, środa 1 grudnia 2021
Sebastiach Cichocki o sztuce poza galerią
Sebastian Cichocki podczas wykładu w Świetlicy Krytyki Politycznej. Fot. ARC. Dodaj do Facebook

Sebastiach Cichocki o sztuce poza galerią

JM
\"Prace ziemne. Krótki przegląd brawurowych ucieczek z muzeum na przełomie XX i XXI wieku\" to motyw przewodni wykładu, który w Świetlicy Krytyki Politycznej \"Na Granicy\" wygłosił w czwartek Sebastian Cichocki, znany krytyk sztuki, obecnie kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Mowa była jednak nie tylko o sztuce w przestrzeni publicznej, ale również o tak zwanej sztuce ziemi.
Sebastian Cichocki jest znanym krytykiem sztuki, który w przeszłości był między innymi dyrektorem programowym CSW "Kronika" w Bytomiu, a dziś jest kuratorem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Była to już jego kolejna wizyta w Cieszynie.

Tym razem w ponad godzinnym wykładzie opowiedział o sztuce ziemi (land art) oraz zaprezentował prace największych artystów tego nurtu. Nurtu, który narodził się na przełomie lat 60. i 70., a którego głównym obszarem działania stało się środowisko naturalne. - Wykład prezentował innowacyjne postawy z lat 70., kiedy artyści występowali przeciwko muzeom, w pewnym sensie przeciwko publiczności, kiedy starali się tworzyć własne kanony, własną historię sztuki. To co wydarzyło się pomiędzy 1968 a 1972 rokiem było bardzo istotnym przełomem konceptualnym, do którego artyści zawsze będą sięgać – powiedział GazecieCodziennej.pl tuż po wykładzie Sebastian Cichocki. - Sztuka jest bardzo istotnym elementem naszego życia, który powinniśmy bardziej szanować. Sztuka może być pewnego rodzaju szkłem powiększającym, za pomocą którego przyglądamy się codzienności. Również działania współczesnych artystów pozwalają nam spojrzeć z perspektywy zewnętrznej na nasze codzienne życie - dodał.

21 grudnia o godz. 20.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej na Granicy w ramach cyklu "To się w kinie nie mieści" odbędzie się pokaz filmu "Dlatego że żyjemy" w reżyserii Jean-Pierre Duret i Andrea Santana.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Na tym niebywale interesującym, porywającym i sensacyjnym wykładzie były DWIE osoby :D

po odejściu Trzcionki pachnie malizną!!

Ale news...

z ciekwaości ile było osób na tym wykładzie oprócz organizatorów - 3 czy 5?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama