, sobota 22 stycznia 2022
Jak szukać przodków stela? (3)
Notatka prasowa o skazaniu Pawła Kruczka z Brennej za podpalenie domu w listopadzie 1906 roku ("Gwiazdka Cieszyńska" 1907 nr 21, źródło: sbc.org.pl) Dodaj do Facebook

Jak szukać przodków stela? (3)

MICHAEL MORYS-TWAROWSKI
Jak szukać przodków stela? (3)

Wspomnienie pośmiertne Jana Brannego, wójta Sibicy, zmarłego w 1917 roku ("Gwiazdka Cieszyńska" 1917 nr 18, źródło: sbc.org.pl).

Co zrobić, by historia rodzinna nie ograniczyła się do wyliczanki dat narodzin, ślubów i zgonów? Warto sięgnąć do starych gazet, bo to prawdziwa kopalnia wiedzy o naszych przodkach.
Pierwsze gazety na Śląsku Cieszyńskim zaczęto wydawać w 1848 roku. W 1903 roku ukazywało się regularnie już 19 czasopism (w Cieszynie 9, w Bielsku 6, w Nawsiu 3, we Frysztacie 1). Większość numerów jest dostępna w internecie. Przede wszystkim warto zajrzeć do Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie zdigitalizowano m.in. czasopisma przechowywane w Książnicy Cieszyńskiej. Czeskie gazety "Noviny Těšínské" i "Opavský Týdenník" (ten ostatni wydawano w Opawie, ale jest tam sporo informacji o naszym regionie) można przeglądać na stronach internetowych Czeskiej Biblioteki Narodowej w Bazie Kremerius.

Jakie informacje można tam znaleźć? Dla genealogów największą wartość mają przede wszystkim wspomnienia pośmiertne, będące zazwyczaj krótkimi biografiami. Nie pisano tylko o osobach, które odegrały wielką rolę w dziejach Śląska Cieszyńskiego - mnóstwo jest tekstów poświęconych wójtom, radnym, działaczom społecznym i kulturalnym w skali "mikro", duchownym, nauczycielom, gospodyniom domowym…

PISALIŚMY: Jak szukać przodków stela? (1)

Oprócz tego na łamach poszczególnych gazet można znaleźć wiele innych informacji o naszych przodkach. W miarę jak przybywało czasopism, redaktorzy ze Śląska Cieszyńskiego zaczynali pisać o coraz to drobniejszych sprawach w stylu kradzież świniaka, należącego do Franciszka Foltyna, wójta Kończyc Wielkich ("Gwiazdka Cieszyńska" 1901, nr 52). Kopalnią ciekawostek są kroniki kryminalne sprzed stu i więcej lat, gdzie zazwyczaj upubliczniano imiona i nazwiska osób oskarżonych.

W czasie I wojny światowej na łamach gazet publikowano listy żołnierzy ze Śląska Cieszyńskiego poległych, rannych lub wziętych do niewoli.

PISALIŚMY: Jak szukać przodków stela? (2)

Stare gazety raczej nie pomogą nam odnaleźć wcześniej nieznanych przodków. Jednak dzięki nim możemy poznać nieznane szczegóły z życia naszych antenatów mieszkających na Śląsku Cieszyńskim na przełomie XIX i XX wieku.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

to dobry cykl ciekawostkowy na wakacje...i nie tylko - później sugeruje zajęcie się historia prasy na Śląsku Cieszyńskim, to istna kopalnia ciekawych wiadomości...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama