, środa 8 grudnia 2021
"Śląsk" dla cieszyńskiego szpitala (fotorelacja)
Całkowity dochód z koncertu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" został przekazany na rzecz Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. Dodaj do Facebook

"Śląsk" dla cieszyńskiego szpitala (fotorelacja)

KATARZYNA KOCZWARA, zdjęcia: MACIEJ KŁEK
"Śląsk" dla cieszyńskiego szpitala (fotorelacja)

Koncert poprzedzony był podziękowaniami na przyjaciół Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

- Ani dzisiejszy koncert, ani dwa poprzednie nie odbyłyby się, gdyby nie współpraca z zespołem \"Śląsk\". Na ręce dyrektora Tomasza Janikowskiego oraz kierownik artystycznej Izabeli Migocz składam Cieszyński Kwiat Przyjaźni - powiedziała podczas koncertu Anna Bednarska-Czerwińska, dyrektor szpitala.
Podczas koncertu wręczono także Perły Zdrowia oraz wyliczono inwestycje, jakie udało się zrealizować na terenie szpitala w ostatnim czasie.

W piątek, 25 lutego, cieszyński Teatr im. Adama Mickiewicza pękał w szwach. Na widowni zasiedli znakomici goście z regionu. Zanim na scenie pojawił się zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", przedstawiono sytuację Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

- Jesteśmy gośćmi teatru dla bardzo szczytnego celu, dla wsparcia instytucji o jeszcze dłuższej tradycji i historii, wpisanej w krajobraz ziemi cieszyńskiej od ponad 120 lat. Jesteśmy tu, aby udzielić jej wsparcia materialnego, ale, co jeszcze ważniejsze, wsparcia duchowego. Szpital Śląski w Cieszynie to wielka, długa, chwalebna historia. To także dzień teraźniejszy - czasami trudny, czasami pełen cieni, ale ostatnimi laty nabierający blasku. Dziękuję, że tu jesteście z nami, że wspieracie to dzieło, instytucję, która powinna służyć nam, naszym bliskim, ludziom odwiedzającym tę ziemię - powiedział starosta cieszyński Czesław Gluza.

PISALIŚMY: Cieszyn: 40 w skali Barthela

Choć mówiło się przede wszystkim o szpitalu, całkowity dochód z koncertu przekazany został na rzecz Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. - To trzecia już edycja koncertu zespołu "Śląsk" na rzecz fundacji. W pierwszym roku zbieraliśmy pieniądze na aparat elektrobiogram na Oddział Neurologiczny. Od jego zakupu udało się wykonać ponad 2 tys. badań pacjentów powiatu cieszyńskiego. W 2010 r. zbieraliśmy na nowoczesny aparat laparoskopowy dla Oddziały Ginekologiczno-Położniczego. Wykonaliśmy w tej chwili ponad 300 operacji. W tym roku zbieramy na sprzęt na Oddział Ortopedyczno-Urazowy - wymieniła dyrektor Czerwińska. - Dzięki fundacji zakupiliśmy artroskop, wykonujemy rocznie ok. 200 artroskopii. Otrzymaliśmy także aparat rentgenowski z ramieniem "C", który pozwala na zwiększenie ilości operacji. W ostatnim roku było ich ponad 1200. Kolejnym krokiem jest zakup nowoczesnego systemu napędów. Nasza praca jest bardzo zbliżona do mechaniki, są to systemy pił i wiertarek, które służą do wykonywania zabiegów operacyjnych i zakładania nowoczesnych rodzajów zespoleń - dodał Jacek Ochałek, ordynator oddziału.

Fundacja co roku przekazuje na rzecz szpitala ok 400 tys. zł. - W 2010 r. zakupiliśmy specjalistyczne łóżka za 270 tys. zł, system monitorowania na Oddział Położniczy za 178 tys. zł, doposażyliśmy Oddział Pediatryczny - wyliczyła Inez Scherle, prezes fundacji. Zachęciła także do przekazania fundacji 1% podatku dochodowego. - Nadal wspierajcie naszą fundację, koniecznie przekażcie 1%, bo widać, że warto, że to się opłaca. Nie marnujemy waszych pieniędzy.

Tradycyjny już koncert był także okazją docenienia przyjaciół fundacji i szpitala. Wręczono Perły Zdrowia - symbol nieustającej działalności na rzecz zdrowia mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. To wyróżnienie otrzymał właściciel i prezes Ustronianki - Michał Bożek. Jak podano w uzasadnieniu, Bożek otrzymał wyróżnienie "za swoją działalność na rzecz Szpitala Śląskiego, wspomaganie środkami finansowymi, za działalność prozdrowotną w tym endemicznym regionie, gdzie zachorowalność na choroby tarczycy jest największa w kraju."

Druga statuetka trafiła do firmy Gazcotrol Polska "za serce okazane najmłodszym pacjentom i hojność, którą obdarza Oddział Pediatryczny". - Darowizny, które przekazujemy od kilku lat dla Oddziału Pediatrii szpitala w Cieszynie, nie są tylko darem serca, dla także spłatą mojego długu, który ponad 30 lat temu zaciągnąłem tutaj. Wtedy podczas moich narodzin przeprowadzona została operacja, dzięki której jestem tu dziś obecny - powiedział Marcin Przywara, prezes firmy.

Trzecie wyróżnienie "za wieloletnią, pomimo różnej sytuacji finansowej zakładu, pomoc szpitalowi "dostała Kuźnia Polska S.A. ze Skoczowa. Nagrodę odebrała Halina Jarosz.

Rozdano także Cieszyńskie Kwiaty Przyjaźni - wyróżnienia dla instytucji wspierających cieszyński szpital. Pierwszy kwiat otrzymał Urząd Wojewódzki, a odebrał go wojewoda Zygmunt Łukaszczyk. - Dzięki przychylności wojewody mogliśmy dokończyć część diagnostyczno-zabiegową, a także otrzymaliśmy z ministerstwa 12 mln zł - powiedziała Anna Bednarska-Czerwińska.

Drugi Kwiat Przyjaźni przyznano Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego. Choć Szpital Śląski nie jest szpitalem marszałkowskim, od wielu lat jest przez urząd wspomagany finansowo. Trzeci otrzymał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Czwarty wręczono Teresie Przygodzie, prezes Stowarzyszenia Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia. Piąty, ostatni, otrzymał zespół "Śląsk".

PISALIŚMY: "Bo ja go tak strasznie kocham..."

Punktem finałowym spotkania w cieszyńskim teatrze był występ zespołu "Śląsk", który wystawił operę ludową "Szałasznicy" z muzyką, związanego ze Śląskim Cieszyńskim, Jana Sztwiertni i librettem Ferdtnanda Dyrny. - Jest to widowisko kulturowo i historycznie osadzone w Beskidach, w środowisku wiślańsko-cieszyńskim. Ludowy charakter opery podkreślają surowe dźwięki trombit, tekst pisany gwarą oraz stroje ludowe i choreografie tańców. Ważnym elementem widowiska są utrzymane w romantycznym nastroju arie, duety i sceny chóralne. Opowieść o życiu górali wiślańskich "Sałasznicy", w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", bawi, zachwyca, stanowi niezapomniany muzyczny obraz tradycji regionu beskidzkiego - powiedziała Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy zespołu.

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

z jakoscia zdjec tym razem sie nie popisaliscie

a u Elżbietanek, w XIX-wiecznych zasyfionych murach pożar... Dyrekcja na balu. Od 30 lat wyciągnięte po kasę ręce, od 30 lat nieudacznicy topią pieniądze w błoto "nowego" pawilonu. Pogonić tę bandę do więzienia za marnotrawstwo publicznych pieniędzy.

Jako kaj ? Prywatnie !!! O to przeca w tym wszyckim chodzi do pierona jasnego ! A wy ludziska dajecie se ciemnote wciskac ode Tuska, ze bydzie pojedynczy, uśmiechnięty (!!!) doktor witoł pojedynczego chorego, bez kolejki, w kolorowej przychodni i takie tam BZDURY ! Nie dejcie sie nabrać ! Kierygo nie bydzie stac to marny jego los !

Szpitol bydzie mioł piniondze, ale dycki żle sie bydzie mioł tyn borok nimocny. Jak sie dostanie na tom izbym przyjynć to uż mu sie ganc nic niechce,jak uzdrzy tego chudego dochtora co fort tam je to uż je na poły umrzity. Tyn drugi taki grubszy co jakosi nie rządzi po naszymu to uż ganc mosz przechlapane, bo yny rzondzi do chaupy starko my tu takich nie chcymy. No i kaj sie mo lyczyć tyn borok.

To fajnie ! Tyroz szpitolik bydzie tak bogaty, ze wreszcie leczenie bydzie na światowym poziomie i darmowe ;) Idiotyzmy takie mydlenie oczu przez dygnitarzy.

starosta specjalizuje się w okolicznościowych, przystrojonych w umizgi i wyglancowane słówka, mowach, taka...urzędowa mowa-trawa...trawa-mowa

"Jesteśmy tu, aby udzielić jej wsparcia materialnego, ale, co jeszcze ważniejsze, wsparcia duchowego" Nie wiem jak Pan,Panie Gluza,ale ja mam w dupie wsparcie duchowe gdy nie ma czym leczyć ani za co. jak Pan wolisz wsparcie duchowe od materialnego to idź do kościoła a nie do szpitala

Nie wiedziałam, że scena w cieszyńskim teatrze jest odsuwana!?

a jak się w końcu skończyła sprawa outsourcingu szpitala?

górale wiślańscy "Sałasznicy a stroje istebniańskie ????

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama