, piątek 26 kwietnia 2024
Golcowie promowali... stroje
Dochód ze sprzedaży albumu trafi na konto Fundacji Braci Golec, założonej przez słynnych braci z Milówki w 2003 roku. fot. Stela 



Dodaj do Facebook

Golcowie promowali... stroje

STELA
100 zdjęć mieszkańców Beskidu Śląskiego w strojach góralskich zawiera album „Strój górali śląskich”. Został wydany przez Fundację Braci Golec. Jego promocja odbyła się wczoraj w Domu Narodowym w Cieszynie. Sala pękała w szwach.
To już drugi album w cyklu „Stroje ludowe w Karpatach polskich”. Chociaż pierwszy, „Strój mieszczan żywieckich” nie cieszył się wielkim zainteresowaniem, Fundacja Braci Golec postanowiła kontynuować dzieło. – Niektórzy nawet mówili, żebyśmy nie wykładali dalszych pieniędzy, bo i tak się nie zwrócą. Nie słuchamy takich rad. Będą kolejne albumy, bo dzięki nim na konto fundacji wpływają pieniądze – powiedziała Katarzyna Golec z fundacji, jednocześnie żona Pawła.

Na wtorkową promocję albumu w Domu Narodowym przyszły tłumy. Już na kwadrans przed rozpoczęciem imprezy ciężko było znaleźć wolne miejsce na sali. Małgorzata Kiereś, dyrektorka Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, współautorka albumu, mówiła, że najlepiej byłoby, gdyby na taką uroczystość każdy przyszedł ubrany w strój góralski, a ona sama powinna świecić przykładem. – Mówi się jednak, że jak całe życie chodzi się w stroju, to choć raz w życiu można z niego zrezygnować. Tym bardziej, że przywiozłam ze sobą piękne dziewczęta – mówiła Małgorzata Kiereś.

Strój górali śląskich jest dalej powszechnie używany, przede wszystkim przy okazji różnych świąt i uroczystości, m.in. Bożego Ciała, komunii, ślubów oraz dożynek. Na ekumenicznych dożynkach, które kilka lat temu odbyły się w Istebnej, dyrektorka muzeum naliczyła około 1000 osób w strojach. – Stroju nie można się wstydzić, bo to wartość naszej kultury narodowej – przekonywała Kiereś.

Łukasz i Paweł Golcowie kilka lat temu założyli fundację, która dziś pomaga uzdolnionym muzycznie dzieciom, prowadzi ognisko muzyczne skupiające ponad 100 osób. W Domu Narodowym cieszyli się, że mogą pomagać innym. – Dzięki naszemu trąbieniu i graniu mamy pieniądze na tego typu wydawnictwa. One podkreślają tożsamość, naszą małą ojczyznę – przyznali muzycy, którzy przygotowują się do wydania kolejnej płyty.

Autorem zdjęć w albumie jest Jacek Kubiena z Krakowa.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

100 zdjęć mieszkanek??? Przecież mieszkańcy też są na tych zdjęciach.. Co to za stwierdzenie w ogóle..

super co nie

nie kłamcie

Dziękuję za poprawienie :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama