, wtorek 1 grudnia 2020
Rarytasy w kościele Jezusowym
Marcin Gabryś, opiekun muzeum, stara się ściągnąć z Zaolzia rzeźbę orła podobną do tej, która kiedyś znajdowała się nad ołtarzem. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Rarytasy w kościele Jezusowym

MARCIN CZYŻEWSKI/Gazeta.pl
Choć na Śląsku Cieszyńskim żyje połowa wszystkich polskich luteranów, to nie było tutaj żadnego miejsca poświęconego historii ich wyznania. Zmieni to Muzeum Protestantyzmu, które w marcu zostanie otwarte w Cieszynie.
Otwarcie tego niezwykłego muzeum zapoczątkuje obchody 300-lecia cieszyńskiego kościoła Jezusowego. To nie tylko piękny zabytek i największa świątynia luterańska w Europie Środkowo-Wschodniej. To także miejsce z bogatą historią. Początkowo był to tzw. kościół łaski - zgodę na jego wzniesienie wydał cesarz na początku okresu tolerancji religijnej na Górnym i Dolnym Śląsku. Długo był jedyną ewangelicką świątynią między Pszczyną a czeskim Ołomuńcem i zarazem centrum ewangelickiej inteligencji. Dlatego w ciągu lat przy kościele udało się zgromadzić bogate zbiory dokumentujące dzieje protestantów na Śląsku Cieszyńskim. — Do tej pory znajdowały się w różnych zakamarkach i nikt nie mógł ich zobaczyć. Dlatego w końcu postanowiliśmy udostępnić je zwiedzającym — mówi ks. Janusz Sikora, proboszcz parafii ewangelickiej w Cieszynie.

Prace udało się rozpocząć przed dwoma laty dzięki dotacji z tzw. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Kilka działających w mieście instytucji (m.in. Książnica Cieszyńska, parafia ewangelicka, Muzeum Śląska Cieszyńskiego) otrzymało wtedy pieniądze na projekt „Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego". Ewangelicy na swoje zbiory dostali 1,6 mln zł.

Z myślą o muzeum odrestaurowano wnętrza na drugim piętrze świątyni. Są tu łukowate sklepienia i piękna, ceglana posadzka z czasów budowy kościoła. Od reszty świątyni ekspozycję oddzielają specjalne okna.

Wśród eksponatów zobaczymy wiele rarytasów. Jest tu pierwszy, potężny zamek z kościelnych drzwi z 1714 roku, fotel, na którym siedział w 1906 roku cesarz Franciszek Józef, czy szpic laski, którą w 1709 roku w miejscu obecnej świątyni zatknął cesarski wysłannik hrabia Ludwik Zinzendorf jako znak łaski na budowę kościoła. Są też stare i piękne naczynia liturgiczne, mieszki do zbierania ofiary od wiernych, wielkie skarbony z XVIII wieku, wiekowe zeszyty i dzienniczki uczniów szkoły ewangelickiej oraz cenne księgi i dokumenty. Marcin Gabryś, opiekun muzeum, stara się także ściągnąć z Zaolzia rzeźbę orła (symbol monarchii habsburskiej) podobną do tej, która kiedyś znajdowała się nad ołtarzem, ale została zniszczona w 1918 roku.

— Śląsk Cieszyński to prawdziwe zagłębie protestantyzmu, ale do tej pory nie było tutaj miejsca prezentującego historię tego wyznania. Teraz to się zmieni — mówi Maciej Oczkowski, zajmujący się tworzeniem muzeum.

Otwarcie nastąpi w ostatnią niedzielę marca. Będzie to drugie, po Mikołajkach, muzeum protestantyzmu w Polsce.
Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To zdjęcie juz było, o ile pamietam, w ubiegłym roku przy bardzo podobnym artykule. I juz wtedy pisałem, że pan Gabryś nie założył rękawiczek. Tylko do zdjęcia, czy może tak pracuje?

Jestes strasznie upierdliwy tajemnico...

Półtora bańki tyle chyba kosztowałby remont ulicy Bielskiej

A ty niezmiennie blondynka.

Oj Pan Makowski nie będzie zadowolony ze straty fotela Franca Jozefa :) A tak na poważnie, to ekspozycja we wnętrzu kościoła jest chyba troszeczkę nieroztropna z uwagi na wartość muzealiów.

...w byłej Targowej. Toż to przecie własność jednego z księży...

... żarciu będzie...

Hej Lutry, nie iźcie tą drogą! Podążajcie drogą Marcinka L. i jego słynnych tez. Wiele z nich jest nadal bardzo aktualnych. A Wam "bracia" jakoby mowę odjęło. Jako byście też zachłysnęli się mamoną i blichtrem agnostycyzmu. Moze choć na drzwiach tego Muzeum zawiśnie pnownie lista z... pytaniami bez odpowiedzi.

a boga jak nie bylo tak nie ma i co Wy na to....

módl się Antek o rozum

belfruf. Wiara zamiast rozumu.

Ty też się módl o rozum. Może Pan cię wysłucha.

.....stety czy niestety - ale ' antek " ma rację . Chociaż w tym kraju, ciężko się żyje agnostykom, to ciesze się, że wiem, co naprawdę w trawie piszczy.......

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama