedstawił mi pracownik, przeszkolony na kursie heraldyki — tłumaczyła Super-Nowej.pl Janina Żagan, burmistrz Skoczowa. Andrzej Bacza, przewodniczący Rady Miejskiej mówił gazecie, że w przypadku trzech masztów, flaga narodowa powinna być w środku. — Jeżeli maszty są dwa albo cztery, wtedy flaga biało-czerwona powinna wisieć pierwsza z prawej, jako najważniejsza — przekonywał Andrzej Bacza.

I nagle z lokalnego sporu zrobiła się sprawa na całą Polskę pokazywana nawet w głównym wydaniu „Faktów" TVN. ― Robią niepotrzebny szum. Czy flagi są najważniejsze w mieście? ― pytał mieszkaniec Skoczowa Leon Oleksy. — Tyle jest spraw, którymi należałoby się zająć, a tu urzędnicy zajmują się detalami ― kiwała głową Monika Janecka.

Dziś spór przycichł, ale problem pozostał, bo obie strony obstają przy swoim. Janina Żagan podpiera się artykułem Krzysztofa J. Gazurka, członka Polskiego Towarzystwa Weksykologicznego opublikowanym w kwietniowych „Wieściach Skoczowskich". Autor twierdzi, że „flaga państwowa RP jest nadrzędna w stosunku do flagi UE - a jako taka powinna być eksponowana jako pierwsza w rzędzie (tj. dla patrzącego na flagi pierwsza z lewej)". Natomiast Andrzej Bacza podpiera się otrzymanym właśnie pismem pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli, z którego wynika, że to on ma rację i flagi powinny wisieć inaczej.

Kto ma rację? Bacza, bo pismo z NIK jest dla urzędu wiążące. Janina Żagan już zareagowała - postanowiła nie przekładać flag, tylko zdjąć z ratuszowego balkonu flagę unijną; i teraz flagi RP oraz Skoczowa wiszą już dobrze.
Komentarze: (21)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

młócenie sieczki pany...?

Kurcze pieczone to już koniec, szkoda, a taki piękny to był spór ....... o pryncypia.

Pan Bacza to tylko szum na Skoczowie robi i tyle.
Jak to mówią "w każdej du@&# go pełno"

I o czym teraz biedaki będziecie pisać??????

Prawy do lewego

Burmistrz i przewodniczący - DO ROBOTY, a nie o pierdołach debatować od co najmniej 2 miesięcy!

Poważna sprawa : )

i czym teraz będzie robił swój PR Przewodniczący? Co wymyśli tym razem?

brawo! brawo! ot mamy kolejne moralne zwycięstwo :)

A tak na marginesie w Skoczowie z tymi flagami unijnymi to przesadzają. Nadgorliwcy.

ten układ nie był zły. Dla pani Żagan taki właśnie POWINIEN być.

jacy urzędnicy, takie spory ... . A sprawy ważne leżą.

To pokazuje tylko tyle że w tym kraju wszystkie przepisy są sprzeczne i do d... skoro nawet niewiadomo jak powiesić flagi.

Szanowny Panie Redaktorze,
 
w związku z artykułem "Koniec sporu o skoczowskie flagi" opublikowanym w dniu 24.06.2008 r. w Gazeciecodziennej.pl w załączniku przesyłam pismo Najwyższej Izby Kontroli z dn. 10.06.2008 r., z którego wynika, że "Przepisy ustrawy o godle, ze względu na ogólny charakter, nie zapewniają jednolitego podejścia do używania godła i flagi przez administrację publiczną", ale zalecają do stosowania zasady określone w "Informacji o wynikach kontroli używania symboli państwowych przez organy administracji publicznej" z kwietnia 2005 r., do których stosuje się Urząd Miejski w Skoczowie. Dlatego też proszę o rzetelne poinformowanie Czytelników o rzeczywistej treści pisma przywoływanego przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Skoczowa. W cytowanym przez Niego załączniku, na str. 57 pkt.4.3 w czwartym podpunkcie napisano: "jeżeli flaga państwowa jest eksponowana w jednej linii z innymi flagami (np. samorządowymi) lub flagami innych krajów powinna zajmować pozycję uprzywilejowaną, tj. skrajną na prawo. W kolejnym punkcie czytamy: "flagi organizacji międzynarodowych (np. Unia Europejska lub NATO) nie maja statusu flag państwowych i powinny zajmować drugie miejsce w stosunku do flagi państwowej, tj. po lewej stronie". W raporcie z kontroli NIK-u na tej samej stronie umieszczono również stosowny rysunek. Natomiast Przewodniczący RM powołuje się na podpunkt str. 58 dotyczący zasad umieszczanie większej liczby flag w czasie organizacji konferencji, spotkań, który brzmi: "trzy flagi: pozycja uprzywilejowana w środku, drugie miejsce po prawej stronie, trzecie po lewej (na przykład flaga gospodarza w środku, flaga gościa po prawej stronie, flaga organizacji międzynarodowej np. UE po prawej stronie)". Jak widać mowa tu jest wprost o gościach i gospodarzach i o umieszczaniu, a nie eksponowaniu flag na budynkach. Natomiast o eksponowaniu mówi punkt, który cytowalismy wyżej.

Z poważaniem

Iwona Marczyk-Klepczyńska, Wydział Funduszy Europejskich, Promocji i Informacji

Pani Iwona napisała post jak okólnik w magistracie. Siła przyzwyczajenia. Mam nadzieję, że karetki z wakacji pisze inaczej.

O jakie to krawcowej karetki chodzi ? Widać, że krawcowa to od maszyny odchodzić nie powinna. A może krawcowa chce dostawać takie "karetki" od Pani Iwony?

Jaka krawcowa poinformowana. To w magistracie pisze się okólniki? A może krawcowa nic nie zrozumiała?

Mam pytanie. Czy kiedy mówimy o prawej stronie, mamy na myśli prawą patrząc z perspektywy ratusza, czy prawą patrząc z rynku na ratusz? Proponowałbym rozstrzygnąc ten problem na sesji rady, to przecież bardzo ważne.

to najlepiej pozamiatac smieci pod dywan a znowu spor wroci jak bedziecie wieszac flagi na 22 lipca .jak zwykle w skoczowie prowizorka

ELwIxa jttnhlyulpox, [url=http://nlfpllvhjyrv.com/]nlfpllvhjyrv[/url], [link=http://kqzqexxpslri.com/]kqzqexxpslri[/link], http://wsafavaddsid.com/

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama