, środa 8 maja 2024
Istebna boi się ograniczenia usług medycznych i wydaje negatywną opinię
W Istebnej radni negatywnie zaopiniowali projekt przekształcenia ZZOZ-u w Cieszynie. Boją się o dostęp do usług medycznych na swoim terenie. fot. ARC 



Dodaj do Facebook

Istebna boi się ograniczenia usług medycznych i wydaje negatywną opinię

ADAM BOGUCKI
Projekt przekształcenia Zespołów Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie wzbudza wiele kontrowersji. Największe zastrzeżenia zgłaszają radni gminni z Istebnej, którzy 6 czerwca podczas sesji przyjęli uchwałę o wydaniu negatywnej opinii w sprawie projektu. Mające ostateczny głos Starostwo Powiatowe w Cieszynie oczekuje na opinię z pozostałych gmin.
Projekt dotyczący zmian w organizacji cieszyńskiej służby zdrowia zakłada likwidację kilkunastu placówek na terenie Cieszyna, Ustronia i Skoczowa. - Likwidujemy te placówki, które są już i tak nieaktywne. Wiele z nich nie przyjęło żadnego pacjenta od kilku lat, nie mają podpisanych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, więc nie mogą funkcjonować - tłumaczy Dariusz Babiak z działu marketingu Szpitala Śląskiego w Cieszynie. - Zmiany, jakie staramy się przeprowadzić, są w dużej mierze administracyjne. Nie będą miały wpływu na dostęp do usług medycznych. W przypadku każdej placówki istnieje zarówno uzasadnienie dla likwidacji, jak i alternatywy dla pacjentów. Te ośrodki, które już są obsługiwane przez podmioty prywatne, teraz formalnie zostaną im przekazane - dodaje.

Szczególne zastrzeżenia płyną z Istebnej, gdzie radni obawiają się, iż przekształcenia w cieszyńskich strukturach służby zdrowia znacząco utrudnią ludziom dostęp do usług medycznych. Obawy te są uzasadnione sporą odległością, jaką musieliby przebyć mieszkańcy w celu uzyskania opieki, gdyby zlikwidowane zostało Pogotowie Ratunkowe w Istebnej "Na Dzielcu", co sugerował jako przyszłą ewentualność, obecny na sesji, radny powiatowy Janusz Juroszek. - Wszystkie zmiany, jakie dotykają pogotowie w Cieszynie, będą miały wpływ na dostępność usług w naszym regionie - mówiła Łucja Michałek na poniedziałkowej sesji. - Prywatyzacja może stanowić realne zagrożenie dla pogotowia w Istebnej, a jego likwidacja byłaby dużym problemem społecznym.

PISALIŚMY: Cieszyn: Szpital Śląski z kardiologią i nowym blokiem operacyjnym

Takich jednak planów w Szpitalu Śląskim jednak nie przewidują. - Pogotowie w Istebnej w dalszym ciągu będzie obsługiwać mieszkańców. Zmiany będą dotyczyć tylko placówek wymienionych w projekcie - uspokaja Dariusz Babiak.

Rada społeczna szpitala Śląskiego w Cieszynie projekt przekształceń zaopiniowała pozytywnie. Starostwo, które ma decydujący głos w tej sprawie, czeka na opinie pozostałych gmin. Niewykluczone jest, iż sprawa ta pojawi się na najbliższej sesji rady powiatu.
Komentarze: (24)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

dupek z istebnej

Dlaczego te Poradnie nie otrzymały kontraktów z NFZ...? Czyli system działa odgórnie, nie ma kontraktów a to oznacza, że nie ma za co leczyć pacjentów i w efekcie usprawiedliwia likwidację. Celowe i zamierzone działanie. Oceniam bardzo krytycznie podjęte działania.

"Likwidujemy te placówki, które są już i tak nieaktywne. Wiele z nich nie przyjęło żadnego pacjenta od kilku lat, nie mają podpisanych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, więc nie mogą funkcjonować - tłumaczy Dariusz Babiak z działu marketingu Szpitala Śląskiego w Cieszynie."

Część poradni wytypowana do likwidacji przyjmowała, lecz z określonym dziennym limitem pacjentów (np.10osób). Po wprowadzeniu zmian nie będzie takiej możliwości, a zainteresowani zostaną odesłani do Ustronia, Skoczowa, czy Bielska. Oczekiwanie na wizytę też będzie dłuższe, kontrakty i limity wszędzie obowiązują. Górale z Trójwsi jak zwykle wszędzie mają najdalej, co oznacza dla wielu starszych osób, które same mogły dojechać do Cieszyna, utrudniony dojazd do Bielska, a przede wszystkim DROŻSZY - Platformie za tę przysługę już dziękujemy!

z urzędu jest szef organu załorzycielskiego, w tym przypadku starosta

Nie lękajcie się!W tym kraju niczego nie da się zreformować.

och! Karol! To wszystko Karol! Karol Mistrzem jest i basta

kto jest przewodniczącym PO W CIESZYNIE?
http://www.slaski.platforma.org/cieszynski/nasze_wladze,,,przewodniczacy...
SKRZYNKA KONTAKTOWA PO W CIESZYNIE?
http://www.slaski.platforma.org/cieszynski/kontakt.html
kto ma informację ten ma władzę. Władza obsadza stołki PO, Władza obsadziła stołek dyrektora Szpitala ŚLĄSKIEGO W CIESZYNIE.

Starosta - Czesław Gluza, Przewodniczący rady społecznej szpitala - Czesław Gluza. Ania i Czesiu big love- i wszystko jasne.

kto sie boi, tyn moc wystoi...

kiedy poradnie nie dostały kontraktu, nie wykreślano ich do razu z rejestru w nadziei, że za jakiś czas, za pół roku, czy za rok, kontrakt zostanie przywrócony. Teraz, kiedy nie ma na to szans postanowiono je zlikwidować

trzeba na to starostwa i ustawy, rzeczywiście...

nie miały kontraktu z NFZ, nie przyjmowały pacjentów, nie brały pieniędzy, były tylko na papierze w statucie i teraz szpital chce to uporządkować

wiele z nich nie przyjęło pacjenta od kilku lat...to za co placówka brała przez ten okres pieniądze?

"Likwidujemy te placówki, które są już i tak nieaktywne. Wiele z nich nie przyjęło żadnego pacjenta od kilku lat - tłumaczy Dariusz Babiak z działu marketingu Szpitala Śląskiego w Cieszynie."

likwidacja poradni, które już nie istnieją??

Radny Powiatowy Janusz Juroszek mówił o zmianach w Szpitalu Śl. które mogą mieć wpływ na przekształcenie Pogotowia.
Likwidacja Poradni w szpitalu pozbawia pacjentów z możliwość korzystania w jednym miejscu ze sprzętu diagnostycznego, laboratorium, konsultacji. Po co doposażać skoro można likwidować. Rady Gmin, Powiatu poprą wniosek i jest ok.
Co dalej może Powiat w Istebnej: do liceum się już dobrał, tylko czekać na schronisko i OPP w Koniakowie. Można by tak "asfalt zwinąć w Istebnej", myślę że zasiedziała władza nie miałaby nic przeciwko - bo to takie tam głupoty...

NZOZ w Istebnej - bez specjalistów ( z wyjątkiem Dzielca) i laboratorium - zlikwidowane. Z 4 aptekami - bez dyżuru w weekend (ewent. na Dzielcu ) na 11 i pół tyś. mieszkańców. Pogotowie - karetka za 800tyś. a dziury na pół metra przy wjeździe na plac. Ludność albo się leczy sama (ziółka, uzdrowiciele, woda z Turzowki) albo prywatnie. Reszta "do piachu"

Przecież pogotowie to CPR (Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe), które jest całkowicie niezależne od szpitala. Jaki z tym ma związek likwidacja dawno już nie działających już poradni w Cieszynie, Skoczowie i Ustroniu. Chyba radni w Istebnej nie mają pojęcia o organizacji ochrony zdrowia w powiecie.

Społeczny folwark lepszy?

Przekształcenie w prywatny folwark?

Zrozumienie tematu przekształcenia szpitala w Istebnej widać przeczytane ze zrozumieniem...co ma karetka na Dzielcu do przekształcenia szpitala ?

Ludzie! To przecież dla waszego dobra! Nie pojmujecie takich oczywistych spraw? Chyba, że w przybieracie z góry postawę wrogą wobec demokratycznie wybranych Władz.

Podstawowe ZOZy w Istebnej i nie tylko są tak kiepskie że likwidacja aż się prosi. Chyba że tylko po L4 ....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama