, poniedziałek 13 maja 2024
Spektakl "Smakosze czekolady" zdobywcą Złotego Szlabanu
Aktorzy Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego po raz kolejny wystawili "Makbeta" na Wzgórzu Zamkowym. fot. Paulina Ogłódek 



Dodaj do Facebook

Spektakl "Smakosze czekolady" zdobywcą Złotego Szlabanu

BARBARA ŚLIŻ
Spektakl "Smakosze czekolady" zdobywcą Złotego Szlabanu

Anna Guzik w roli Singielki w spektaklu o tym samym tytule. fot. Krystian Firla


Spektakl "Smakosze czekolady" zdobywcą Złotego Szlabanu

Zaskoczeniem dla wszystkich było wystawienie "Dzienników". Teatr prywatny zapraszając celebrytów do tego spektaklu pokazał sztukę najwyższych lotów, sprowokował do myślenia, zaoferował widzom katharsis - mówił Janusz Legoń, dyrektor festiwalu


Spektakl "Smakosze czekolady" zdobywcą Złotego Szlabanu

Spotkania z twórcami spektakli cieszyły się ogromną popularnością. Na zdjęciu aktorzy z "Dzienników". fot. materialy prasowe

W ciągu ostatnich kilku dni Cieszyn zamienił się w miasto festiwalowe. Miłośnicy teatru codziennie mieli okazję do spotkań ze sztuką najwyższego kalibru. Teatr im. Adama Mickiewicza zapełniał się po brzegi, na Wzgórzu Zamkowym o mały włos, a zabrakłoby miejsca dla Anny Olszewskiej, konsul generalnej RP w Ostrawie. Kolejna edycja festiwalu \"Bez Granic\" zakończyła się sukcesem.
- Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by ta edycja festiwalu również należała do udanych. Cieszę się, że akurat te spektakle zdobyły uznanie wśród publiczności. Naszym zamiarem jest pokazanie sztuk nowych, mało znanych, nieco trudniejszych w odbiorze. Ryzykiem było wystawienie jeszcze raz "Makbeta". Magia Wzgórza Zamkowego sprawiła jednak, że sztuka ta po raz kolejny cieszyła się ogromną popularnością - komentował Janusz Legoń, dyrektor festiwalu "Bez Granic".

Spośród prezentowanych spektakli widzowie wybrali ich zdaniem najlepszy, który otrzymał główną nagrodę. Statuetka "Złamanego szlabanu" trafiła do Davida Drábka, reżysera sztuki "Jedlíci čokolády" ("Smakosze czekolady") teatru Klicperovo divadlo z Hradca Kralové. Według krytyków sztuka ta to opowieść o miłości we współczesnych Czechach, która ma smak Czechowa, Almodovara i Woodego Allena z domieszką orzeszków Hollywood.

PISALIŚMY: Forsowanie Olzy wpław? Takich rzeczy się nie zapomina. O festiwalu teatralnym słów kilka (wywiad + konkurs)

Drugie miejsce zdobyło przedstawienie "Korespondence V+W" (Národní divadlo Brno - Reduta), trzecie miejsce przypadło Teatrowi IMKA z Warszawy, który zaprezentował "Dzienniki" Witolda Gombrowicza. - Zaskoczeniem dla wszystkich było wystawienie "Dzienników". Teatr prywatny zapraszając celebrytów do tego spektaklu pokazał sztukę najwyższych lotów, sprowokował do myślenia, zaoferował widzom katharsis - mówił Legoń.

Festiwalowi "Bez Granic" towarzyszyły wystawy, m.in. wystawa plakatów teatralnych prof. Michała Klisia, koncert i debata o teatrze, spotkania z artystami. Szczególną atrakcją okazał się występ światowej sławy gitarzysty bluesowego. Vasti Jackson Blues Band zagrał razem z Feltonem Crewsem na basie i Krzysztofem Zawadzkim na perkusji. Równie duży skutek przyniosła sztuka wystawiana na cieszyńskim rynku. - Jestem pod wrażeniem wielkiej gry planszowej, "Dywidenda" to był strzał w dziesiątkę. Widziałam zapowiedzi tego spektaklu, rynek okazał się doskonałym miejscem na jego zrealizowanie - ekscytowała się Weronika Branny, uczestniczka festiwalu.

PISALIŚMY: Spotkanie na granicy, czyli XXII Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez granic"

"Bez Granic" - sztandarowa impreza organizowana przez stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką została zorganizowana po raz pierwszy w 1990 roku. Do dzisiaj festiwal cieszy się ogromną popularnością. Jest swoistą wizytówką miasta. - Cieszyn jest dla mnie stolicą teatru w Europie, Cieszyn to miasto, gdzie nie tylko złamano szlabany, ale to także miasto wspaniałych ludzi, którzy otworzyli nam drogę do wolności w Europie i o których powinniśmy pamiętać. Chciałbym w tym miejscu podziękować Jerzemu Hermie, Jerzemu Kronholdowi, Jolancie Dygoś, Marianowi Dembiniokowi i wielu innym, którzy przyczynili się do przełamywania barier na tym terenie. Mam nadzieję, że ponownie spotkamy się za rok - dziękował Julian Golak, przewodniczący ogólnopolskich struktur stowarzyszenia SPCZS.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

te popłuczyny o których słusznie piszesz to efekt fenomenalnej kilkudziesięcioletniej działalności pożal sie Boże "menedżerskiej" niejakiego A. Łyżbickiego. Brawa dla pana Dyrektora!

Wreszcie cos nowego i świeżego można bylo zobaczyc w teatrze a nie te stare ograne popluczyny ktore tak często do Cieszyna trafiają
Festiwal teatralny wyrażnie odżywa po latach chudych i dobrze niech bedzie tak dalej .....!!!!!
Dzienniki Gombrowicza byly bardzo ciekawe i znakomicie zagrane a tekst bardzo trudny !!! Powodzenia zycze organizatorom

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama